Go to Medium Türkçe
Medium Türkçe
Letter sent on Jun 12, 2016

Medium’da Geçen Hafta

Silikon Vadisi mezhepleri

4 dakikalık okuma — Serkan Ünsal

Silikon Vadisi, portföy teorisi, “spray and pray” kavramlarını duymuşsunuzdur. Etrafımda en çok duyduğum kavramlar olduğunu düşündüğüm için bildiğinizi varsayıyorum. Sorun şu ki aslında Silikon Vadisi yatırım stratejisi ve girişim vizyonu konularında 3 farklı görüş var.

“Hayırlısıyla oldu bitti…”

4 dakikalık okuma — Tevfik Uyar

Işıklar… Davetliler… Masa ve sandalyeler. Seramik tabaklarda unlu mamuller; yanlarında renk renk gazlı içecek. Masalarda “kurabiyeler ağızda dağılıyor…”, “Tuzlular bayat yeme…”, “Bilsem aç gelirdim” ya da “İyi ki aç gelmemişim” cümleleri birbirine karışıyor. Bir kadın daha iki gün önce şahit olduğu başka bir düğün yemeğini anlatmada öve öve. Adamın biri ikram olarak alkol olmamasından şikâyetçi.

Yurtdışına beyin göçü

1 dakikalık okuma — Umut Gökbayrak

Bizim sektörde pek çok kişi yurtdışına göç edip gitmeyi konuşuyor. “Abi bu memlekette çocuk yetiştirilmez” diyerek giden de var, “bu memlekette doğru düzgün mühendislik yapılmıyor” diyen de. “Benim yaptığım işin yeri burası değil” diyerek San Francisco’nun yolunu tutan da, “sıkıcı bir şehir ama en azından 3–5 sene çalışır keseyi doldururum” diyerek Dubai’ye giden de.

Öğrenmeyi Öğrenmek

4 dakikalık okuma — Umut Yılmaz

Bu dünyada nefes almaya başladığımız andan bugüne kadar bize birileri hep bir şeyleri, “Yap!” ya da “Yapma!” deyip durdu. Biz buna kısaca eğitim diyoruz. Aile ile başlayan bu süreç okul ile devam etti. Hayatın içinde de her an devam etmekte. Dikkat ederseniz kendimiz doğruları keşfederek değil, daha çok yönlendirilerek, önümüze konana biat ile eğitiliyoruz. Bu şekilde hayata atılan bireyler sorgulama yeteneklerini ve birey olma bilinçlerini geliştiremiyorlar.

Akademik yazım üzerine notlar

5 dakikalık okuma — Mustafa İjaz Çakıroğlu

Akademik yazım yetisinin kazanılması henüz mesleğin ilk yıllarında, yüksek lisans ve doktora aşamasında başlar veya başlaması beklenir.

Mayıs 2016 itibariyle Türkiye Yükseköğretiminde yüksek lisanstaki toplam öğrenci sayısı 417 bin 84 ve doktoradaki toplam öğrenci sayısı 86 bin 94’tür.

Kendi işinin sahibi olmak, iyi mi kötü mü?

3 dakikalık okuma — Pınar Küçük

Ben çalışma hayatıma bir start-up’ta, Mekanist’te başladım. Growth hacking nedir, full stack marketer nedir burada öğrendim. Bir elin parmağını geçmeyecek kadar kişiyle çalışınca her şeyi yapmayı öğreniyorsunuz. Ben de 3.5 senenin sonunda tam donanımlı bir dijital pazarlamacı olarak çıktım. Başka start-up’larda çalıştım, marka müdürlüğü de yaptım. Hepsi bana tecrübe oldu. Son işim kurumsal hayattan uzaktı, rahat bir çalışma düzenim oldu. Sonra hayatımdaki gelişmelerden dolayı kendimi kendi şirketimi açarken buldum. Dijital pazarlama danışmanlığı vermeye başladım. Birçok müşterim oldu, bazısı hala devam ediyor, bazısıyla ise sadece birkaç ay çalışma fırsatım oldu.

Kararın En Doğrusu Nasıl Alınır?

4 dakikalık okuma — Damla T

“Karpuzun en iyisi nasıl seçilir?”e benzeyen bir başlık atmamın nedeni tesadüf değil. Hem yaz aylarının gelişinden ve karpuz mevsiminin açılışından esinlendiğim hem de net cevaplarla gelebileceğim bir soru başlığı atmak istediğim söylenebilir.

Konuya karpuzdan başladım. Devam edeyim: Çok iyi karpuz seçerim. İddialıyım. Çünkü her zaman herkes için aynı şekilde işleyen bir karpuz seçme tekniği var. Öte yandan; “en doğru kararları alırım” diyemem ama genellikle uyguladığım yöntemlerle beni en mutlu edecek kararları almayı bilirim.

Cesur şirket yöneticileri aranıyor!

3 dakikalık okuma — Aykut Bal

Hayır, yoksa yurtdışına gideceğiz. O yüzden söylüyorum.

Merhaba sayın orta-küçük şirket CxO’su,
Biliyorum merak ediyorsun Selin ile Ahmet’in sigaraya çıktığında ne konuştuklarını. Veya her öğle yemeğine birlikte giden Hasan, Seda ve Hakan’ın ne kaynattığını. Sanma ki onların her gün gündeminde siyaset, Survivor2016 ya da spor var.

Tarihten 6 tavsiye: Merak, aksilik, tutku, reddedilme, ve pürüzlü mükemmellik üzerine

8 dakikalık okuma — mehmet dogan

İlk tavsiye benden (tarihi değil ama olsun). Size tavsiye veren insanları, ve onların tavsiyelerini çok da ciddiye almayınız!

26 yaşında, mesleğinin doruğundayken, işitme yeteneğini kaybetti. Sağır olmak herkes için zor bir durumdur fakat, bu kişi için hayat yıkıcı bir anlam ifade etmekteydi. O, hayatını müzik yazıp, piyano çalarak kazanıyordu. Onu şöhrete ulaştıran da buydu zaten… müzisyen kimliği.

Dijital Ekonomide Hukuk Olmasa da Olur Mu?

4 dakikalık okuma — Bilal Levent Ertas

E-ticaret yaparak, dijital oyun veya e-pin satarak, arama motoru reklam geliri elde ederek veya freelance gibi çeşitli şekillerde dijital ekonomiye dahil olan bir çok kişinin beklentisidir herhalde; telif haklarına takılmamak, vergi ödememek vs. Öyle ya rasyonel iktisadi birey her zaman çoğu aza tercih eder. Hatta izlenimlerime göre bir kısım da hukuku görmezden gelerek, fazla dillendirmeyerek kısacası “kafasını kuma gömerek” dijital ekonominin hukuktan uzak duracağı beklentisi içinde (Özellikle bu kişiler Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi aday adayı benim gözümde).

Yayınlar İçin 5 Yeni Araç

Medium’daki yayın sahipleri nisandaki markalandırma, kişiselleştirme ve gelir seçeneklerini genişlettiğimiz büyük güncellememize ek olarak yeni güçlü birkaç özellik elde ediyor.

Bu mektubu alıyorsanız muhtemelen Medium’daki Türkçe içeriklerle ilgileniyorsunuz. Daha fazlasını keşfetmek için buradan Medium’daki diğer Türkçe yayınlara göz atabilir veya buradan ilgili etiketleri takip ederek o etiketle yayınlanan son yazılardan haberdar olabilirsiniz. (Eğer bu e-postayı almak istemiyorsanız aşağıdaki “Unsubscribe” bağlantısını tıklamanız yeterli.)

Bizi Twitter ve Facebook’ta da takip edebilirsiniz. Teşekkürler!

Mobil uygulamalarımızla her yerde okuyun ve yazın: Android — iOS

Like what you read? Give Medium Türkçe a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.