KENDİMİZİ ETİKETLEMENİN DAYANILMAZ AĞIRLIĞI

Bireysel koçluk seanslarımdan birinde, hem iş hayatında yıldız eleman olarak adledilen hem de gayet dengeli bir özel hayatı olan bir müşterim kendini hiç bir zaman başarılı olarak adlandırmadığını söyledi. “Ne olsa başarılı derdin kendine?” diye sordum. İlk cevap şöyle geldi: “Çalıştığım şirketin genel müdürü olsam”. Sonra “Yok o da olmaz. 30 yaşında GM olsaydım belki o zaman kendime başarılı derdim”. Düşündükçe “Yok ya kendi işim değil ki burası. Ancak kendi işimi kurmuş olsam” dedi. Ve en son olarak da: “20'li yaşlarımda Facebook gibi bir şirket kursaydım ancak o zaman”

Sonra da kahkahalarla güldü. Kendine koyduğu bu devasa standart onu güldürmüştü.

Ne diyorsunuz, bu durum tanıdık mı? Bazen farkında olduğumuz bazen de farkında olmadığımız standartlarla kendimizi değerlendirmek. Ya da başımızdan geçen her olayı; başarılı, başarısız, iyi, kötü diye etiketlemek tanıdık mı?

Peki bu değerlendirmelere kim karar veriyor acaba? Evrensel bir jüri mi var mesela? Bize “Hayır sen mükemmel değilsin. Hayır başarılı değilsin. Hayır özgüvenli de değilsin.” diyen… Acaba neye göre değerlendirir, geçme notu nedir bu jürinin?

Kötü -belki de iyi- haber şu: Maalesef bu hayal ettiğimiz jüri sadece kafamızın içinde!! Ve enerjimizi bu değerlendirmelerle harcıyor!

Hayatı yaşamak yerine!

Halbuki insan hayatı inişleri ve çıkışları ile bir bütün. Kimsenin hep çıkışta bir hayatı yok. Ben en çok hayattaki inişlerimden öğrendim. O an yaşarken hoşuma gitmese de, o kötü dediğim tecrübeler beni hayatta başka yerlere götürdü, beni bugün olduğum insan yaptı.

Daha da önemlisi, odağımı bu jürinin değerlendirmelerini duymaya değil de yaşadığım ana çevirebildiğimde hayatım da bambaşka oluyor. Bir kere huzurlu ve sakin oluyorum. Sakinlik düşüncelerime netlik ve berraklık getiriyor. Üzerine hızla gelen savaşçıları ağır çekimde izleyen bir samuray gibi durum ne kadar kaotik ve zorlayıcı olsa da ben doğru okuyor, doğru adımları atıyorum. O adımları attığımda başarılı da oluyorum. Ama “başarılı oldum, afferim bana” kafasında değil. Yine sakin bir şekilde “ne yaptım da bu hoşnut olduğum sonuçları aldım” diye bakıyorum.

Senin jüri sana söylüyor? Hadi yorumlara yaz! Unutma bu jüriler gün ışığı sevmez, açığa çıkınca komiklikleri meydana çıkar ve senin üzerindeki etkilerini yitiriverirler :)