Nedir bu slack?

İletişimin çok önemli olduğu günümüzde, aynı zamanda iletişimin doruklarına ulaşılmış durumdayız. Eminim email çıktığında devrim olarak nitelendirilmişti. Daha sonra google’nin gmail duyurması hotmail içinde yolun sonuna gelinmişti.

Ofiste büyük ekiplerin her gün yapılan işler hakkında konuşmak, iletişim kurmak email üzerinden yapılması imkânsız hale gelmeye başlandığında, Skype, Messenger gibi anlık yazışma yazılımları gerekiyordu. Fakat bunların hiç birinde ekip üyelerin yönetimi yapılamıyor, farklı platformlara entegre edilemiyordu. Slack uygulaması bu ihtiyacı gidermek adına geliştirilmiş bir takım içi iletişim ve etkileşim platformudur.

Yaklaşık iki yıl önce bir ekip içi iletişim uygulaması olarak yola çıkan slack, artık resmen bir platform.

Slack kelime anlamı olarak serbestlik, gevşeklik anlamına gelmekte. Anlamına uygun olarak da ismin hakkını verdiğini söyleyebilirim. (Bu yazımda sadece temel kullanımından bahsedeceğim. Gelecek bölümde farklı platformlar ile entegresi ve api kullanımlarından bahsedeceğim.)

Bilişim alanı başta olmak üzere birçok firmada kullanılabilen Slack, 30 fazla programlama dilini desteklemekte ve ekip içi kod, metin paylaşımını kolaylaştırmakta. Hatta bunları bir kısa yol atayıp otomatikleştirme imkanı da sunmakta.

Yazılımdan biraz anlayanlar kendilerine bir slackbot oluşturup, gelen yazışmalara otomatik cevaplatabilirsiniz. Slackbot belirli işleri atayıp yapmasını sağlayabilirsiniz. Farklı platformlar ile bağlayıp daha da geliştirilmesi mümkün. IFTTT ile birleştirildiğinde çok verimli işler yaptığını denediğinizde görebileceksiniz.

Anlık push bildirimleri ile bilgisayar başında olmasanız da telefonunuzdan takip edebilirsiniz.

SLACK en kanalları amacı, departman ya da konuya göre mesaj, tartışmalar ve bildirimleri ayırmak için sağlayarak odaklanmasına yardımcı:

Bir projede farklı gruplar/kanallar/departmanlar oluşturup, bunlara özel mesajlar atabilirsiniz. Bu şekilde diğer ekip üyelerini rahatsız etmemiş olursunuz. Yazdığınız bir mesajı @here komutu ile tüm ekibe ulaştırabilirsiniz.

Gizli gruplar oluşturup sadece yöneticinin davet ettiği kişilerin görebildiği kanallar da oluşturabilir, veya doğrudan kişiye mesaj atabilirsiniz.

Birçok firma whatsapp grupları kurup ekip içi iletişimi bununla sağladığını biliyoruz. Son güncelleme ile birlikte .pdf doküman paylaşımı gelmiş olsa da, whatsapp slack kadar kullanışlı değil. Çünkü doküman takibi yapmanız imkansız. Slack hem masaüstü hem mobil app ile ekip içinde iletişimi hızlandırdığı gibi, saha ekibi ile de anlık iletişim halinde olmanızı sağlamakta. Google Drive ve Dropbox ile uyumlu olan slack dosyaların tek bir havuzda paylaşımını sağladığı için, aradığınızda emailler arasında kaybolmuyor, aradığınız kelime doküman içinde olsa dahi bulabiliyorsunuz.

Diğer bir kolaylığı da email da olduğu gibi dosya bulup eklemek yerine direkt sürükle bırak özelliği ile kolayca paylaşılması.

Tercihler menüsünden(Türkçe dil desteği var) kendinize göre yazı, font ayarlamaları yapabilirsiniz. Bildirim ayarlarını özelleştirme seçeneği çok gelişmiş olduğu için istemediğiniz bildirimleri program açık olsa dahi almazsınız.

Nerede olursanız olun, Android, ios, web, masaüstü platformları ile her yerden kolayca erişme imkânınız var.

Ücretli ve ücretsiz sürümü olan slack uygulaması henüz çok yeni olmasına rağmen 3 milyar dolar değerlenmeye ve günlük 1,7 milyon kullanıcıya sahip.

Geçtiğimiz hafta çıkan habere göre görüntülü konuşma özeliğini test etmeye başlamış. Slack Platform ile birlikte Slack App Directory adını verdiği kendi uygulama mağazasını açtı. Slack, burada sayıları 160’a yaklaşan entegre uygulamayı bir araya getiriyor. Slack App Directory’de Twitter, Dropbox ya da Trello gibi bilinen bir uygulama entegrasyonu için doğrudan arama yapabildiğiniz gibi, öne çıkanlar ve kategoriler yeni Slack uygulamalarını keşfetmenizi ve indirip kullanmaya başlamanızı sağlıyor.

Not: Bu arada medium turkce için Ahmet Özkale kurduğu bir slack gurubu var. Görmediyseniz katılmanızı tavsiye ederim. Sohbet, muhabbet gayet güzel.

Kaynaklar: