Neden zengin olamıyoruz? (Zenginlik Garantili)

Sol tarafta okuyacağınız karikatür komik olduğu kadar aslında gerçekte. Sadece sokakta para bulmak olarak algılamamak lazım bunu, Cem Yılmaz’ın gösterisinde değindiği gibi her durumda bir gelir hesabı yapmayı seviyoruz. Bir gösteriye gittiğimizde, bir satıcı gördüğümüzde, bir lokantaya girdiğimizde, ayakkabı alırken, su alırken, tuvalete parayla girerken hep hesaplarız. Tanesi 1 liradan 200 tane olsa 200 lira.

E iyi para!

Evet iyi para, o zaman neden yapıp zengin olmuyoruz? Gelin şimdi işin en başına gidelim sonrada bu konuya geri dönelim. Yazının sonunda zengin olacağınız bir yol da öğreneceksiniz. Evet, bu büyük sırrı artık siz de öğrenebilirsiniz.

Or.spu Çocuğu

Neden zengin olmak istiyoruz? Kapitalizm bizi bu yöne itiyor, çünkü aç gözlüyüz, doymak nedir bilmiyoruz, dinimiz para olmuş, halimize şükretmeyi bilmiyoruz, hep daha fazlasını istiyoruz gibi nedenler aklınıza geliyorsa siz söylemeden ben söyleyeyim; Fakirsiniz. Hepimiz zengin olmak istiyoruz, hiç boşuna ‘yok yaa kendimi geçindireyim yeter’ ya da ‘bir ev bir arabam olsun yeter’ demeyin, bunlarda birer zenginliktir. Ve kafamızdaki zenginlik her neyse onu başaranlara küfür etmekten kendimizi alamıyoruz. Bu bölüme başlığını veren bir konuşmayı paylaşmak istiyorum sizinle. Hepsini izlemek istemezseniz 6:40'a atlayın ama izlemenizi tavsiye ederim.

Kısaca bir başarı hikayesinden bahsetmek istiyorum şimdi, ‘Pewdiepie’. Size bir şey ifade etmiyor mu? Youtube da ağustos 2015'den beri en çok aboneye sahip kullanıcı. Milyonlarca abonesi var ve youtube üzerinden milyonlarca dolar kazanıyor. Peki ne yaparak dersiniz? Oyun oynarak! Evet sadece bilgisayar başında oyun oynarken bunları kaydediyor ve milyonlar kazanıyor. Küfür etmeye başladığınızı duyar gibiyim. Merak edenler için hakkında daha fazla bilgi: Wikipedia

Kim istemezki eğlenceli birşey yaparken bir servet kazanmayı? Daha da ilginç olanı öyle bir iş yapıyorki şuan kazandığı paraları yemeye başlasa, barlar seyahatler gibi tatil yapar gibi takılsa ve bunları yaparken videoya kaydedip kanalında yayınlasa yine para kazanmaya devam edebilir. Daha sert küfürlere başlamış olabilir misiniz?

Tamam buraya kadar her şey güzel de neden zengin olmak istiyoruz onu öğrenemedik?

Haklısınız, o konuya gelelim. Aslında cevap çok basit: ‘Mutlu olmak için’. Karmaşık bir cevap mı bekliyordunuz? Bunu sadece istediğim arabaya binip mutlu olayım diye düşünmeyin, insanlar zengin olduklarında güvenliklerini daha çok garantiye alırlar, sağlıklarını daha çok garantiye alırlar, konforlarını arttırırlar bunların hepsi ama hepsi mutluluk içindir. Para mutluluk getirmez lafını duymuşuzdur belki ama bunun tamamen olmasada kısmen yanlış olduğunu düşünüyorum.

Hemen bir örnekle açıklayalım. İyi bir işiniz, iyi bir eşiniz, eviniz ve arabanız olduğunu düşünelim. Sağlığınız yerinde ve günlük hayatınıza devam ediyorsunuz. Şimdi bu değişkenlere ellemeden sadece para değişkenini değiştirirsek paranın mutluluk getirdiğini görebiliriz. Yukardaki durumda hayatınızı yaşarken cebinizde 100lira mı olsa daha mutlu olursunuz, 1000 lira mı olsa daha mutlu olursunuz yoksa 10 000lira mı olsa daha mutlu olursunuz. Tabiki 10 000lira, yani para somut olarak bir mutluluk aracıdır. Evet dinimiz imanımız para olursa bizi mutlu etmek yerine mutsuz edecektir ama a ve b durumu aynıysa paralı olan daha mutlu demektir.

Demekki zengin olma isteğimizin nedeni mutlulukmuş.

Peki paranın bize vereceklerini başka yollarla elde edersek zengin olma isteğimiz geçer mi?

Kesinlikle!

Önce paranın size ne vereceğini bilmek lazım. Bir ev mi istiyorsunuz? Eviniz varsa bu zenginliği istemezsiniz. Evet daha çoğunu istersiniz ama bir ev zenginliğini istemezsiniz artık istediğiniz iki ev zenginliğidir. Neden aç gözlülüğünüzden mi? Hayır iki evin sizin için hayatı daha fazla garantiye almak olduğu için yani daha mutlu ve huzurlu olmak için ikinci ev zenginliğini istersiniz.

Peki başka yollardan elde etsek? Çok eski zamanları düşünelim, yani az nüfuslu sessiz sakin bir köyde yaşadığınızı düşünün. Ev yapmak için para ihtiyacınız olmadığını istediğiniz ağaçları kesip istediğiniz evi yaptığınızı düşünelim. Yani kaç tane eve sahip olmak isterseniz olabilirsiniz, isterseniz hayatınız boyunca ev yapmaya çalışıp bir mahalle dolusu ev inşa edebilirsiniz. Ama böyle durumdaki insanlar ikinci evi yapmaya bile ihtiyaç duymamış. Neden peki? Çünkü ikinci ev onlar için daha çok garanti demek değil, bu yüzden daha çok mutlulukta demek değil. Daha fazla yiyecek onlar için daha çok garanti demek. Bu yüzden daha çok ev yerine daha çok yiyeceğe odaklanmışlar.

Sonuç olarak zengin olduğunuzda elde edeceğiniz bir şeyi başka yollardan elde edebiliyorsanız bu sefer o zenginlik sizin için istemediğiniz bir şeye dönüşüyor.

Tamam artık zengin olmaya geçsek?

Nerde benim altınlarım?

Gelelim zengin olacağınız bölüme. Zengin olmak için öncelikle zengin olmayı kafanızdan çıkarmanız lazım. Pewdiepie çok para kazandığı için bir youtube kanalı açıp oyun videosu çekiyorsanız 5 kuruş kazanamadan pes edeceksiniz demektir. Facebook başarılı oldu diye bir sosyal ağ açmaya çalışırsanız (Google gibi) sonunda kapatmak zorunda kalacağınız kesindir.

Peki ne yapmanız lazım? Oyun oynamayı seviyorsanız bir youtube kanalı açın. Facebook size dar geliyorsa arkadaşlarınızla bir sitede facebooktan farklı şeyler yapmak istiyorsanız bir sosyal ağ sitesi açın.

Küçük sırrımız burada!

Yani diyorumki işleri tersine çevirin, mutlu olmak için zengin olmayı istemeyin. Mutlu olun bırakın zenginlik size kendiliğinden gelsin.

Ne yapmak daha çok mutlu ediyor sizi?

Seyahat etmeyi çok mu seviyorsunuz? Bunun için zengin olmanıza hiç ama hiç gerek yok. Google’dan bisikletle dünyayı gezenleri arayabilirsiniz, ya da daha bugün gördüğüm sadece 100lira ile İzmir’den Moğolistan’a nasıl gidileceğini öğrenebilirsiniz.

Parasızlık sevdiğiniz şeyleri yapmanızı asla engelleyemez. Araştırın bir yolunu bulun. İstediğiniz sevdiğiniz şeyi yapmak için neleri feda etmeye hazırsınız? Aile zoruyla gittiğiniz üniversiteyi? Şehrinizi bırakmayı? Son model iphone6 plus’ınızı? Rahatınızı?

Eğer gerçekten sizi mutlu eden birşey varsa ona sahip çıkın, onun peşinden ayrılmayın. Ve bununla hayatınızı kurmaya çalışın hedefiniz bununla servet kazanmak olmasın. Sadece bunu yaparken yaşayacak paranızı elde edecek bir yol bulun. Pewdiepie sabah akşam kendi kendine de oyun oynayabilirdi ama olurda hayatımı devam ettirecek kadar para kazanabilirim diye videoya çekmeye başlamışken bugün servet kendiliğinden ona geldi. Böyle düşünün sevdiğiniz şeyi size hayatınızı kazandıracak hale getirin, video çekin, blog yazın, öğretmenlik yapın her ne şekle dönüştürülebiliyorsa ona dönüştürün. Zengin olmayı değil sadece az veya çok bir şekilde bundan para kazanmaya çalışın. Sonrasında zaten kendi kendinize daha çok kazanmanın yollarını bulup zenginliğe doğru adımlar atabilirsiniz.

Aykırı Örnekler

Diyelim ki aile zoruyla gitmek yerine isteyerek doktor olmaya gittiniz. Seviyorsunuz bu işi ama doktor maaşı sizi mutlu etmiyor, bu durumda neler yapabilirsiniz?

Bir youtube kanalı açın. Henüz görmedim böyle bir kanal belki vardır ama bir youtube kanalı açıp daha öğrenciyken öğrendiklerinizi insanların işine yarayacak şekilde anlatabilirsiniz, ilk aboneniz ben olurum! Ya da bunu blog üzerinden yapabilirsiniz.

Blog, video bu işleri sevmediniz mi? Sosyal hakları olmayanlar için ücretsiz tedavi imkanı sağlayın. Bu sizi nasıl zengin edebilir ki? Birincisi mutlu eder sizi, mutlu olduktan sonra merak etmeyin para gelir. Bakarsınız birisi size sponsor olup işleri büyütmenizi ister, daha çok kişiye yardım ederken ünlü bir doktor olursunuz, bu ünlü doktoru hastanesinde çalıştırmak için ne kadar maaş teklif ederler sizce?

Başka bir örnek diyetisyenlik diyelim. Bir diyetisyen neler yapabilir ki? Hastanede çalışmak? Özel fiyatlarla insanlarla özel olarak ilgilenmek? Ya da malzemelerle yemeklerle ilgilenmeyi seviyor insanlarla ilgilenmeyi sevmiyorsa? Mutlu Çiftlik gibi bir proje yapabilir. Bir diyetisyen kendine çiftlik kurup sizi ne pişirsem derdinden kurtaran bir servis icat etmiş. Olanaklar sınırsız, hayal gücünüz ve sevdiğiniz şeyle yapacağınız çok şey var.

Bisiklete binmeyi seviyorsanız Gürkan Genç’in hikayesi size ilham olabilir.

Futbol oynamayı seviyorsanız Arda Turan’ın hikayesi size ilham olabilir.

Bişeyler çizmeye bayılıyorsanız Çağrı Çankaya’nın hikayesi size ilham olabilir.

Oyun oynamayı seviyorsanız Pewdiepie size ilham verebilir.

Sadece spor yapmayı seviyorsanız http://gencvefit.com/ size ilham verebilir.

Oturup değişik konularda konuşmayı seviyorsanız Good Mythical Morning size ilham olabilir.

Buraya daha sayısız örnek yazabilirim, bunlar ‘başarı öyküleri’ isimli kitaplardaki zengin olmak için anlatılan boş hikayeler değil, sevdiklerini yapan insanların ayağına paranın yada daha doğrusu mutluluğun gelmesi. Bırakın artık zengin olmak için çabalamayı, hemen şimdi mutlu olmaya başlayın bırakın zenginlik size gelsin.

Borçları kapatarak başlayın

Somut adımlar atarak başlayın zengin olmaya. Diyelim ki 5000TL kredi kartı borcunuz var ve 1500TL geliriniz var. Ne kadar arttırabilirsiniz maaşınızdan bununla başlayın. Sadece temel ihtiyaçlarınızı karşılarsanız ne kadar arttırabilirsiniz? Pantolon almanıza gerçekten ihtiyacınız var mı? Zaten 3 tane pantolonunuz var ne olur 5 ay onları giyseniz? Ayakkabınız yırtık mı? Gerçekten yenisine ihtiyacınız varmı? Bunları önünüze koyun ve arttırabildiğiniz kadar parayı arttırıp borçlarınızı kapatın. Artık özgürlüğe yakınsınız.

Sevdiğiniz şeyi bulun! Evet yapmaktan hiç sıkılmayacağınız şey ne onu bularak yeni para kazanacağınız işinizi kurgulamaya başlayın. Gezmekten veya alışverişten hiç sıkılmıyormusunuz. Açın bir blog veya bir youtube kanalı veya ikisini birden. Başlayın bulunduğunuz yere yakın köyleri gezmeye. Gittiğiniz köyde bir kaç kapı çalın sohbet edin video çekin bunları koyun blogunuza/kanalınıza. Elbette ertesi gün para kazanmazsınız ama ertesi yıl 1500TL’lik işinizi bırakacak kadar kazanmaya başlamış olabilirsiniz.

Zengin olmak için yaparsanız sıkılırsınız, sevdiğiniz için yapın kimse yazdıklarınızı okumazsa birşey kaybetmeyin gezdim, yazdım zaten mutluyum diyerek devam edin.

Paylaşmak güzeldir, bu yazıyı paylaşın daha çok kişi zengin olsun :)

Not: Yapmaya başladığınız muhteşem şeyleri bizede bildirin bizde faydalanalım.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Selçuk’s story.