Go to Medium Türkçe
Medium Türkçe
Letter sent on Aug 20, 2016

Medium’da Geçen Hafta

Tipografide Kiki ve Bouba Etkisi

3 dakikalık okuma — Oktay ELİPEK

Her şeklin kendine ait bir sesi ve o sesin de bir algısı vardır. Şeklin algısı aslında şeklin sesinin yansımasıdır.


Aman Ayıp Olmasın!

2 dakikalık okuma — Simple Monologues

İlk kaç yaşında duydum hiç hatırlamıyorum ama ilk kimden ve nasıl duyduğumu iyi biliyorum. Baygın halde yatarken, yerinden doğrulup hasta ziyaretine geleceklere ikram hazırlamaya giderken söylemişti annem: “Aman ayıp olmasın, kalkayım da misafirlere poğaça yapayım.”


Yüz yıllık yanlışlık!

4 dakikalık okuma — Sebnem Bolkan

Yaklaşık bir sene önce kurumsal hayattaki görevimden ayrıldım ve epeydir hazırlığını yaptığım kendi yapılanma sürecime ağırlık verdim. Bu süreç tam olarak ne zaman başlamıştı bilemiyorum ancak beni adım atmak için tetikleyen bir haber okuduğumu hatırlıyorum.


Gençliğini Geri Verseler Bir Daha Okur musun?

3 dakikalık okuma — Entre-pire

3–5 kişi ne zaman toplansa mevzunun buraya gelmesi kaçınılmaz değil mi? Bayram ve bayramın hemen sonrasında gerçekleşen akraba, eş, dost gezmelerinde gündem maddesi aniden sen olursun. Çünkü babaannen göbek atmak, baban dede, kardeşin hala-teyze-dayı-amca, annen ise kaynana olmak için can atar.


Dev Problem: Erkeklerin Arkadaşlıkları

3 dakikalık okuma — Asaf Vodvil

O kız bana göre değil’ bu cümleyi bir erkekten çok sık duyarsınız, duymuşsunuzdur. Peki, hiç ‘o erkek bana göre değil’ cümlesini duydunuz mu bir erkekten? İmkansız.


Ağzımdan Neler Çıkmıyor?

2 dakikalık okuma — Serhat A. Ergül

Hangisi olduğunu hatırlamıyorum ama Rus edebiyatı klasiklerinden birini okuyordum; erkekler arasında bir kavga patlıyor, küfürler havada uçuyordu. Bazı kadınlarsa bunları kaldıramayıp bayılıyorlardı. Hala çok etkileyici buluyorum bu durumu. O zamanlardan bu zamanlara nasıl gelinmiş anlamak çok zor. Eğer biraz Scorp videoları izleselerdi o Rus kadınları kahırlarından ölürlerdi herhalde.


Amerika’ya Taşınanlara Neden Kızamıyorum

3 dakikalık okuma — Efe Aydal

Amerika ekonomisi güçlenmesin diye Coca Cola almamaya, Starbucks, İzmir’de gönüllü olarak bile bilim merkezinde çocuklara ders vermek istediğimde “sen muhalif olarak tanınıyorsun, kusura bakma seni işe alırsak kimse gelmez” dendi. ABD’de ise okul sonrası öğretmeni saati 12 dolara işe alındım (çocukların seviyelerine göre sorular hazırlıyordum.


Anneni mi Daha Çok Babanı mı?

6 dakikalık okuma — sena

Bütün mutlu aileler birbirine benzer; her mutsuz aileninse kendine özgü bir mutsuzluğu vardır,” demiş Tolstoy, çok doğru demiş henüz okumadığım (benim ayıbım) Anne Karenina’nın daha ilk cümlesinde. Mutsuzluklarının farkına varmadan, hiç anlamadan hayatın getirisi sanarak yaşayıp giden bir aileye, onların mutsuzluklarını devam ettirmek için doğmuşum.


Çalışmaya Ara Vermek Lazım

4 dakikalık okuma — PeopleBox

Hayır, bu aralar moda olan “Aslında her şeyi bırakıp, kaçıp gitmek lazım buralardan…” temalı bir yazı değil bu.

İşimizi daha iyi yapabilmek için, beynimizin çalışma metodunu bilip, kapasitemizi en üst seviyede kullanma amacıyla, bilinçli olarak ara vermenin öneminden bahsedeceğiz.


7 “Adap”lı Tanışma Toplantıları

10 dakikalık okuma — Cenk Gumuscuoglu

Her ne yapıyorsanız yapın o şeyi “adabıyla” yapmanız çok önemli.

Adap ne demek, yol yordam demek yani yöntem demek. Sözcükler güncellenirken veya modernleşirken ruhunu kaybettiğini hissettiğim için bu yazıda yöntem yerine adap sözcüğünü kullanacağım. Örneğin sporda yöntem, oyunun kurallarına işaret ederken adap dendiğinde sportmenlik, centilmenlik gibi değerler de gözümüzün önüne geliyor. O yüzden güncellenirken ruhunu yitiren sözcükler anlatımda yetersiz kalabiliyorlar. Bugün tercihim “adap”tan yana.


Bu mektubu alıyorsanız muhtemelen Medium’daki Türkçe içeriklerle ilgileniyorsunuzdur. Daha fazlasını keşfetmek için buradan Medium’daki diğer Türkçe yayınlara göz atabilir veya buradan ilgili etiketleri takip ederek o etiketle yayınlanan son yazılardan haberdar olabilirsiniz. (Eğer bu e-postayı almak istemiyorsanız aşağıdaki “Unsubscribe” bağlantısını tıklamanız yeterli.)

Bizi Twitter ve Facebook’ta da takip edebilirsiniz. Teşekkürler!

Mobil uygulamalarımızla her yerde okuyun ve yazın: Android — iOS