22 Ocak 1996, NYTimes.com ekibi Fotoğraf: http://www.nytco.com/

The New York Times’ın 20 yıllık dijital serüveni

Nytimes.com’un 1996'dan bugüne bütün arayüzlerine, uygulamalarına, dijital stratejilerine, dahası internet ekibinde çalışan gazeteciler ve yöneticiler ile yapılan röportajlara ulaşılabilen [gazete küpürleri, ekran görüntüleri ve diğer görseller pdf formatında kaydedilebiliyor] şahane bir zaman kapsülü yayınlandı. Sitenin yayın hayatına başlamasının 20. yıl dönümünde yayınlanan kapsül, tam manasıyla bir ‘dijital habercilik tarihi arşivi’ niteliği taşıyor.

“O zamanlar, bunun ne kadar önemli olduğunu kimse gerçekten bilemezdi. Hepimiz önemli bir şeyler olduğunu hissediyorduk, fakat o zamanlar çok az internet kullanıcısı vardı. Nihayetinde bu, insanların daha fazla bilgisayar alacakları ve internete bağlanacakları üzerine oynanan bir bahisti.’’

Bu sözler, The New York Times’ı internete taşımak için 1995'te kurulan ekibin başındaki Martin Nisenholtz’a ait. 22 Ocak 1996'da yayın hayatına başlayan nytimes.com’u inşa ederken, kendisinin ve ekibinin hissettiklerini böyle anlatıyor Nisenholtz.

O günden bugüne, nytimes.com’un 20 yıllık yayın hayatında şu anlar dikkat çekiyor:

1996

Slogan yarışmasının sonucunun duyurulduğu sayfa Görsel: http://www.nytco.com/

Haber sitesi için slogan arayışı başlıyor. Okurlar arasında başlatılan yarışma iki ay boyunca sürüyor. 25 Ekim 1996'da, gazetenin ilk sloganının internette de kullanılabileceğine karar veriliyor. Adolph S. Ochs tarafından 1896'da bulunan ve ‘baskıya uygun her haber’ anlamına gelen ‘all the news that’s fit to print’ sloganı, sitenin üst kısmına yerleştiriliyor. 8 bine yakın önerinin geldiği yarışma sonucunda, ‘sitede orijinal slogan kullanılmalı’ diyen 23 okura 100'er dolar ödül veriliyor.

1996'daki başkanlık seçimi sonrası performans değerlendirmesi Görsel: http://www.nytco.com/

ABD’de ilk kez bir başkanlık seçimi, haber siteleri tarafından özel yayınlarla takip ediliyor. Nytimes.com, seçim gecesi ve sonraki gün peş peşe sayfa görüntülenme sayısında kendi rekorunu kırıyor.

nytimes.com seçim gecesi ve sonraki gün, peş peşe kendi erişim rekorlarını kırdı. Görsel: http://www.nytco.com/

Günde 1 milyon satan gazetenin internet sitesini seçim gecesi 70 bin kişi ziyaret etmiş ve bu rakam, 1996'nın son günlerinde nytimes.com’un kendi erişim rekorunu kırmasına yetmişti.

Seçim yayını performansının değerlendirildiği yazıda, ‘‘Birçok insanın aynı anda sayfamıza girmeyi denemesinden dolayı sayfaların açılma süreleri oldukça uzadı. Bu sorunu, seçim gecesi yayın yapan bütün haber siteleri yaşadı’’ ifadelerine yer verildi.

1998

Nytimes.com’un ikinci tasarımı [Manşette Öcalan haberi var] Görsel: http://www.nytco.com/

Nytimes.com’un tasarımı ilk kez değişti. İlk tasarımda iki kolon olan ana sayfa, üçe bölündü. 90'ların hemen her internet sitesinde olduğu gibi, menüler sol sütunda alt alta sıralandı. O dönem Amerika’daki 33.3 milyon hane internet erişimi imkanına sahipti. Nytimes.com’un kayıtlı kullanıcı sayısı 6 milyon 505'e ulaşmıştı.

2001

Nytimes.com’un üçüncü tasarımı Görsel: http://www.nytco.com/

Nytimes.com, yayın hayatının beşinci yılına yeni bir tasarımla girdi. Ana sayfa artık dört kolondan oluşuyordu. Amerika’da internet erişimi olan hane halkı sayısı 60 milyona, nytimes.com’un kayıtlı kullanıcı sayısı 17 milyona yükselmişti. Yeni tasarıma geçildiği gün, nytimes.com ekibine, hiçbir nedenle ekip dışına çıkmaması koşuluyla[çıkmadı], bir rapor gönderildi. Raporun başlığında sitenin misyonu, ‘‘Güvenilir haber, bilgi ve en iyi kalitede eğlence arayan herkesle buluşmak, ilham vermek ve onları bilgilendirmek’’ olarak ifade edildi.

İnternette 5 yıl

Görsel: http://www.nytco.com/

Nytimes.com’un beşinci yılında “A Few Veterans Look Back” başlığıyla tamamı 14 sayfa olan bir röportaj yayımlandı. Sitenin editörü Bernard Gwertzman ve internet ekibinin başındaki Martin Nisenholtz’un nytimes.com’un geçen beş yılını ve genel olarak 2001'deki internet gazeteciliğinin genel durumunu değerlendirdikleri röportajdan notlar:

Martin Nisenholtz: İşi kabul etmeden önce onlara neden internette olmak istediklerini sordum. Nedeni şuydu, gazetelerin bir şekilde yok olacağını düşünüyorlardı.

Martin Nisenholtz, sağda. Görsel: http://www.nytco.com/

Bu varsayımı 95'te yadırgamıştım, hâlâ da sorguluyorum. Bence gazeteler ve internet siteleri tamamen farklı şeyler. Belki gazetecilik perspektifinden değil ama insanların onları kullanma şekilleri itibarıyla farklılar.

[Bir gazetenin internetteki işlevi ne olabilir sorusu üzerine]

Martin Nisenholtz[2]: Gazeteden çok daha elastik bir yapısı olmasının internetin karakterini belirlediğini düşünüyordum. Başlangıçta makaleleri, biraz da toyca, seslerin, videoların ve animasyonların bir kombinasyonu olarak düşündüm. Kodlar üzerinde çalıştım ve yazılımların insanlara haberleri okurken aynı zamanda onları yönlendirebilme/şekillendirebilme imkanı verebileceğine inandım. Editörümüz Rob Fixmer, ‘CyberTimes’ bölümünde bunu gerçekleştirdi de. Makalelerin içerisine ustaca animasyonlar, simülasyonlar koydu. Fakat bu işe yaramadı. Teknik olarak hepsi çalışıyordu fakat okurlar bu uygulamalarla pek de ilgilenmedi. Bunlar, sürekli olarak insanların tarayıcılarını çökertiyordu. Çok ilkeldi tarayıcılar. Bunun hâlâ çok önemli olduğunu ve ileride bir şekilde gerçekleştirileceğini düşünüyorum bu arada. Sanırım ihtiyacımız olan şey sadece çok daha iyi bir teknoloji. Belki zamanla, gazeteciler bütün bunları bir araya getirebilecek yetenekteki kişiler olacaklar. Farklı içerik türlerini bir araya getirebilen, yazabilen, programlayabilen… bilmiyorum. Fakat bu tür bir içerik ihtiyacına henüz ihtiyaç olmadığını anlayamamıştım. İnternetin çok daha interaktif, sadece metinlerden ibaret değil de çok daha zengin bir şekilde kullanıldığı bir gazetecilik türü yaratmanın çok heyecanlı olduğunu düşünmüştüm.

Bernard Gwertzman: Küçük bir ekibimiz vardı ve bütün yapabildiğimiz The New York Times’taki içerikleri çok da fazla görsel kullanmadan siteye koymaktı.

Bernard Gwertzman Görsel: http://www.nytco.com/

Başlangıçta haberleri günde iki kez güncelliyorduk. Öğlen ve akşam saat 6'da. Kısa süre sonra şunu farkettik ki, eğer saat 3'te büyük bir haber varsa siteyi güncellemek için akşamı bekleyemeyiz. Bu uygulamadan vazgeçtik. 1996'da 40 bin okuyucu sitemizin sunucularını çökertmeye yetiyordu, şimdi ayda 3 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyoruz. Büyüme hızımız beni çok etkiliyor.

[Gazete ekibi internete nasıl bakıyor sorusu üzerine]

Bernard Gwertzman[2]: Gazetedeki bazı editörler geçen beş yıla rağmen hâlâ internete demode bakış açısıyla yaklaşıyorlar. Ellerindeki işi son ana kadar gazeteye saklamaya çalışıyorlar. Sürekli olarak onlara en büyük etkiyi yaratmak için ellerindeki işleri en kısa zamanda bize vermeleri gerektiğini anlatıyorum. Yavaş yavaş aşama kaydediyoruz, istediğimiz düzeyde değiliz fakat şu an daha çok destek görüyoruz gazete tarafından. Bir gazeteyi internete taşısanız da insanların kafalarındaki eski düşünce setleri yıkmanız kolay olmuyor. İnsanlar hâlâ bizim gazete okuru kadar insana ulaştığımızı anlamakta zorluk çekiyor.

2006

nytimes.com’un dördüncü tasarımı Görsel: http://www.nytco.com/

Nytimes.com, 2006 yılında yeni tasarımını yayınladı. Artık teknoloji; Nisenholtz’un 1996'da öngördüğü gibi, multimedya içerikleri, videoları internet sitelerinde daha etkili bir şekilde kullanmaya olanak tanıyordu.

Yeni tasarımın anlatıldığı pop-up Görsel: http://www.nytco.com/

Yeni tasarımın duyurulduğu basın açıklamasında, ‘‘Video ve multimedya içerikler artık internetteki sunumumuzun en temel elementleri’’ denildi. Sitenin ana sayfası insanların artık daha geniş ekranlar kullandığı gerçeği göz önünde bulundurularak tasarlanmıştı. Ana sayfada video bölümüne, ilk kez bu tasarımda yer verildi. Yine basın açıklamasında ekip en çok heyecan duydukları yeniliği şöyle anlatıyordu: ‘‘Yeni tasarımla birlikte kendi ‘MyTimes’ sayfanızı oluşturabilirsiniz. En güvendiğiniz kaynaklardan içeriklere daha kolay ulaşabilmek için sayfanızı kişiselleştirebilirsiniz.’’

İlk blog

Site ilk canlı blogunu, 2006 Dünya Kupası’nda yaptı. Turnuvadaki her maç, canlı blog aracılığıyla okurlara aktarıldı.

Mobil nytimes.com

Mobilde nytimes.com Görsel: http://www.nytco.com/

The New York Times, 7 Eylül 2006'da mobil sitesini duyurdu. Okurlar; http://mobile.nytimes.com adresinden sitedeki içeriğin büyük bir bölümüne cep telefonları vasıtasıyla da ulaşabilme imkânı yakaladı. Nytimes.com’un o dönem başındaki Vivian Schiller, yaptığı basın açıklamasında, ‘‘Okurlarımıza böylesine zengin bir okuma deneyimi sunmaktan çok heyecanlıyız. Bütün dijital teknolojilerin avantajlarından yararlanarak, okurlarımızın nerede ve nasıl istiyorlarsa Times gazeteciliğine ulaşabilmelerini sağlayacağız’’ dedi.

2008

iPhone’da nytimes.com Görsel: http://www.nytco.com/

Mobil siteden iki yıl sonra, 10 Temmuz 2008'de The New York Times’ın iPhone uygulaması yayınlandı.

İlk canlı yayın

Nytimes.com, ABD’deki 2008 seçimlerinde John McCain ve Barack Obama arasındaki başkanlık münazarasını ana sayfadan canlı olarak yayınladı.

2011

New York Times, dijital aboneliği hayata geçirdi. Görsel:mashable.com

Nytimes.com, Mart 2011'de okurlarına dijital abonelik planlarını sundu. Aylık belirli sayıda içeriği ücretsiz tüketen okurların, limitlerini aştıktan sonra da siteyi kullanmaya devam etmek istiyorlarsa nytimes.com’a abone olmaları gerekecekti.

2012

New York Times’ın 4 farklı arayüz seçeneği bulunan iPad uygulaması Görsel:niemanlab.com

2 Ekim 2012'de The New York Times, dört farklı arayüz seçeneği bulunan iPad uygulamasını yayınladı.

2014

nytimes.com’un beşinci ve bugünkü tasarımı Görsel: http://www.nytco.com/

Nytimes.com, bugünkü tasarımına 7 Ocak 2014'te geçti. Sol menüler tamamen yukarıya taşındı, üst-sağ kolon sadece görüş yazılarına ayrıldı. Yeni tasarımla birlikte şirket, sayfaları daha etkili bir şekilde kişiselleştirebilme kapasitesine ulaştı.

2015

Dijital abone sayısı bir milyonu aştı. Görsel: http://www.nytco.com/

Şirket, 30 Haziran 2015'te, dijital abone sayısının bir milyonu aştığını duyurdu. The New York Times’ın bu başarısı okurların; internette her türlü bilgiye ücretsiz ulaşabilmelerine rağmen, güvendikleri kurumların içerikleri için ücret ödemeye gönüllü olabileceğini kanıtlıyordu.

NYT VR

Görsel: http://www.nytco.com/

The New York Times, 5 Kasım 2015'te Google işbirliği ile yeni sanal gerçeklik projesi NYT VR’ı hayata geçirdi. Lübnan, Güney Sudan ve Ukrayna’da büyüyen üç sığınmacı çocuğun hikâyelerini konu alan 11 dakikalık sanal gerçeklik haberi için gazete, sadece bir haftada 1 milyonu aşkın abonesine Google’ın kartondan sanal gerçeklik setlerinden dağıttı.