Go to Medium Türkçe
Medium Türkçe
Letter sent on Jun 4, 2016

Medium’da Geçen Hafta

Asistanımı Nereye Koydum?

7 dakikalık okuma — Olcayto Cengiz

Bu asistan kelimesi genelde zengin insanların hayatında olan bir iş tanımı olarak kabul görmüştür. Çünkü o çok paralı insanların çok paralı olmalarını sağlayan çok işleri, çok toplantıları vardır ve bunları hale yola koymak için ihtiyaçları olan şey bir asistandır. Tercihen akıllı ve güzel kadınların oluşturduğu bir topluluk olan asistanlar zaman içinde çoğu şirkette evrilmiş ve neredeyse genel müdür seviyesinde yetki ve donanım sahibi bir hal almışlardır.

Hayatını Kazanamamış İnsanların Memleketi: Göktürk

6 dakikalık okuma — Fatih Güner

1.5 seneye yakın bir zaman önce, yağmur yağdığı ve şoförü gelmediği için evine bıraktığım, ismini yapmış ama bugünlerde eleğini asmış bir reklamcı büyüğüm sordu: “Nerede oturuyorsun?”, ben de: “Göktürk’te” diyince, “Hayatını kazanamamış insanların orada demek” dedi.

Beni tenzih ederek söylediğini bildiğim için ve ben de öyle düşünmeye o zamanlar henüz başladığım için muhabbeti oradan devam ettirdik.

R’leri Söyleyememek

3 dakikalık okuma — Okan Akıncı

Bazı insanların kusurları vardır, alay edilmemesi gerekir ama bazı insanların da kusurları olmadığı halde bazı özellikleri herkes tarafından kusur addedilir. Kimi bu sözde kusurla alay eder, kimi de saygıyla yaklaşır ama aslında o bir kusur değildir.

Kod Yazmayı Nasıl Öğrendim?

7 dakikalık okuma — Ulas Can Cengiz

Kitapta yazılanları aynen uyguladım, çalışmadı. Koda bakıyorum, kitaba bakıyorum, adım adım tekrar tekrar ilerliyorum, bir değişiklik yok. İlk hatamı orada gördüm. Bug’dan bahsetmiyorum, bildiğimiz error gördüm orada ilk defa.

Beyniyle dövüşen boksör

6 dakikalık okuma — mehmet dogan

1974 yılında, boksör George Foreman, yenil(e)mez bir dünya şampiyonuydu. 2 metre boyu ve 100 kilo ağırlığıyla boks ringinde terör estiren, ekmeğini attığı yumruklardan kazanan, herkesin ama özellikle profesyonel boksörlerin kâbuslarına giren, “Büyük George” lakaplı bir boksördü.

Yazar ne yazar, ne yazamaz?

4 dakikalık okuma — Umur Ozan ▶

Elbette reklam yazarından bahsediyorum.
Bu yazıyı kaleme almamın sebebi çalışmaya başladığım her ajansa “reklam yazarı” olarak alındıktan hemen sonra editör, içerik editörü, içerik yazarı, dilekçe yazarı, yönetmen, kurgu editörü, ses operatörü, ux tasarımcısı, sosyal medya yöneticisi, stratejik planlamacı, sunumcu, trafiker, yer yer kreatif direktör, bazen çevirmen, çaycı ve hatta ajans başkanı arkadaşının çocuğunun ilkokul ödevi yapıcısı gibi akla hayale gelmeyecek türlü işe bulaştırılmam oldu.

Çalışırken Verimliliği Artıran Yöntemler-2

4 dakikalık okuma — Damla T

Son dönemde; zamanı efektif ve verimli kullanmak, zihnimin ve dikkatimin olur olmaz şeylerle dağılmadan doğru yere yönlenmesini sağlamak gibi konulara kafayı takmış durumdayım. Özellikle freelance çalışınca; aslında sizi bir anlamda kontrol eden ve rutin oluşturmanızı sağlayan fiziki sınırların olmaması zaman yönetimini gerekli hâle getiriyor.

Statü Endişesi ve İstifa

4 dakikalık okuma — Ozan Dagdeviren

Üzülerek gözlemliyorum ki, kendi hayatımıza ilişkin aldığımız kararlarda dahi, başka insanların bizimle ilgili ne düşündüğü, kendi düşüncelerimizden önemli olabiliyor. Sosyal hayvanlarız. Tek başınalığa ve bireyselliğe ne kadar vurgu yaparsak yapalım başka insanlarla kurduğumuz ilişki ağları içerisinde barınıyor ve yaşıyoruz.

Bu mektubu alıyorsanız muhtemelen Medium’daki Türkçe içeriklerle ilgileniyorsunuz. Daha fazlasını keşfetmek için buradan Medium’daki diğer Türkçe yayınlara göz atabilir veya buradan ilgili etiketleri takip ederek o etiketle yayınlanan son yazılardan haberdar olabilirsiniz. (Eğer bu e-postayı almak istemiyorsanız aşağıdaki “Unsubscribe” bağlantısını tıklamanız yeterli.)

Bizi Twitter ve Facebook’ta da takip edebilirsiniz. Teşekkürler!

Mobil uygulamalarımızla her yerde okuyun ve yazın: Android — iOS

Like what you read? Give Medium Türkçe a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.