Sürekli Takip Ettiğim Kaynakların Çok Geniş (Ama Çok Geniş) Listesi

Facebook’ta canlı yayın yapmaya başladığım günden itibaren en çok aldığım soru, düzenli takip ettiğim ve beslendiğim internet sitelerinin hangileri olduğu. Eskiden, sosyalmedya.co’nun eğitim programlarını yaparken, tüm katılımcılarla paylaştığımız bir liste vardı. Ancak geçtiğimiz hafta bu listeye baktığımda artık o listenin yeterli olmadığını, dolayısıyla da bu listeyi genişletmem gerektiğini fark ettim.

Ayrıca Chrome’da Bookmark Manager’da (hemen URL alanının altında) belki 70 tane site tutuyorum. O liste zaten her şeyim, bu liste ile o paylaştığım liste arasında ciddi bir fark olduğunu keşfettim.

Şimdi o 70 sitelik listenin en iyi başlıklarını paylaşmaya karar verdim. Mümkün olduğu kadar kategorize bir şekilde aşağıda listeleyeceğim. Sizden ricam, madem ben listemi paylaşıyorum, sizler de bu listeyi paylaşın, olur mu?

Öncelikle, artık mail üzerinden hiçbir şeyi takip etmiyorum. Mail kutuma tecavüz edildiğini fark ettim. Unroll.me isminde bir servis kullanarak 250’den fazla mail servisini tek mail halinde alıyorum. Hızlıca göz gezdirip kapatıyorum. Mail üzerinden takip etmeyin derim. Unroll.me ile beni tanıştıran Oğuzcan Şahin’e teşekkürler.

Ayrıca en sık takip ettiğim siteleri, RSS ile Slack hesabıma gönderen eklentiyi keşfetmemi sağladığı için Gökmen Karasu’ya da ayrıca teşekkür ederim.

Yaratıcı Kaynaklar:

DesignTaxi:
Tasarım ve reklam sektöründe neler oluyor, ilham alınacak kaynak var mı, trendler hangi yönde ilerliyor gibi soruların cevabını aldığım sitelerden biri DesignTaxi.

Smashing Magazine:
Sanırım 9–10 senedir takip ediyorum SM’i. Wordpress’den HTML’e, tasarımdan UX’e mükemmel bir içerik küratörlüğü var SM’de. Mutlaka takip etmelisiniz.

Branding, Packaging & Opinion:
Mükemmel bir site. Benim gibi hasta tasarım bağımlıları için paha biçilmez bir arşivi var. Sitenin ismi her şeyi anlatıyor zaten, takip edin!

Typewolf:
Tipografi ile ilgili dünyada en iyi küratörlüğü yapılan sitelerden biri. Çok temiz tasarımı var ve ayrıca tasarımcılar ve front-end’ciler için süper font eşleştirme kafalarındalar. Takip edin.

Dribbble:
Dünyadan tasarımcıların tasarım işlerini takip ediyorum. Eminim siz de takip ediyorsunuzdur ama her gün 1 defa bakmak mutlaka gerekir. Ayrıca Behance’i de ihmal etmeyin, ayrı bir başlık açmıyorum Behance için, ancak mutlaka bakın.

AdEspresso // Ad Examples:
Facebook’ta reklam yaparken ve/ya reklam görselleri/metinleri hazırlarken mutlaka vakit geçirilmesi gereken bir internet sitesi.

Creative Criminals:
Dünyadan kaliteli reklam işlerini haberleştiren süper bir site. Temiz bir tasarımı var, görmek istediklerimi görüyorum, araması iyi çalışıyor.

Awwwards Blog:
Awwwards’u bilirsiniz, HTML/CSS düzleminde kaliteli internet sitelerini belli bir puanlama sistemi ile seçiyor. Bloğunu düzenli takip etmekte fayda var, kaliteli kaynaklarla ilgili güzel listeler yapıyorlar.

Landing Page Ninja:
Ajansta müşterilerimiz için en sık yaptığımız işlerin başında, hedefe odaklı iniş sayfaları geliyor. Özellikle de UI/UX denkleminde hepimizin ilhama ihtiyacı oluyor. Lapa.ninja bu tarz sitelerin en iyisi bence.

Land-Book:
Lapa.Ninja’dan hemen sonra da Land Book’u sürekli takip etmek lazım, çünkü bu sitede en iyi ikinci iniş sayfası listeleme sitesi.

Desktop Mag:
Tasarım kültürü alt başlığı ile içerik üreten, tasarım/reklam gibi haberler veren bir site. Kaliteli incelemeler olabiliyor.

Web Designer News:
Web tasarım ve alakalı her türlü konuda süper içerikler üretilen bir site. İndirim kodlarını takip etmenizi tavsiye ederim.

Canva Design School:
Guy Kawasaki’nin çöplüğü :) Özellikle sosyal medya uzmanları, Jr. sanat yönetmenleri ve metin yazarlarını çekecektir. Ancak kendinizi diri tutmak için haftada bir bakmanızda fayda var.

Adeevee:
İlham verici reklam kampanyalarını bulabileceğiniz, süper kategorize edilmiş ve arama bölümü de iyi çalışan kaliteli bir site. Mutlaka takip edin.

Office Lovin:
McLovin değil, Office Lovin. Dünyanın dört bir yanından süper ofis tasarımlarına küratörlük eden site. Feyz almak için birebir.

UI Movement:
Mail kutunuza her gün 1 UI örneği/ilhamı gönderen site. Aynı zamanda sitede de listeliyorlar. Ben siteden bakmayı tercih ediyorum.

Package Inspiration:
Aynen BP&O gibi, tamamen paket tasarımları üzerine odaklanmış, temiz, kaliteli bir site.

İş Kaynakları:

eConsultancy Blog:
Biz ajans olarak Premium hizmetine üyeyiz ve müşterilerimizle zaman zaman data paylaşıyoruz, ancak eConsultancy’nin blog’unda sürekli olarak kaliteli data/içgörüler yayınlanıyor. Hiç değilse kafanız açılıyor.

Webrazzi:
Kesinlikle takip edin. Türkiye’de ICT alanında en kaliteli içerik sitesi, eminim takip ediyorsunuzdur.

LOG Dergisi:
Yeni çıkan gadget’lar ve benzer her türlü içerik ilgimi çekiyor. Bence iyi bir pazarlamacı teknoloji sektörünü ve gadget’ları çok iyi takip etmeli. LOG bu anlamda çok kaliteli. Kolay okunabilir net içerikler sunuyor.

Harvard Business Review Türkiye:
Bazı yazarlarından pek hoşlanmasam da, genel olarak faydalı buluyorum. Dergiyi daha da faydalı buluyorum, ancak ne demişler, fala inanma, falsız kalma.

Profesyonel Gelişim:

Medium:
Geçtiğimiz gün Facebook canlı yayınlarımdan birinde söyledim, hepiniz Medium linklerini sürekli paylaşıyorsunuz, ancak o içerikleri okuduğunuz konusunda ikinci düşüncelerim var. Medium, başka profesyonellerin ve (onlara mutlu insanlar diyorum) zen ustalarının belli konular üzerindeki düşüncelerini anlamak için çok faydalı. Günde yarım saat (evet, yarım saat) okumakta büyük fayda var. Okuyun.

Quartz:
Birçok konuyla ilgili çok fazla şey bilmek istiyorum, en azından takip edebilmek istiyorum. Bu anlamda yöneticiler için haber sitesi diyebileceğim, geniş incelemeleri olan, objektivitesinden ödün vermeyen, mükemmel bir site Quartz. Kaç zamandır takip ediyorum bilmiyorum ama çok feyz aldığım sitelerden biridir.

Argüman:
Diyeceksiniz ki Argüman’ın Profesyonel Gelişim başlığının altında ne işi var? Bu site çok kafamı açıyor ve özellikle de kafamın yandığı zamanlarda bakıyorum. Bu sayede kafam dağılıyor ve bir bakmışım, bir süredir çözemediğim bazı problemleri çözmüşüm.

Analytics Turkey:
Benim beynimin çalışma biçimi, tamamen data+gut feeling üzerine kurulu. Web datası deyince de akla ilk Google Analytics geliyor benim için. Belli bir miktar da olsa uzmanlığım var sayılabilir GA konusunda. Analytics Turkey, kaliteli içerikler üretiyor bu konuda, tavsiye ederim.

Slack Stack:
Slack hayatımızda önemli bir yer kaplıyor artık. Tüm işlerimizi ve haberleşmemizi Slack üzerine taşıdık ve hayatımız kolaylaştı. Slack’i daha da faydalı hale getirebilecek eklentiler var. Bunların en iyilerinin, kategorize bir şekilde listelendiği bir site Slack Stack.

Information is Beatiful:
Data fetişleri ve aynı anda estetik algısı olan genç profesyoneller. Bu mükemmel site sizin için. Mükemmel. Çok net.

Haber Kaynakları:

Facebook Media:
Facebook’un hangi konuların üzerine daha fazla düştüğünü, hangi trendlerle ilgilendiğini, yeni ürünlerini ve Facebook’un kurumsal haberlerini takip ettiğim Facebook Media portalı.

Product Hunt:
Bir test alanı Product Hunt. Birçok girişimci, ürünlerini test etmek için PH’da paylaşıyor ve yeterli ilgiyi alırsa, devam ediyor, ilgiyi almazsa yeni bir Product’a geçiyor. Yine de çok kaliteli, zamanının ötesinde fikirler var burada. Mutlaka takip edin, açık kafayla takip edin. Bakarsınız müşterinize sunabileceğiniz basit, net içgörüşer yakalarsınız.

No Film School:
İşim gereği filmler, reklamlar ve prodüksiyon sektörü ile çok zaman geçiriyorum. Özellikle de film, ışık, kamera ve alakalı konularda en iyi haberleri, en kaliteli şekilde veren No Film School’u yakından takip ediyorum.

Geek Yapar:
Tam bizim kafalar diyebileceğim süper düzenli ve biberli başlıkları olan bir site. Amme hizmeti derler ya, bence Geek Yapar süper bir amme hizmeti. Eller dert görmesin, takip edin.

İçgörü Kaynakları:

Facebook Insights:
Facebook, pazarlamacılar, analistler ve sosyal medya uzmanlarına faydalı olsun diye sürekli olarak araştırmalar yapıyor. Bu araştırmaları da Facebook Insights isimli mikrosite+blog’unda paylaşıyor.

Facebook Research:
Facebook Insights’ın bir adım ötesi. Ben FB Research’deki içeriklere, Facebook’un dünyayı değiştirme planını takip etme gözüyle bakıyorum. Kafa açıcı konuları bulabilirsiniz bu sitede.

Consumer Barometer:
Sunum hazırlarken veya boş zamanımı değerlendirirken, sürekli olarak Consumer Barometer datalarına bakıyorum. İnsanları paylaşmaya, satın almaya veya aksiyona iten şeyleri anlamaya çalışıyorum.

Think With Google:
Eğer halen takip etmiyorsanız, kesinlikle takip listenize almalısınız. Uzun süredir en çok yüklendiği konu YouTube olsa da (Google’ın Türkiye’de YouTube ile ilgili planlarının olduğunu bilmeyen yoktur) Think With Google tüm pazarlamacıların takip etmesi zorunlu bir portal.

Twitter Curator:
Her ne kadar Twitter’ın beklediği sesi getirememiş olsa da, gündelik trendleri ve Twitter’da yapmak istediğiniz etiket araştırmaları ve/ya konuları takip edebileceğiniz farklı bir dashboard. Ben halen aktif olarak kullanıyorum, Twitter’a farklı bir gözle bakmanızı sağlayacaktır. (Davetiye ile çalışıyor sanırım halen, başvurmanızda fayda var)