Neden Sihirli Elma’da yazıyorum?

Sihirli Elma’da 2009'dan beri Apple ile ilgili yazılar paylaşıyorum. Ağırlıklı olarak yeni başlayanlar için rehberler, ipuçları, kendi deneyimlerim ve haberlere yer veriyorum.

Teşekkürler Apple… iPhone SE: “Sihirli Elma” Edition :)

Basit bir hobi olarak başlayan, ama içimdeki enerjiyi, paylaşma içgüdüsünü yansıttığım yer haline gelen Sihirli Elma şu anda günde yaklaşık 10.000 ziyaretçinin uğradığı bir yer haline geldi.

Bu ziyaretlerin yarısından biraz fazlası zaten Apple kullanıcısıyken, önemli bir bölümü ise Apple ürünlerine ilgi duyan veya almayı düşünenler.


Sihirli Elma’da reklamla satın alınan bir trafik yok, anlamsız, hileli veya gerçeği çarpıtan yazılar yok. Normal bir kullanıcının işine yarayacak faydalı, keyifli ve okuması kolay yazılar var.

Yani bir anlamda “el emeği, göz nuru” bir içerik var. :)

Belki de bu yüzden sıfırdan başladığım bu blog, şu anda 11.000'den fazla kayıtlı e-posta üyesine erişiyor. 2–3 günde bir atılan e-postaların yarısına yakını açılıp okunuyor.

Bir çok kişi Sihirli Elma’da bir ekip olduğunu, yazıları bu editör ekibinin yazdığını düşünüyor. Ancak her şeyin tek bir sorumlusu var.

Sunucularla ilgilenen de, Wordpress’i, eklentileri güncelleyen de, temayı yöneten, tasarımı yapan, yazıları yazan, paylaşan ve bunları duyuran da sadece benim.

Bu yüzden 6 sene önce askerlik için ayrıldığımda önden yazıları zamanladım, balayına gittiğimde oturdum yazı yazdım, yaz tatilinde de, dünyanın öbür ucunda tatildeyken de… Çünkü ben bundan keyif alıyorum!


Gerektiğinde sunucuları bi silkelemek, nginx’i güncellemek, wp-cron’u dolduran job’ları temizlemek, temayı, eklentileri güncellemek, yenilemek, eskiyen tasarımı yenilemek gibi bir çok şey de yine benim ellerimden öpüyor.

Bu yüzden gidip SEO da öğrenmek zorundaydım, Analytics’i de. Google’ı nasıl mutlu edeceğimi de bilmeliyim, Twitter ve Facebook’u da. Çünkü işimi doğru yaparsam, bunun bana organik trafik olarak döneceğini biliyorum.


Sanırım belki de bu yüzden yazmayı bırakamıyorum. Çünkü Sihirli Elma’ya ben ne kadar çok şey veriyorsam, bir o kadar çok şey de kazanıyorum. Her şeyle tek başıma başa çıkmayı öğreniyorum, başka bir yerde koca bir pazarlama ve IT ekibinin yapması gereken işlerin büyük bir kısmını göğüslemeye çalışıyorum.

Bol bol hata da yapıyorum, ama yine oturup sorunları ben çözüyorum. :)


Sihirli Elma şimdiye kadar tam zamanlı bir işin yanında yaptığım bir ek iş oldu. Sayesinde danışmanlık da yaptım, kamera önüne geçip videolar da çektim, normalde tanışamayacağım insanlarla da tanıştım.

Bir şeyi basitçe anlatabilmek, kolayca öğretebilmek için oturup uzun uzun okumak, öğrenmek ve denemek gerektiğini öğrendim. Nasıl yazı yazılacağını, fazla uzatmandan ve gereksiz detaylara girmeden konuyu nasıl anlatmam gerektiğini öğrendim.

Elbette iPhone ile çekiyoruz!

Para kazandım, daha çok yazabilmek için para harcadım. Ama sanırım harcama kısmı biraz daha fazla oldu şimdiye kadar… :)

Ben Sihirli Elma’dan bu 7 senede çok şey öğrendim. Öğrenmeye de devam ediyorum. İşte bu yüzden Sihirli Elma’da yazmaya devam ediyorum.


NOT: Sihirli Elma’ya göz atmak isterseniz: www.sihirlielma.com :)