Go to Medium Türkçe
Medium Türkçe
Letter sent on Apr 16, 2016

Medium’da Geçen Hafta

Bat​ıyorum, Batıyorum, Baaatt-tım​!​

3 dakikalık okuma — Yağız Bayrak

Üniversiteden mezun olduğum dönemden bu yana motivasyonumun çoğunu girişimciliğe yönlendirdim. Etrafımdaki dünyayı bir fırsatlar deryası olarak görenlerden olduğuma inanıyorum. Daha mezun olmadan iyi bir ajansta gelecek vaadeden bir iş bulmuşken ​bunu ​kendi işimi kurmak için bıraktım

Kainat Simülatörü

15 dakikalık okuma — vulpius

son zamanlarda canım çok sıkkın… ben niye varım, tüm bu devasa kainat neden var, ölünce gerçekten de yağmurdaki gözyaşları gibi dünyaya karışıp gidecek miyim diye düşüne düşüne iyice karamsar bir insan oldum. evrensel ölçekte insanın ömrü saman alevi kadar bile olamadığı için bu soruların cevapsız kalacağı sonucuna varmam beni iyice çileden çıkardı ve sonunda hayatın olası anlamlarını araştıran bir cihaz yapmaya karar verdim: Kainat simülatörü.

10 satırlık kodla interneti yerinden oynatan adam: Azer Koçulu

5 dakikalık okuma — Fatih Akgöze

Geçtiğimiz haftalarda birçok yerde karşılaştığımız ve “İnterneti çökerten adam” manşetleriyle tanıdığımız Azer Koçulu’nun hikayesini duymuşsunuzdur. Azer Koçulu, yaşanan bir iletişim krizi sonrasında npm’deki 273 kod paketini silerek internette küçük bir krize sebep olmuş, Facebook gibi büyük firmalar tarafından geliştirilen bazı yazılımların çalışmaz hale gelmesine yol açmıştı. Olay yavaş yavaş gündemden düşse de, asıl önemli sorular bu kriz sonrasında sorulmaya başlandı.

Kıbrıs’ta Neler Oluyor?

2 dakikalık okuma — 140journos

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kıbrıs’taki hükümetin istifa ettiği haberi yayınlandı. 140journos, gelişen süreçte öne çıkan olayları derledi.

Dijital arkadaşlarıma: Bot nedir, ne işe yarar?

4 dakikalık okuma — Ekim Nazım Kaya

Son iki günde botlarla ilgili durum, üstteki grafikte görüldüğü gibi. “Erken kalkan yol alır” diyenlerdenseniz, haftasonu üzerine biraz çalışıp, Pazartesi müşterilerinizden “acil bot toplantısı” isteyebilmeniz için işte size görsel ve yazılı malzeme… Dilediğinizce kullanın!

90 Soru

6 dakikalık okuma — Eflatun Güneş

Soruların cevaplardan daha önemli olduğuna dair bir inancı her daim yanımda taşıdım. Doğru sorular, yürüdüğümüz yolda karşımıza çıkan işaretler. Bu sorulara verilen dürüst ve cesur cevaplar, bize güvenebileceğimiz bir yol haritası sunuyor.

Türkiye’de İş Arama Süreçleri

4 dakikalık okuma — Batuhan Kabalak

İş arama süreçlerinin zorlu geçtiği hepimizin bildiği bir gerçek. Peki bilmediklerimiz neler? Bilmediklerimiz iş görüşmesinden sonra başlıyor. Görüştüğünüz şirket hakkınızda ne düşünüyor? Olumlu bir intiba bırakabildiniz mi? Başka adaylar var mı? İkinci görüşmeye çağrılacak mıyım? Tüm bu sorularla sınırlı kalmıyor maalesef, uzayıp giden bir liste var. Siz bu listenin neresindesiniz? Ben söyleyeyim, listenin en sonundasınız.

bazen ben hümanistim diyor, bazen sayntolojist oluyor

5 dakikalık okuma — Selin Naz Aktaş

Diyelim ki 40 katlı bir binanın 25. katına çıkacaksınız ve tek başınasınız.
23. katı geçmişken bir anda ışıklar sönüyor, kulağınıza patır kütür sesler, cızırtılar geliyor, orada kalıyorsunuz. Vereceğiniz ilk tepki ne olur? 
Sizi bilmem, genelleme yaparsam da hatalı olur.
O yüzden kendi açımdan yazacağım.

Medium’da Yayınlanan Türkçe Romanlar

Düzenli aralıklarla yeni bölümleri Medium’da üzerinde yayınlanan romanların son bölümleri:

Raftan —2. Bölüm, Yazar: Tevfik Uyar

Yanartaş— 9. Bölüm, Yazar: mehmet dogan

Medium’dan Haberler

Yayıncılar İçin Medium’u Güçlendirmek

4 dakikalık okuma — Medium Türkiye

Medium’da biz, daha derin bir seviyede konuşma ve etkileşim deneyimi isteyen insanlar ve yayıncılar için özel olarak tasarlanmış, İnternet’in yeni bir köşesini inşa ediyoruz. Sevdiğimiz içeriklerin çoğunluğu, müthiş yayınlardan geliyor ve bu yayınların her birinin farklı ihtiyaçları var. Bugün bir takım yeni özellik duyuruyoruz: Yayıncılar İçin Medium, tüm web’deki yayıncılara ve blog yazarlarına daha fazla araç ve güç vermek için tasarlandı. Yayınların yapmakta en iyi oldukları şeyi yapmalarını daha da kolaylaştırmak istiyoruz.

Bu mektubu alıyorsanız muhtemelen Medium’daki Türkçe içeriklerle ilgileniyorsunuz. Daha fazlasını keşfetmek için buradan Medium’daki diğer Türkçe yayınlara göz atabilir veya buradan ilgili etiketleri takip ederek o etiketle yayınlanan son yazılardan haberdar olabilirsiniz. (Eğer bu e-postayı almak istemiyorsanız aşağıdaki “Unsubscribe” bağlantısını tıklamanız yeterli.)

Bizi Twitter ve Facebook’ta da takip edebilirsiniz. Teşekkürler!

Mobil uygulamalarımızla her yerde okuyun ve yazın: Android — iOS

Like what you read? Give Medium Türkçe a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.