2013 Victoria Secret

Melekler Sizinle Olsun…

Görsel sanatların büyüsüne hep inanmışımdır ki büyülüdür de güzellik ve zevkle ilgilenen sanatlar için vardır görsel sanatlar (1) ..

İstanbul’a geldiğimden beri sahnenin ötesinde berisinde yer bulmam bana sahne dünyası hakkında derya deniz ufuk açtı. Öğrenci kulüpleri ve ya özel dans kurslarından bana kalan; sahne arkası ve önünde etkin rol almamdan dolayı bu işe saygımın ve tüm bunların bir parçası olduğum için de dans kapasitemin artmasıydı. Artan kapasite ve ufukla doğru orantılı olarak sahneye, görsel sanatlara bakış açım epey değişti. Aslında İstanbul’a geldiğimden beri hemen hemen her şeye bakışım ve duygularım çok değişti.

Örneğin Victoria Secret diye bir şey var ve bu evlerden ırak bir program olduğu algısıyla yıllardır ne izledim ne de ne işe yaradığını anladım. Her zaman için radikal feminist itibarla yaklaştığım bu program, kadınların cinsel obje olarak pazarlanmasıyla ilişkilendi kafamda hep. Muhafazakar aile yapısı, cinsellik ile alakalı herhangi bir göndermenin kesinlikle yer bulmaması demekti, evin televizyona ayrılan köşesinde. Bu yüzden evlerden ıraktı, uzak dursundu..

Ta ki televizyon konusunda özgürlüğümü kazandığım vakte dek. Kendi düzenimi kurup kendi televizyonumda kendi seçtiğim programları seyrederken bu programa denk geldim. Podyum arkası hazırlıklardan başladım izlemeye. Hani o sırtlarına taktıkları dev melek kanatlarını hatırlarsınız mankenlerin. Benim kafamdaki şema bundan ibaretti işte melekler denince. Oysa sahne arkası hazırlıklara denk geldiğimde ekibin büyüklüğüne ve emeğine şaşırdım kaldım. Ekip düşünüyor, tasarlıyor, biri çiziyor, biri yapıştırıyor.. İnanılmaz bir dinamizm ve iş bölümü var sahne arkası hazırlık aşamasında. Hatta geçen denk geldim ,o kanatları tasarlayanlar biri Türk imiş: Serkan Cura (2).

Fall Out Boy “Light’ em Up”

Ne zaman bir detaya takılıp kalsam önüme ya bir haber ya bir yazı, görsel çıkar. Bu Victoria Secret 2013 şovu sırasında aynı enerjiyle çağırdığım Fall Out Boy ‘un “Light’em Up” şarkısı da böyle bir hikayeye ait. Çok dinlediğim şarkıyı, çok etkilendiğim sahnenin içinde bulunca orada yaptıkları sanatın keyfine vardım. İnsan aklının ve hayagücünün yarattığı çok güzel ürünlerden sadece biriydi bu organizasyon ama ön yargılarımın yıkıldığı ve kafamdaki şemanın yeniden düzenlediği ayrı bir vaka oldu hayatımda. İnsanlık için küçük ama benim için büyüktü yani.

İnsanların sevdiği işi yaptıkları ve yaptıkları işlerde mükemmeli aradıkları bu gibi örnek olaylar olmasa yaşamak ve keşfetmek için motivemiz ne kadar eksik kalırdı kimbilir.. Kadını kültürel feminist akımına göre açıklamak gerekirse; kadın, kadınlığı ile değerlidir. Tıpkı Victoria Secret’ın melekleriyle, sahnenin şovlarla, hayalgücünün ise yarattığı tasarım ve duyguyla değerli olduğu gibi.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.