Go to Medium Türkçe
Medium Türkçe
Letter sent on Apr 9, 2016

Medium’da Geçen Hafta

Gazetecilik tarihinin en büyük veri sızıntısı: Panama belgeleri

4 dakikalık okuma — Sukru Oktay Kilic

Panama belgelerinin sızdırıldığı Alman gazeteci Bastian Obermayer ile konuştum. Obermayer, belgelerde Türkiye’den kimlerin ve hangi şirketlerin isimlerinin geçtiğine ilişkin soruya, ‘‘Henüz haberleştirilmeyen hiçbir isim ile ilgili konuşamam’’ yanıtını verdi.

50 milyon vatandaşın kimlik bilgileri çalındı mı?

6 dakikalık okuma — İbrahim Uzun

Bir süredir internetleri meşgul eden “50 milyon vatandaşın kimlik bilgileri çalındı!” haberleri ile ilgili kapsamlı ve açıklayıcı bir yazı yazma gereği duydum. Vatandaş gazeteciliğinin hayatımızın bir gerçeği olduğu bu günlerde nasıl ki gazetecilerin yaptığı haberlerin doğruluğundan %100 emin olamıyorsak vatandaşın yaydığı bilgiyi de sorgusuz sualsiz doğru kabul edip yaymadan önce bir kere daha düşünmeliyiz.

Yazarlık Öldü Yaşasın İçerikler

3 dakikalık okuma — Kral Baykuş

Lisedeki edebiyat dersimizde “sanat sanat içindir” ve “sanat halk içindir”ikilemi üzerinde epey tartıştığımızı hatırlıyorum. Üstelik, bu konu üzerinde yarı yıl tatiline girmeden önce münazara yapmıştık. “Sanat sanat içindir”savunan grubun içindeydik. Biz kazanmıştık.

Hayatı hack’lemek (*)

2 dakikalık okuma — Ekim Nazım Kaya

Üniversitedeki toy halimi düşündüm. Bir şey üretmek, bir süreci yönetmek, insanları doğru anlamak, istediklerimin gerçekleşmesini sağlamak konusunda o kadar gerideydim ki… Neden o zamanki halimi toy buluyorum? 1996'dan bu zamana nasıl geliştim de bugünkü halimi aldım?

Dar Sokakların Issızlığında, Dünyayı Kucaklayan Bir Yahudihane Hikâyesi

5 dakikalık okuma — Ecem Erim

Sokakta iki kere gidip geliyorum. Bakkalından, lokantasına bütün esnaf Arapça tabelalar asmış dükkânlarına. Bir de her yeri saran ‘can yeleği’ satıcıları. Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya geçiş kapısı olarak gördüğü İzmir’de, ayakkabıcısından simitçisine, esnafından işportacısına kadar herkes can yeleği satıyor.

140journos: Türkiye’deki Habercilik Devrimi

4 dakikalık okuma — Rachel Glickhouse

Yurttaş gazeteciler, geleneksel medyanın geride bıraktığı boşluğu doldurmak için sosyal platformları nasıl kullanıyor?

Hikaye New York’ta geçiyor Bölüm 3: Dünyanın en büyük…

11 dakikalık okuma — yasir buğra eryılmaz

Büyük porsiyon yaşamak

Doğunun naif kültürü içinde İstanbul’da büyümüş biri olarak, Amerika’da gözlemlediğim en bariz şey; büyük, güçlü, kaslı olana olan muhteşem arzu.

Bir Sonraki Durağı Geçtik!

7 dakikalık okuma — mehmet dogan

Genç bir sektörde çalışıyorum. Yaklaşık 20 yıl önce doğmuş bir sektörün gazilerinden biriyim. Ben, 1996 yılında Ankara’da dijital işlerle uğraşmaya başladığımda, yaptığım siteleri ziyaret eden hemen hemen herkes, aynı zamanda web işleriyle uğraşıyordu. Sektör, bir sihirbazın, başka bir sihirbaza şapkadan tavşan çıkarma gösterisi yapması gibiydi: her iki tarafta ne olup bittiğini iyi biliyordu. Ama bütün bunlar, 2000’li yılların başında değişti. Biraz Photoshop ve bir de “view source/kaynağı gör” bilen herkes “webmaster” oldu.

Türkiye’nin 40 yıldır bitcoin altyapısı var!

4 dakikalık okuma — Cemil Şinasi Türün

Evet yanlış okumadınız! 2009 yılı başında yayınlanmış meşhur bir makaleye dayanan dünyadaki en önemli para deneyi olan bitcoin’den bahsediyorum. Satoshi Nakamoto ismiyle yayınlanan bu tarihi makalede, bitcoin diye yeni bir kripto para birimi önerilmekteydi. Makalede, bu yeni paranın altyapısı ve çalışma prensipleri detaylı bir şekilde anlatılmıştı. İşte o makalede altyapıyı anlatmak için kullanılan şekli de yazının tepesine koydum.

Ölüm fikri bizleri nasıl etkiliyor?

3 dakikalık okuma — Tevfik Uyar

Bugünlerde Türkiye’de ve dünyada art arda meydana gelen terör saldırıları, güvendelik duygumuzu zedelemiş durumda. Geçtiğimiz Pazar günü İstanbul caddelerindeki trafik yoğunluğu, son yıllarda hiç görmediğimiz kadar düşüktü. İstanbul’un en kalabalık caddelerinde dahi in cin top oynuyordu. Esasında evde otururken bile daima belirli bir ölüm riskiyle karşı karşıya olmamıza rağmen, terör saldırıları bir tür bulunabilirlik etkisi yaratarak, hayatımızı ne kadar kolay kaybedebileceğimizi hatırlatıyor bize.

Bu mektubu alıyorsanız muhtemelen Medium’daki Türkçe içeriklerle ilgileniyorsunuz. Daha fazlasını keşfetmek için buradan Medium’daki diğer Türkçe yayınlara göz atabilir veya buradan ilgili etiketleri takip ederek o etiketle yayınlanan son yazılardan haberdar olabilirsiniz. (Eğer bu e-postayı almak istemiyorsanız aşağıdaki “Unsubscribe” bağlantısını tıklamanız yeterli.)

Bizi Twitter ve Facebook’ta da takip edebilirsiniz. Teşekkürler!

Mobil uygulamalarımızla her yerde okuyun ve yazın: Android — iOS