Mobil Uygulamamı Nasıl Tanıtırım?

https://unsplash.com/photos/SpVHcbuKi6E

Markalar, eğer birinci işleri teknoloji değilse, mobil uygulamalara öncelik vermiyorlar. Günümüz iş dünyasında çok yanlış bir yaklaşım. Nielsen’in yaptığı bir araştırmaya göre akıllı telefon kullanıcıları, aylık ortalama 30 saatlerini uygulamalar ile harcıyorlar.

Bu durum rekabetin giderek arttığı bir pazar oluştuğunun en önemli göstergesi. O halde, eğer tanıtılacak bir mobil uygulamanız varsa, bu her zaman için itibar ve günün sonunda para demektir.

Ancak mobil uygulamalar için bir strateji geliştirmek geleneksel pazarlama bakış açısıyla mümkün olmuyor. Mobil cihazlarımız fazlasıyla kişisel bir ürün. Hatta ürün değil, bize entegre olan bir nesne. Diğer tüm ürünler için geleneksel pazarlama anlayışının terk edildiği bir noktada söz konusu mobil/nesnemiz olunca işler biraz daha kişiselleşip, karmaşıklaşıyor.

Önemli bir kaç başlık ile konuyu açıklamaya çalışalım.

1- Return to Basics

Web sayfanız sizin için her zaman birincil veri kaynağıdır. Sadece mobil uygulama için değil, çıkacak olan tüm ürün ve hizmetler için artık maliyeti neredeyse 0'a yakın bir pazar araştırması kaynağınız var. Önemli olan bunu kullanabilecek insan kaynağı ve raporlamaları hayata geçirecek bir yönetim kadrosu. Burada raporlamayı yapan kişiye büyük bir görev düşüyor. Verilerden anlamlı yorumlar oluşturup, yönetime sunarsa ileri görüşlü her yönetici için anlamlı bir kaynak ortaya çıkacaktır.

2- Kültürel Pazarlama

Bu konuyu çok kafama takmış ve üzerine bir de yazı yazmıştım. Dijital o kadar büyüdü ki, farklı olmak ile sıradan olmak arasında fark kalmadı.

Dolayısıyla başarılı bir pazarlama için, kullanıcıların günlük rutinlerinin içerisine işlemek ve hatta onlar için kültürel kod olan yere yerleşmek gerekiyor.

Bu durum mobil uygulamalar için daha da anlam kazanıyor. Zira akıllı telefonlar artık sadece bir kültürün parçası değil, vücudumuzun bir parçası haline geldi. O yüzden başarılı bir bir mobil uygulama, kullanıcının mikro davranışlarını çözüp, oraya vurgu yapmalıdır. Kullanıcılar için hayatı basitleştirip, önceliklerini doğru tespit ederek, öne çıkaran bir kampanya asla başarısız olmayacaktır.

3- Ürününüz Gerçekten İyi mi?

Başarılı bir reklam kampanyası sadece harcanan yüksek bütçeler ile olmaz. Ürün gerçekten iyi değilse, tüm kampanya bir süre sonra söner. Söz konusu mobil uygulama ise, bu ateş çok daha hızlı sönecektir. Dijital dünyanın kullanıcıları gerçekten çok acımasız. Mobil uygulamanızın gerçekten vaat ettiklerini karşıladığından emin olmadan önce pek çok test yapılmasında fayda var.

4- Başlamak için en İyi Yer

Reklamlar için hedefleme alanı öncelikli olarak mobil olmalıdır. Bir başka deyişle, kullanıcı mobil cihaz üzerindeyse bu reklamı görmelidir. Yapılan çalışmalar, insanların dışarıda bir şeyler yemek veya bir yerlere gitmek istemeleri üzerine mobil cihazları kullanarak arama yaptıklarını ortaya çıkardı. En yakındaki banka ya da kahve dükkanı neresi sorusunu artık taksi durağına değil, elimizdeki telefona soruyoruz. Dolayısıyla mobil uygulama arayan bir kişi, bu aramayı sadece uygulama mağazalarının arama kutularında yapmıyor. Eski usül, Google’a sorabiliyor.

5- Hedef Kitle Kim?

Söz konusu mobil uygulamalar olunca, geniş bir kitle tanımlaması ile yola çıkmak uygulamanın hemen hemen herkes tarafından indirilmesine ancak kimse tarafından kullanılmamasına neden olur. Bunu engellemek için gerçekten mikro ölçekte hedef kitle tanımlaması yapmak gerekir. Günümüzde popüler olan sağlık uygulamalarının başarılı olanları bu yolu izlemektedir. Başarılı bir uygulamanın diğerlerinden ayrıldığı nokta, o uygulamanın hedef kitlesini daralttığını ve onu da iyi tanıdığını gösterir.

6- Kullanıcı Deneyimi

Akıllı telefonların ekranları orta halli bir laptop ekranı boyutuna gelmeyeceğine göre, uygulamalar için kullanıcı deneyimi ve tasarımı büyük önem kazanıyor. Fitness uygulamalarını düşünelim. Zaten zor bir aktivite yaparken kullanacağınız bir platformun karmaşık bir ekrana sahip olması, kullanımını zorlaştıracaktır. Oysa koşarken, sade bir ekran ile pek çok şey çözebilen bir uygulama başarılı olacaktır. Amaç, her zaman için basit ve anlaşılır bir dizayn yaratmak olmalıdır.

“Simplicity is the ultimate sophistication — Leonardo Da Vinci”

7- Ürün Yerleştirme

Aslında ben kelimeyi sevmiyorum. En basit tanımıyla, satışının artması istenen ürünü, hedef kitle arasında kabul görmüş ‘kanaat önderleri’ne kullandırmak. Yine de bana hile yapılıyormuş gibi geliyor. Artık pazarlama dünyası da böyle düşünüyor. En popüler makyaj ve kişisel bakım Youtube kanallarına bakın. Eğer Vlogger kullanacağı ürün kendisine ‘yerleştirildiyse’ videosunun bir yerinde bunu mutlaka vurguluyor. Oysa aslında çektiği her video’daki ürünler, video yayınlandıktan sonra satışında artış oluyor.

Mobil uygulamalar için de aynı şey geçerli. İyi bir mobil uygulama kampanyası, blogger veya vlogger’ların reklam videolarında değil, rutin videolarında yer alabilmeyi sağlamalıdır.

8-Değer Yaratmak

Günün sonunda ister mobil bir ürün olsun, ister fiziki bir ürün, eğer bir değer yaratıyorsa başarılı ve kalıcıdır. Artık insanlar geleneksel pazarlamayı çözdüler. Hedef kitleler, kitle olmaktan çıkıp, bireylere dönüştü. Pazarlamanın göbeğinde hedeflenen bireyler var artık. Ürününüzün başarısı da, onların hayatlarına bir değer yaratıp, dokunmaktan geçiyor.

Ipsos’un araştırmasına göre indirilen 4 uygulamadan 1'i hiç kullanılmıyor.

Telefonlarımızı akıllı yapan, bizler gibi düşünmeleri değil, bizler için düşünmeleridir.

Yukarıdaki çözümleri uygulamak başarı sağlayacaktır ancak uygulamanın nihai hedefi her zaman için bireyler için hayatı kolaylaştırmak olmalıdır. En temel nokta budur.

Sizin de kritik gördüğünüz noktalar varsa, aşağıya görüşlerinizi yazmanızdan memnuniyet duyarım.