Go to Medium Türkçe
Medium Türkçe
Letter sent on Nov 29, 2015

Medium’da Geçen Hafta

Amerika Deneyimi: Hazırlık ve Taşınma

15 dakikalık okuma — Aykut İbrişim

Yurt dışına taşınmak hayatınızda alabileceğiniz en heyecanlı, en kökten ve en sinirleri zorlayıcı kararlardan biri. Nerede yaşayacaksınız, hangi evi tutacaksınız, hangi mahalle güvenli, hangi firma ev tutmak için daha iyi, yanınıza ne alacaksınız, buradaki evinizi ne yapacaksınız, çıkarken hangi evraklar gerekli, orada yeni ortamınızı nasıl oluşturacaksınız…

Ruh Halimizin Efendisi Olmak İçin Bilmemiz Gereken 3 Temel Etken

3 dakikalık okuma — Hasan Basusta

Bir süredir bunun üzerine düşünüyorum. (Şubat 2014’te arkadaşlarım ile bu konu üzerine konuşurken şu grafiği çizmişim) Eğer tek bir beceri edinme şansımız olsaydı, bunun ruh halini değiştirebilme becerisi olmasını istemez miydik?

Hakaton mu Hakatlon mu?

7 dakikalık okuma — Burak Dede

Arkadaşlarımdan birinin böyle bir etkinlik var ne düşünüyorsunuz katılalım mı mesajını iletmesiyle başladı herşey. Ben de tabii ki hakaton ortamını ve teklifi ileten arkadaşlardan dolayı tabii ki olumlu cevapladım.

The Matrix’deki White Rabbit’in Takipçi Sayısı Kaç Milyon Olmuştur?

5 dakikalık okuma — Burak Dönertaş

1999 yılında The Matrix’i sinema salonunda ilk izlediğimde koltuğa çakılı kalmış ve “az önce ben ne seyrettim?” şaşkınlığı içerisindeydim. Hemen bir sonraki seansa bilet alıp tekrar girmiştim filme. Filmde Neo’nun sattığı korsan yazılımı koyduğu kitabın adı ise çok çok sonra dikkatimi çekmişti.

Bir fetüsle konuşmak

6 dakikalık okuma — Aylin Subaşı

Şimdi “bebeğinle konuşmak” deyince biraz romantik tınlıyor açık olalım. Zaten bence sürekli bu aşırı “romantizm” sebebiyle sekteye uğruyor anne-bebek ilişkisi. Sekteye uğruyor diyorum yine açık olalım, şu an çok az anne bebeğiyle gerçekten iletişim içerisinde. Geçen gün ajansa uğradım. En az 5 anne -ki bunlar genç anneler-, işe geri dönmem gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu. Kimisi evin kirasını, kimi benim hesapsızlığımı, kimi de 6 aylık olan bebeğimin (artık ek bişiler de yediği için) artık bana ihtiyacı olmadığını savundu…

1 saniyede 36 milyon kişinin yüzünü tarayabiliriz

3 dakikalık okuma — Deniz Ergürel

Hitachi Data Systems Ülke Müdürü Serdar Sayar’a göre güvenlik teknolojisi ve büyük veri analizi öylesine ilerledi ki, saniyede 36 milyon insanın yüzünü taramak ve kamerada görülen tek bir kişinin kim olduğunu tespit etmek mümkün.

Siz hiç, bir Playbook yazmayı denediniz mi?

3 dakikalık okuma — Yakup Bayrak

Tüm ekip, istisnasız her birimiz, adeta bir blogger gibi içerik yazmaya söz verdik ve UX alanında Türkçe içerik kaynağı boşluğunu doldurmaya karar verip, her gün, evet her gün 1 yazı yayınladığımız SHERPA Blog’da, sadece 1 Ocak 2015'ten bugüne UX gönüllüsü 32bin kişiye ulaşabildik.
(İtiraf edeyim, yola çıkarken ben bile bunu hayal etmiyordum.)

Giyilebilir Cihazlar İçin Kullanıcı Deneyimi Tasarlamak

5 dakikalık okuma — Resul Caner Yıldırım

Teknoloji gün geçtikçe gelişiyor, hayatımıza yön veriyor ve alışkanlılarımızı değiştirmeye devam ediyor. Bu değişimin önemli bir kısmını da giyilebilir cihazlar oluşturuyor. Mesela nabızımızı büyük hantal tansiyon aletleri ile ölçmek yerine kol saatimizde bir butona basarak ölçebilir, telefonumuza gelen aramayı yakında olmadan cevaplayabilir hatta spor yaparken yaktığımız kaloriyi bilekliğimizden takip edebilir hale geldik.

Videonun pazarlamayı özgürleştirdiği gün

5 dakikalık okuma — mehmet dogan

2005 yılının, 23 Nisan Cumartesi günü, bir çok kişi için sıradan bir gündü. O gün saat 20:27’de, Jawad Karem, 19 saniyelik bir videoyu arkadaşlarıyla birlikte oluşturduğu bir siteye yükledi. Videonun başlığı ise Ben Hayvanat Bahçesinde’ydi. Videoda Jawad; arka planda ise bir fil vardı. Hepsi o kadar! Yani, ilginç hiçbir şey yoktu bu videoda… ama bu video bir dönüm noktasını işaretliyordu.

Türkiye’nin en iyi yazılım şirketi

2 dakikalık okuma — Hana Kamer

Şirkete kabul edilme sürecim biraz zorlu olsa da Türkiye’nin en iyi yazılım firmasında(!) kendimi geliştirme fırsatı yakalayacak olma düşüncesi beni bu süreç boyunca motive etti. İngilizce mülakatlardan haftalık test projesine kadar bütün adımlardan o zaman bağlı olduğum şirkette çalışmalarıma devam ederek geçtim. Kabul edilmem durumunda eski şirketimle konuşup istifa etmemin ardından işe başlama tarihime kadar yine benden istenilenleri yapıp ilk iş günümü heyecanla bekledim.

Bu mektubu alıyorsanız muhtemelen Medium’daki Türkçe içeriklerle ilgileniyorsunuz. Daha fazlasını keşfetmek için buradan Medium’daki diğer Türkçe yayınlara göz atabilir veya buradan ilgili etiketleri takip ederek o etiketle yayınlanan son yazılardan haberdar olabilirsiniz. (Eğer bu e-postayı almak istemiyorsanız aşağıdaki “Unsubscribe” bağlantısını tıklamanız yeterli.)

Bizi Twitter ve Facebook’ta da takip edebilirsiniz. Teşekkürler!

Mobil uygulamalarımızla her yerde okuyun ve yazın: Android — iOS