Pazarlamada taş devri

Geçenlerde bir web sitesinde, dünyanın en garip meslekleri listesine rastladım! Listede ilginç birçok meslek var: profesyonel uykucu, inek osuruğu koklayıcısı, yılan sütü sağıcı, bunlardan birkaçı. 
Listeye giren ilginç başka bir meslek daha var: chicken sexer.

Chicken Sexer” ya da Türkçe çevirisiyle “tavuk cinsiyetçiliği” mesleğini icra edenler, doğaüstü bir yeteneğe sahip olmakla birlikte, ender bulunan ve belki de bu nedenle iyi bir maaşla tavuk çiftliklerinde görev yapan kişiler. Tavuk cinsiyetçiliğinin enderliği ve yeteneğin -biraz da olsa, doğaüstü oluşunun nedeni, birkaç hafta önce doğmuş bir civcivin cinsiyetini tespit etmenin -neredeyse, imkansız olması. Tavuk çiftliklerinde, horozların, tavuklardan, en kısa sürede ayrılması, tavuk çiftliğine büyük mali tasarruflar sağlıyor. Ayrıca, horozların, tavuklar kadar değerli olmadığı bu sektörde, horozlara harcanacak gereksiz iş gücü de chicken sexer’ler tarafından ortadan kaldırılmış oluyor. Yetenekli bir tavuk cinsiyetçisi, yeni doğmuş civcivler içinde, horozları, tavuklardan ayırmayı, yüzde 90–95’lik bir başarı ile gerçekleştirebiliyor ve yılda 16 ile 28bin dolar arasında kazanabiliyor.

Şimdi gelelim ana mevzuya! Cinsiyet ayrımı, yalnızca tavukçuluk için mali kazanç getiren bir konu değil. Cinsiyetler içindeki ayrımı ve farklılıkları anlayanlar her iş sektöründe, fark yaratabiliyor. İşin güzel yanı, kadınlar ile erkekler arasındaki farklılıkları anlamak, civcivlerden çok daha kolay… Belki?

Kadınlar ile erkekler arasındaki farkı anlatan ve asırlardır söylenen bir hikaye vardır… Adem ile Havva kadar eski. Erkekler avcıl, kadınlar ise evcildir (toplayıcı).

Bu hikaye, günümüzdeki davranış şeklimizin, evrimsel faktörlerden etkilendiğini de anlatır. Avcı-toplayıcı teorisi bugün bir klişe bile olsa, her klişede bir gerçek payı vardır. Antropolojik araştırmalar ve mağara duvarlarına çizilenler sayesinde anlaşılan o ki, mağara adamının görevi, kabileye et getirmekmiş. Kabilenin erkekleri, hangi hayvanı avlayacaklarına karar verir, av için plan yapar, hayvanı bulup, avlarlarmış.

Bunu erkeklerin yapmasının bir dolu biyolojik bir nedeni de var: ilk aklımıza gelen kas gücünün yanında, avcılıkta gerekli başka önemli bir şey: hedefi görebilmek! Erkekler, parlak gün ışığında, kadınlara oranla daha iyi görme yeteneğine sahip. Ayrıca, erkeklerde orta seviyeli tunnel vision olması, onları iyi bir avcı yapıyor. Tunnel vision, dar bir alanı görebilmek ile ilgili… bir nevi görsel yoğunlaşma, bir tek hedefe kilitlenme durumu. Bu nedenle, erkekler, daha uzak mesafeyi net bir şekilde görüp, avlayacağı hayvanı kolayca bulabiliyor.

Kadınlar ise, o dönemde kuruyemiş ve meyve toplamakla görevli. Geniş bir alanı tarayarak, en kaliteli meyve ve sebzeyi bulmaya çalışıyorlarmış. Kaliteli ve doğru yiyeceği bulmak önemliymiş çünkü yanlış bir seçim sonucu tüketilen zehirli bir meyve, tüm kabileyi ölümle tehdit edebiliyormuş. Bu nedenle, kadınlar, yiyecekleri toplarken, kalitesi, rengi, kokusu ve dokusu konusunda uzun zaman harcıyorlarmış. O çağlarda, kadınların bir başka görevi ise, yuvayı korumakmış. Bu nedenle, herhangi bir tehlikenin gelişini görmelerini sağlayacak periferik görüş kabiliyeti, erkeklere oranla daha güçlüdür.

Şimdi bütün bu biyolojik, evrimsel özelliklerin ve davranış biçimlerinin, günümüz alışverişine ne kadar etki ettiğini/benzediğini inceleyelim. Ama öncellikle, size bir uyarı: burada yazacaklarım, araştırma sonuçları, bulunan ve yayınlanan istatistikleri yansıtıyor… Herkes aynı değil. Siz, aşağıda bahsedilen erkek ya da kadından çok farklı bir davranış gösteriyor olabilirsiniz… Ben burada araştırmalar sonucu genelleme yapıyorum. “Benim bacanak, senin bahsettiğin erkeklere hiç benzemiyor” yorumlarına hiç gerek yok.

Alışveriş, bir çok erkek için, yapmaları gereken bir iştir. Alışveriş onlar için görev odaklı bir eylemdir. Erkekler ne istediklerini bilir, istediklerini çabucak bulmak ister, ürünü satın alıp, mağazayı en çabuk şekilde terk etmek isterler. Erkekler, son dakika satın alma kararını, kadınlara oranla iki kat daha fazla verir. Hani ödeme kasası civarında gördüğünüz el lambası, pil, sakızlar var ya, işte onlar birebir erkekler sayesinde popülerlik kazanmış, “1 metreden pazarlama” adı verilen bir satış biçimi.

Kadınlar ise (genelde) satın alma kararı vermek için daha fazla bilgi istiyorlar. Onlar, bir ürünün hayatları içinde nasıl bir rol oynayacağını bilmek istiyor. Yalnızca bugün için değil, 1 ay ya da 1 yıl sonra bile. Bu nedenle, impulse buy ya da Türkçesiyle, son dakika satın alma davranışı, erkeklere oranla çok daha az. Erkekler, alışveriş yaparken, bir ürünü bulma ve satın alma konusunda davranışları süper odaklanmış, hedefe yönelik bir model gösterirken (tünel vizyon), kadınlarda bu odaklanma eksik. Kadınlar, ayakkabı almak için girdikleri bir mağazada, pantolonlara bakabiliyor, indirimli ürünlere göz atıp, kazak satın alıp çıkabiliyor (toplayıcı ve periferik görüş). Erkeklere oranla daha güçlü olan periferik görme kabiliyetleri sayesinde, mağaza içinde geniş bir alanı tarayabiliyorlar.

Benzerlik var mı ilkçağlarla?

Bilim ve sağlık dergilerinin verdiği bilgilere göre, erkeklerin beyni, kadınlara oranla yüzde 10 daha büyük…. 
Arkadaşlar: “çak bir beşlik… biz daha zekiymişiz!” türünden kutlamalarınız bitince okumaya devam edersiniz. Ben bekliyorum burada! Eğer kutlamanıza katılacak bir arkadaşınız yoksa yanınızda, o zaman şu videoyu izleyebilirsiniz

Bitti mi? Hazır mıyız? Evet, erkeklerin beyni, kadınların beyninden yüzde 10 daha büyük! Biz erkekler, kadınlardan çok daha zeki olduğumuzu düşünsek bile, benim gibi iki kız babası, 14 senelik evli olduğunuz bir eşiniz ve bir dişi kediniz varsa çok iyi anlayacaksınız ki, erkeklerin zeki olduğunu bir yerlerde bağırıp, kutlamak, çok “akıllıca” bir durum değil!

Zaten, araştırmalar da bunun böyle olmadığını gösteriyor. İnsan beyninin boyutu ile zeka arasında bir korelasyon yok. Bir insanı zeki yapan, beyin hücre sayısı. Erkekler ve kadınlarda bu sayı eşit. Peki ne fark var? diye sorabilirsiniz. Bunun cevabını Science Daily dergisi veriyor. Araştırmalara göre, evrim, iki tip beyin yaratmış bizler için. Erkekler de 6 kat daha fazla gri madde var. Beyindeki gri madde, mantık, matematik ve basit bilgileri kolayca işleme gibi konularda bizlere yardımcı oluyor. Kadınlarda ise 10 kat daha fazla beyaz madde var. Beyindeki beyaz madde, beynin değişik kısımları arasında iletişimi kolaylaştırıyor. Beynin birbiriyle direk ilişkisi olmayan bölümleri arasında ilişki kurmak sayesinde kadınlar “big picture” denilen geniş fikri daha rahat kavrayabiliyor. Tabi, bu onlara multitasking (bir anda birden fazla işi yapabilmek) konusunda da yardımcı oluyor.

Kadınların sohbet şekli de erkeklerden farklı. Onların sohbetleri, birçok konuyu, fikri, düşünceyi ve duyguyu aynı anda barındırabiliyor. Kadınlar bir araya gelip sohbet ettiklerinde seyrettiğiniz oldu mu bilmiyorum ama göreceksiniz ki, çoğu zaman herkes aynı anda konuşuyor… bazen küçük gruplar halinde ama genelde aynı anda. Ama işin ilginç yanı, grupta bulunan herkes, birbirinin konuştuğu konudan haberdar bir şekilde ayrılıyor sohbetten. Biz, erkekler ise, genelde, bir konu hakkında, sırayla konuşuyoruz ve konuyu, bir ortak noktaya bağlamak amacıyla hareket ediyoruz — genelde memleketi kurtarmak temalı. Konuşurken sözümüzün kesilmesi, kadınların aksine, saldırı olarak algılanıyor.

Kadınlarda fazlasıyla bulunan beyaz beyin maddenin sağladığı bağlantı yeteneği, başka işlere de yarıyor: birçok değişkeni aynı anda analiz edebilme. Mesela fiyat, indirim, marka, müşteri hizmeti, bir mağaza ya da ürünle ilgili geçmişte yaşadıkları. Belki bu nedenle, kadınlar, domestik alışveriş kararlarının yüzde 80’inin etkileyebiliyor ve 4 trilyon dolarlık alım gücünü ellerinde tutuyor.

Kadınlar alışverişe erkeklerden çok daha önce başlıyor. 16 ile 19 yaş arasında genç kızlar arasında yapılan araştırmaya göre, bu yaş grubundaki yüzde 81, alışverişi eğlenceli bir aktivite olarak niteliyor. Alışverişi eğlenceli bulan genç erkeklerin yüzdesi ise yalnızca %45. Kız çocukları büyüdükçe, alışveriş sevdası da onlarla birlikte büyüyor. Birkaç sene önce yapılan bir araştırmaya göre, kadınlar, hayatlarının 8 yılını alışverişe harcıyor! ve yılda 51 kez vitrin-alışverişi yapıyor ve bunun için 50 saat harcıyor. Yani, amaç, yalnızca vitrinlere bakmak ve hiçbir şey satın almadan eve dönmek. Erkekler arasında vitrin-alışverişi yapanların sayısı ise bu araştırma içinde sıfır! Kadınların yüzde 30’u, alışverişin onları mutlu ettiğini belirtirken, ben, bunu söyleyecek bir tane bile erkek tanımıyorum.

Kadınlar ile erkekler arasındaki başka büyük fark ise, alışveriş konusundaki şikâyetleri. Kadınların, alışveriş konusunda en çok şikâyetçi oldukları nokta, ihtiyaç duyulduğunda, mağazadaki satış elemanının onlara yardımcı ol(a)maması.

Erkeklerin 1 numaralı şikâyet konusu ise, mağazanın ana kapısına yakın bir yerde park edecek yer bulamamak. Düşünürseniz, bu iki şikâyet konusu, birbirine Venüs’le Mars kadar uzak.

Bu genelemeye mutlaka istisnalar olacaktır, fakat genelde, kadınlar, satış elemanlarına erkeklerden çok daha farklı bir bakış açışıyla yaklaşıyor. Kadınların bir mağazaya olan sadakati, o mağazada görevli satış elemanının müşteriye verdiği önem, onları özel hissettirip, hissettirmediği, ilgilenilen ürün hakkındaki bilgisi ve bir ürünün, o müşteriye ne kadar uyumlu olup olmadığı ile çok yakından ilişkili. Kadınlar, ses tonu ve yüz ifadelerine -erkeklere oranla, daha duyarlı olduğu için, satış elemanının, farkında bile olmadan onlara verebileceği negatif (ya da pozitif) sinyalleri algılayabiliyor. Bridget Brennan, bunu “Why She Buys” kitabında kadınların limbik sistemine bağlıyor. Limbik sistem, beyin içinde duygu ve içgüdülerinden sorumlu kısım. Kadın beyni, erkeklere göre daha geniş bir limbik sistemi içinde barındırıyor ve bu, kadınları, erkeklere oranla daha duygusal, ilişki kurmakta daha hızlı kılıyor. Limbik sistemin yanında, kadınların daha büyük hipokampusa sahip olması, hafızalarının erkeklerden daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Erkekler: artık 15 sene önce söylediğiniz bir şeyin, yıllar sonra ısıtılıp, bir tartışma sırasında yeniden karşınıza çıkmasının nedenini bilimsel olarak biliyorsunuz. Kolay gelsin!

Erkekler ile satış elemanları arasındaki ilişki daha basit ve bizlere has olan odaklanmış bir ilişki. Erkekler, satış elemanlarını bilgisayar gibi kullanıyor: istenilen ürün mağazada mı? Eğer mağazadaysa, hangi rafta ya da bölümde ve kasiyerin önünde çok sıra var mı?… o kadar. Erkeklerin, yalnızca yüzde 37’si bir mağazada yardım ararken, kadınların yüzde 75’i, satış elemanlarından yardım bekliyor. Belki sırf bu nedenle, son zamanlarda süpermarketlerde popüler hale gelen “self kasiyer” teknolojisini de en çok erkekler kullanıyor — bul, öde, çık!

Erkekler, nadiren fiyat karşılaştırması yapıyor alışverişlerinde. Çoğu zaman, istedikleri bir ürünün indirimli satış fiyatını bile beklemiyor. Belki bu iki faktör, erkeklerin, kadınlardan yüzde 10 daha fazla harcamalarının sebebi. Erkekler, çoğu zaman yalnız alışveriş yapıyor ve arkadaşlarından tavsiye/fikir almak gibi bir gerek görmüyor. İki erkeğin bir ayna önünde “bu kot benim kıçımı şişman gösteriyor mu?” diye sohbet ettiklerini yakın bir zamanda duymayacaksınız. Fakat işin ilginç yanı, eğer, erkekler, arkadaşları ile birlikte alışveriş yaparlarsa, farkında olmadan, normalden yüzde 56 daha fazla para harcıyorlar. Bu, erkeklerin, birbirlerine karşı üstünlük ve güç göstermek istekleri ile ilgili. Bu gerçeğe rağmen, hiç bir mağaza, erkeklerin, alışveriş sırasında arkadaşlarını yanında getirmelerini özendirici hiçbir çalışma yapmıyor. Kaçırılan fırsat!

Kadınlar ise, arkadaşlarıyla birlikte alışveriş yapmayı tercih ediyor ve eğer arkadaşları yanındaysa, yüzde 4 daha az harcıyorlar.

Siz ne derseniz deyin, seks satıyor. Eğer güzel bir satış elemanı bayan, kolumuza dokunursa, bir erkekler daha fazla para harcıyoruz. Ben demiyorum, yapılan araştırmalar bunu söylüyor. Evet.. Acınacak bir durum ama gerçek.

Paco Underhill, “What Women Want” kitabında, yukarıdaki örnek gibi, mağazaların müşterileri etkilemek için oluşturduğu bu ince ayrıntılardan bahsediyor. Örneğin makyaj, parfüm ve bakim ürünleri satan Sephora, çalışanlarını, müşterilerini izlemek ve onların verdiği gizli ipuçlarını takip etmesi için eğitiyor. Örneğin, eğer müşteri bir ürüne bakarken, kafasını sağa ya da sola hafifçe çevirirse, bu satış elemanının müşteriye yardım etmesi için yeterli bir ipucu. Ayrıca, bütün Sephora satış elemanları, müşterilerine dokunma konusunda da eğitimli.

Son zamanlarda, erkeklere hitap eden mağazalar bile, kadınları mağazaya çekmek için değişiklikler yapmaya başladı. Tekzen, Koçtaş benzeri yapı/ev mağazaları, şubelerini yeniden tasarladı. Artık, bu tip mağazalara girdiğinizde inşaat malzemeleri görmüyorsunuz giriş kapısı önünde. Tornavida ve çekicin yerini, rengarenk boyalar, dekoratif eşyalar, mevsimlik ürünler ve beyaz eşyalar aldı artık. Bu mağazaları, erkeklerin alet, kadınların ise proje satın aldıklarını zamanla öğrendiler. Birçok satın alım kararını etkileyen kadınları etkilemek için, artık mağazalarında, tamamlanmış projelere yer veriyorlar: bitmiş banyo, kullanılmaya hazır mutfak, yastıktan, battaniyeye kadar her türlü ayrıntısıyla yatak odası… Böylece, kadınlar, mutfak tezgâhının, mutfak dolaplarına uyumunu, mutfak dolaplarının, parkelerle birlikte nasıl göründüğü görebiliyor. Yani big picture, bitmiş bir proje. Erkeklerin ilgisini çeken alet/edevat reyonu ise… yalnızca alet ve edevat gösteriyor!

Eğer bir erkek, bir ürünü denemek için soyunma odasına giderse, o ürünü alma ihtimali çok daha yüksek. Satış elemanının yapması gereken tek şey, o müşteriye uyacak bedeni bulup, vermek. Fakat bir kadın, kollarında denemek için onlarca giysi bile olsa, o, bu giysileri tek tek dener, arkadaşlarına gösterip, onların fikrini alır ve hiçbir şey satın almadan mağazayı terk edebilir.

Alışverişte başka bir sorun ise, kadınlarla birlikte alışverişe (zorla) gelen erkekler! Halbuki, kadınlara hitap eden ve biz erkeklerin zorla girmek zorunda kaldığı bu mağazalar, bunu bir fırsat olarak görebilir. Bu tip mağazalar, biz erkeklerin orada geçirmek zorunda olduğu zamanı biraz daha eğlenceli hale getirmeye başarıp, yanımızda gelen eşimiz, kız arkadaşımızın, o mağazada daha çok zaman geçirerek, daha fazla para harcamasını sağlayabilir. Bazı mağazalar bunun önemini biliyor. Örneğin Coldwater Creek mağazalarına gelen bayanların erkek arkadaşlarının zaman geçirebilecekleri özel yerler var. Bu “KocaPark” kısmında, rahat deri koltuklar, spor yayını gösteren büyük ekran televizyon, otomobil ve spor dergileri, soğuk içecekler, kek ve kurabiyeler var. Bir erkek için cennet! ve böylece, alışverişe erkek arkadaşıyla gelmiş bayanlar, mağazada istedikleri kadar zaman harcayıp, eşlerinin bu durumdan şikâyetçi olmadıklarını bildiklerinden, daha fazla para harcayabiliyorlar.

Paco Underhill, yalnızca mağaza içindeki trendlerden bahsetmiyor… mağaza dışında da birçok değişiklik var. Örneğin Hollanda’da kadın dostu otopark tasarımı bunlardan biri. Bu yeni otoparklarda, arabanın park edeceği yeri işaretleyen paralel iki beyaz çizgi yerine, kare olarak çizilmiş park yerleri var. Nedeni ise, yapılan araştırmalar göre, kadınlar, sınırları çizilmiş bir kutu içine park etmeyi, iki paralel çizgili park alanlarına göre daha kolay başarabiliyor. Yani, kadınlar, arabalarını bir karenin içine park etmeyi daha kolaylıkla başarabiliyorlar fakat biz, erkekler, her yerde olduğu gibi hedefe eğim ve nişancılık mantığı ile hareket ettiğimizden, iki paralel çizgi arasını hedef olarak görüp, park ediyoruz.

Bir başka fark, ürün satın aldıktan sonra kendini gösteriyor. Birçok erkek, bir ürünü satın aldıktan sonra, yaptıkları ilk şeylerden biri, kullanım kılavuzunu okuyup, o ürünün değişik özelliklerini öğrenmek ve denemek oluyor. Fakat kadınlar, bir ürünün paketten çıkar çıkmaz mükemmel bir şekilde çalışmasını bekliyor.

Seks satıyor demiştim. Belki bunun farkında değilsiniz ama pazarlamanın en seksi kişisi Istemi Betil. Görünüşü ile ilgili değil. Ses tonuyla ilgili. İngiltere’de yapılan araştırmalar gösteriyor ki kadınlar Barry White türünden derin sesli erkekleri hem daha ilgiyle dinliyor hem de söyledikleri onların hafızasında daha uzun süre kalıyor. Kadınlar, erkeklerin ses tonuna ilk cağlardan beri önem veriyor… ne yazık ki biz zavallı erkekler bunu yeni yeni öğreniyoruz. Tabi, birçok konuda olduğu gibi pazarlamacılar bu gerçeğin farkında ve bu nedenle, birçok televizyon ve özellikle radyo reklamlarında, kadınların hafızasında kalmak ve ilgililerin çekmek için, derin sesli erkekler kullanılıyorlar.

Tabi, alışveriş, yalnızca mağazalarda yapılmıyor. Sanal alışverişi de var… Zaten bu kısım beni en çok ilgilendiren tarafı işin. Kadın ve erkeklerin ilgi alanları burada da farklı. Kadınlar, yüzde 20 daha fazla zaman harcıyor alışveriş sitelerinde. Bilgisayar ve elektronik kategorisi dışındaki her kategoride, erkeklerden daha fazla para harcıyorlar. Örneğin Kuzey Amerika’da, kadınlar, e-ticaretin yüzde 58’ini gerçekleştiriyor. Harcama davranışı arasında başka bir fark ise, harcama limitleri. Kadınların bir ürün için harcayacağı azami miktar, erkeklerin harcayacağı miktarın neredeyse yarısı kadar.

Erkekler, sanal alışveriş kararı sırasında bir ürünü almak için uzun süre araştırma yapıyor. Ürünleri karşılaştırıyor, diğer tüketicilerin bıraktıkları yorumları okuyor, birden fazla siteye göz attıktan sonra, istedikleri ürünü alıyorlar. Kadınlar ise biraz daha dağınık bu konuda. Bir siteye bir ürün almak için girip, başka sitelere atlıyor, birçok tarayıcı penceresini açık bırakıyor, alıveriş sepetinde uzun süre ürünleri almadan bırakabiliyor. Ayrıca, ürün detay kısmında, erkeklerin aksine, birden fazla ürün gösteren tasarımları tercih ediyor.

Glamorgan Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, kadınlar ve erkekler, web sitelerinin tasarımında, değişik görsel özellikler arıyorlar ve değişik tasarım yöntemlerini seviyorlar. Bu araştırma, herkesin tahmin edebileceği özelliklerden bahsetmiyor. Yani pembe renkli arka plan ile mavi renkli arka planı karşılaştırmıyor. Görsel elementlerin kullanım şekillerinden tutunda, tipografi kullanımındaki tercihlere kadar birçok konuya değiniyor. Örneğin araştırma sonuçları içinde şöyle bir genelleme yapılıyor:

Erkekler, düz çizgileri, basit renkler içeren görsel elementleri ve resmi tipografi, resmi bir dil, az kısaltma içeren yazılardan hoşlanırken, kadınlar ise yuvarlak, çok renkli görsel elementlerden ve sohbet türü yazı içeriğinden zevk alıyor.

Bu araştırma sonuçlarında yer alan başka bir ilginç veri ise, erkekler (bilmeden), erkeklerin tasarladığı siteleri tercih ederken, bayanlar, bayanların tasarladığı siteleri tercih etmeleri.

Acaba günümüzde kaç firma web sitelerini tasarlarken, cinsiyeti göz önünde tutuyor?

Evet, kadınlar, harcama ve hacim anlamında gerçek dünya alışverişinde olduğu gibi, sanal alışverişte de egemenler. Fakat şunu da göz ardı etmemeli… Evet, erkekler alışveriş yapmayı çok sevmiyor… park edecek yer bulamamaktan yakınıyor, kasiyer kısmında çok uzun kuyruk oldu mu, ürünü almadan çıkıyor… ve bence bütün bu nedenler, biz erkeklerin sanal alışverişi daha çok sevmemiz için bir dolu neden. Erkekler, sanal alışveriş sırasında, gücün ve kontrolün kendi ellerinde olduğunu hissediyor ve daha efektif alışveriş yapabiliyor. Son zamanlarda yapılan bir araştırma da erkeklere sorulur: “alışveriş yapmayı seviyor musun?” Erkeklerin verdiği cevap hemen hemen hep aynıdır: “hayır, nefret ediyorum!”.. ama onlara internet üzerinden alışverişi hakkında ne düşündüklerini sorduklarında, yine cevaplar aynıdır “Sanal alışveriş mi? Bak onu seviyorum!”


Okuduğunuz icin teşekkürler. Beni Twitter ve Instagram’da da takip edebilirsiniz.