Mr. Robot ve gizem sanatı

Sam Esmail ’in yazıp yönettiği Mr. Robot geçtiğimiz yıl dizi piyasasına zirveden giriş yaptığında hem sektörde hem de izleyicide çaplı birkaç değişim yaratabilmeyi hedefliyordu. İkinci sezonun ardından şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki bu işi oldukça ilginç yöntemlerle bir hayli güzel başardı. Diziyi benim gibi çok sevip her bölümünü dört gözle bekleyenler de oldu, hiçbir şey anlamadım diyerek yarıda bırakanlar da. Kabul Mr. Robot son derece kaygan bir balık, bol kılçıklı ve hazmı zor. Hem tüketim hem sindirim aşamasında tüm dikkatinizi istiyor. Siz ona ne kadar verirseniz o da size o kadarlık bir geri dönüş sağlıyor. Adalet sisteminin sık sık eleştirildiği yapım en temel izleyici program ilişkisinde kendi kurallarını koyup ana akım ilişkiler ağına alternatif yaratmayı başarıyor.

Mr. Robot’ un dili de bol bol sembol yüklü. Kişisel ve toplumsal değerleri yeniden yapılandırma sürecine sokarak onları kendi özgün algoritmalarından çıkarıp parçalarına bölüyor. Her bir parça ayrı bir harfle karşılanacak şekilde kurgulandıktan sonra ise Mr. Robot dünyasının içinde serbest dolaşıma bırakılıyor. Burada önemli olan dizinin yaratmış olduğu çift başlı adalet mekanizması. Karakterlere çarpan, onları yaralayan, hatta öldüren ne kadar değer, olgu, kurum vb. çelişkili sistem varsa hepsi izleyen olarak bizi de tehdit ediyor. Belki de diziyi yarıda bırakanların hoşnutsuzluk içerisinde çekip gitmelerinin en önemli sebebi yoğun olarak maruz kaldıkları bu psikolojik saldırılardır. Zira direnmenin son derece donanımlı sosyo-kültürel altyapı destekli kalkanlar gerektirdiği bu sisteme karşı herkes tek başına bir mücadeleye terk ediliyor. Sistem en ufak tavizi bile tolere etmiyor ve sizi anında oyun dışına itiyor.

Photo by usanetwork.com

Bir garip adam

Apolitik dünyasında gündeliğin sıradanlığına karşı içsel bir savaş yürüten Elliot Alderson (Rami Malek) ‘ın sessiz evrenine çekiliyor izleyen. İlk sezon boyunca Elliot’ ın davranış kalıpları, genel tavrı, mental yapısı, iletişim ağı içerisindeki yeri insanın uykusunu getiren bir sükunetle aktarılıyor. ‘Benim burada ne işim var?’ havasında büyük şehrin varoluşsal problemlerine dahil oluyor, daha doğru bir ifadeyle dahil olmak zorunda kalıyor. Dizinin başlarında kendi kendine internet korsancılığı oynayan karakterimiz ikinci sezon finalinde artık tam anlamıyla donanımlı ve tehlikeli bir hacker’a dönüşüyor. Elliot’ ı biraz açmak istiyorum. Aslında sayfalar sürecek psiko-sosyal incelemeleri hak ediyor ancak okur olarak ne sizi çok sıkmaya ne de yersiz sürpriz bozanlar vermeye gerek yok.

Rami Malek, Elliot Alderson rolünde. Phot by usanetwork.com

Elliot’ karakterini gizemin vücut bulmuş hali olarak düşünebiliriz. Yirmili yaşlarının ortasında düzenli üstelik prestijli sayılabilecek bir işi var. Aynı düzende işe gider gibi gittiği bir de psikolog sahibi. Durmadan düşünen, kendi zihninde sürekli konuşan ve sorgulamaktan asla yorulmayan Elliot’ ın günah çıkarma noktası Krista Gordon (Gloria Reuben) Her ne kadar ben diziyi izlerken Krista mı Elliot’ a o mu Krista’ ya yardım ediyor diye düşünsem de karakterin kendi doygunluğunu törpüleyebilmesi noktasında psiko seans sahneleri diziye tam tadında yedirilmiş. Bölümler ilerledikçe evrim geçiren bir karakter var aynı zamanda karşımızda. Kendisini dışa tamamen kapamış bu robotik adamın nedenlerle örülü, sayısız eksik parçayla dolu gizemleri var. Karakter tablosunu tam görünür kılmak neredeyse imkansız çünkü toparlanan yerden patlak verip yepyeni kaoslar meydana getiren bir organizmadan bahsediyoruz. Tam bu noktada Elliot’ ın çizimindeki ustalığa değinmek istiyorum. Yazarların dizilerde yazarlıktan çok ressamlık yapmaları gerektiğine inanan benim gibi izleyenler için Elliot’ ın detaylarındaki kusursuzluk müthiş bir haz sağlayacaktır. Merak mayınlarıyla donatılan tüm o detaylara ulaşmak büyük cesaret istiyor. Başka bir deyişle Mr. Robot ’un özünde gölgelenebilmek için izleyici koltuğundan kalkıp er meydanına çıkmak gerekiyor.

Photo via laineygossip.com

Karaktere hayat veren Rami Malek ’in bundaki payını es geçmek ne mümkün. Sarsıcı, rahatsız edici, nevrozlu ama tüm bunların ötesinde sempatik ve cesuru o denli düzeyli bir oyunla sunuyor ki ara sıra ekrana yaklaşıp alnından öpmek içimden geçmiyor dersem yalan söylemiş olurum. Numaralarla ve entrikalarla dolu Mr. Robot simülasyonunda belki de bu anlamda en gerçekçi veri Rami Malek’ in kendisi olarak kodlanıyor. Haliyle bu yıl hakkını vere vere Emmy ödüllerinde drama dalında en iyi erkek oyuncu heykelciğini kaldırmayı da başardı.

Karmaşanın düzeni

Mr Robot’un çarpıcı detaylarından bir diğeri ise gizemleri açık etme biçimi. Kullanılan yöntem benzerlerinde olduğu gibi izleyici önce yalana inandırıp gerçeği perdelemek, sonra da o perdeyi hızlıca açmak değil. Senarist Sam Esmail perdeyi tutuşturuyor, üstelik tüm odanın alev alma ihtimalini göze alarak. Yaptığım araştırmalarda ve forum okumalarında gördüğüm şey bu tarzın hiç de ters tepmediği, aksine diziyi daha izlenir kıldığı yönünde. Biraz önce de söylediğim gibi Mr. Robot bir simülasyon dünyası ve kodlar üzerinde yükseliyor, yer yer Matrixvari bir hal alan bu tavır ister istemez kendi anayasasını yaratıyor. Sonsuz bir anomi karşısında anayasa yetersiz kaldığında ise dizinin güç odakları onu çöpe atıp karakterleri karmaşanın kendi düzenine dahil etmeyi tercih ediyorlar.

Portia Doubleday, Angela Moss rolünde. Photo by usanetwork.com

Projenin en can alıcı özellikleri arasında ise hiç kuşkusuz güncelleme usulü değişen evren-karakter konumları yer alıyor. Akış o kadar sakin, o denli düzenli ki Mr. Robot evreninin güncellendiğini ancak karakterlerin donanımlarındaki yükselmeler ortaya çıkınca fark edebiliyoruz. Örneğin ikinci sezonun ortalarında hayretler içerisinde şahitlik ettiğim Angela Moss (Portia Doubleday) ‘da meydana gelen cesaret gelişmeleri. Bu yöntemle her biri kendi misyonu için orada varlık gösteren karakterlerin silinmeleri engelleniyor. Güncellemeler bazılarının donanımına ağır gelip onları yavaşlatsa da Mr. Robot dünyasında kimse kolay kolay tamamen yok olmuyor.

Photo via tumblr.com

Estetik zevkin doruklarında

Böylesi bir dünyanın sunuluşunda da haliyle iki katı özenli olunması gerekiyor. Mr. Robot bu anlamda da turnayı gözünden vuruyor. Dizinin görüntü ve sanat yönetmenleri bugüne dek eşine televizyon dizilerinde çok az rastladığım bir yöntem kullanarak yapımın çıtasını oldukça üstlere taşıyorlar. Simetri, simülasyon ve gerçek postmodern sanatın en göz alıcı versiyonunda huzurlarımıza çıkıyor. Tod Campbell ’in geometrik detayları parlatarak simetrik öğelerin çarpıcı hatlarını öne sürmesiyle ortaya çıkan harika tasvirler her bölümü başlı başına birer sanat eserine dönüştürüyor. Simetri takıntısıyla bildiğimiz Wes Anderson bu konuyla ilgili ne düşünürdü açıkçası merak ediyorum.

Müzikal kalite

Mr. Robot’un gizem inşasında ona hiç kuşkusuz tüm bu saydığım detaylar dışında müzikler de eşlik ediyor. Karanlık, kasvet ve düzeyli gerilimler yetiştiren bu arazide sert müzik çalmak pek mümkün olmadığı için dizinin müziklerini seçen Mac Quayle’ da buna uygun parçalar belirliyor. Yerleşik temalar haricinde olaylara geçiş keskinliğini azaltmak amacıyla fonlara yerleştiren parçalar arasında benim dikkatimi çekenler; Les Deux Love Orchestra-The moth & the flame, Mogwai-I Know You Are But What Am I?, Chromatics-Into the Black, Len-Steal My Sunshine ve Brian Eno-An Ending (Ascent)

Dizinin I. ve II. sezon müziklerini Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.

Sıradışı zihin oyunları, bireye topluma ve düzene yönelttiği düşündüren eleştirileri ile Mr. Robot popüler kültürün alternatif yapımlarından. Atmosferinden salgılanan tuhaf gizem hala tam olarak solunamasa da biz galiba en çok onun kendisini kolay koyvermemesini sevdik. Hepsinden öte hayatlarımıza Elliot Alderson gibi tuhaflık abidesi bir adamın türdeş olmayı ısrarla reddeden karizmasını yerleştirdi. Dizi 3. sezon onayını çoktan aldı üstelik öyle de bir sezon finali yaptı ki yine en kocamanından soru işaretleriyle baş başa kaldık.