Go to Medium Türkçe
Medium Türkçe
Letter sent on Jan 9, 2016

Medium’da Geçen Hafta

Bugün yeni yılın ilk iş günü. Peki ya neden son iş günü olmalı?

3 dakikalık okuma — M. Burak Su

Arkadaşlarım ile olabildiğince çok bir araya geliyorum. Liseden, tıp fakültesinden ve eski işyerlerimden arkadaşlar. Hala bir araya gelmemiz mucize gibi gözükse de temelinde karşılıklı güçlü bir bağ var. Görüşüyorum dediğim arkadaşlarım da toplasanız 10–15 kişi ya eder ya etmez. Sıklıkla konu yaptığımız işlere, çalışma koşullarına, beyaz yakalara ve plaza hayatına geliyor.

Bir Bencili 100 Metreden Nasıl Tanırsınız?

7 dakikalık okuma — Begüm Öztan

2015’e veda ederken nefesimi tuttum, dileklerimi dilemedim, hepsini ama hepsini kendime sakladım. Çünkü pek çoğunuzun makul bulmayacağını bildiğim bir inanışın pençesine düşmüştüm. Bana göre o esnada milyarlarca insan yaratıcıya, evrene, enerjiye, ilahi güce artık sizin için adı her ne ise O mevkiye yeni yıl dileklerini iletiyordu.

Ofisten Her Zaman Vaktinde Çıkın

1 dakikalık okuma — Olcayto Cengiz

İşinizi sevin, ama çalıştığınız şirketi sevmeyin. Çünkü şirketinizin sizi sevmekten ne zaman vazgeçeceğini bilemezsiniz.
Ofisten Daima Zamanında Çıkın.

Fransız Reklamcının Anıları: “Hava Cıva Satmak”

4 dakikalık okuma — Hikmet Şen

Marcel Bleustein-Blanchet, on dört yaşında okulu bıraktı. 21 yaşında Fransa’nın en büyük reklam ajansı Publicis’in kuruluşunu başlattı. Buna kısa bir süre sonra bir radyo istasyonu ekledi.

Medium’u Nasıl Hackledim?

5 dakikalık okuma — Levent Aşkan

Aslında herşey 2 ay önce başladı. Çalıştığım startup’ta kendimi geliştirmek için okumam gereken yazıları araştırıyordum. Medium’u daha önce duymuştum, hatta yazı da yazmıştım ama çok fazla vakit ayıramamıştım. Siteye uzun bir aradan sonra tekrar girdiğimde, okuduklarımın gayet dolu yazılar olduğunu görmeye başladım.

Mülteci, muhacir, sığınmacı, göçmen…

4 dakikalık okuma — İHH İnsani Yardım Vakfı

Her ne kadar adlandırmalar farklı olsa da dünya üzerinde vatanından ayrılmak zorunda kalıp umut yolculuğuna çıkan insan sayısı yaklaşık 60 milyon. Arakan’dan Somali’ye, Bangladeş’ten Afganistan’a, Doğu Türkistan’dan Suriye’ye, onlarca ülke insanını yola çıkartan sebepler çoğunlukla savaş, çatışma, siyasi veya ekonomik kriz. Yakın zamanda Avrupa’ya doğru yapılan göçlerin artmasıyla daha görünür hale gelen mültecilerin uluslararası anlaşmalarla koruma altında olduğu dillendirilse de gerçekler öyle değil.

Türkiye’de Hackathonların Gelişimi

4 dakikalık okuma — Burak Arikan

Hackathon, hack + maraton kelimelerinin birleşiminden türetilmiş, katılımcıların 24 saat ya da 48 saatlik bir sürede çeşitli amaçlara yönelik, yeni teknolojik araçları keşfederek, prototipler geliştirdiği bir etkinlik türü. 2000'lerin başında teknoloji icat etme kültüründen ortaya çıkan hackathonlar [1] genellikle programlama, tasarım, ürün geliştirme gibi farklı teknik becerilere sahip katılımcıların bir araya gelmesiyle cereyan ediyor.

Her şey Küçükken Güzeldir. İşletmeler de…

2 dakikalık okuma — Atakan Eser

Son 3–4 yıldır adetimiz olduğu üzere Sivas’ın iletişimi kısıtlı bir dağ köyü olan Kıpçak’ta 1 haftalık bir dinlenme iznindeyiz. Telefonun sadece karasal hat olarak çalıştığı, bakkalın seyyar bir kamyon olarak zaman zaman uğradığı, televizyonların ise uydu aracılığı ile çalıştığı 1590 rakımlı bir yer hayal edin. Sırtını yasladığı tepe doğuya baktığından güneş normalden 2 saat önce kayboluyor. Aile ve kendinize vakit ayırmak için oldukça fazla bir diliminiz var buralarda.

Mutluluğun sırrı üretkenlikte saklı

4 dakikalık okuma — Hakan Akben

İnsan üretebildiği ölçüde yaşar ve mutlu olur. Bu yüzdendir ki, üretkenliği artırabilmek ümidiyle yazılmış sayısız makale, online ve offline eğitim içeriği parmaklarımızın ucunda. Otuz küsür yıllık ömrümün son birkaç senesini üretkenlik meselesini anlayıp, uygulayabileceğim strateji ve taktiklerin peşinden koşarak geçirdim. Bu konuya o kadar takılmıştım ki, tanıştığım hemen herkese sabah ofiste ilk iş ne yaptığını, akşamları kaçta yatıp, sabahları kaçta kalktığını sorarken buluyordum kendimi…

Medium’da 2015

3 dakikalık okuma — Medium Türkiye

2015 Medium’un sesini bulduğu yıldı. Aslında, başka birçok sesi daha bulduğu bir yıldı. Kısa bir süre önce yayınlanan 1 milyon yazıya ulaştık. Önümüzdeki günlerde her şey yolunda giderse, daha gelecek yıl bitmeden 2 milyonu geçeceğiz.

Bu mektubu alıyorsanız muhtemelen Medium’daki Türkçe içeriklerle ilgileniyorsunuz. Daha fazlasını keşfetmek için buradan Medium’daki diğer Türkçe yayınlara göz atabilir veya buradan ilgili etiketleri takip ederek o etiketle yayınlanan son yazılardan haberdar olabilirsiniz. (Eğer bu e-postayı almak istemiyorsanız aşağıdaki “Unsubscribe” bağlantısını tıklamanız yeterli.)

Bizi Twitter ve Facebook’ta da takip edebilirsiniz. Teşekkürler!

Mobil uygulamalarımızla her yerde okuyun ve yazın: Android — iOS