Sahiplex’te tüm bu kullanıcı yorumlarının ofis duvarlarında yazılı olması beni de çok etkilemişti

“ Senin Paran Burda Geçmez “

-Sahibinden.com

Ve Lidyalılar parayı icat etti. Dünya değişti. Ölçülebilen değer ürünün fiyatını belirledi. Fakat hala sahibinden.com’ da içinde köpekbalıklarını yüzdürebileceğim dev akvaryumlarla telefonumu takas etmek istemediğim için Türk tüketicisinden laf işitiyorum.


16 yıldır sektörünün jenerik markası olmayı başaran bu şirket her zaman saygı duyduğum, lovemark ’larımdan olmuştur. Nihayetinde okulumu bitirip Sahiplex’e adım atmayı hep istemiştim. Tutkulu başvuruma anında dahil olup beni iki gün boyunca ağırladılar. Türk erkeğinin belası askerlik maalesef benim de belam olmuştu ve “ yine bekliyorz , mutlaka “ diyerek beni üzmüşlerdi. Olsundu. Yinede kalbimde yeri ayrıdır.

Karakter olarak israfı sevmediğimden eskiyen ya da gereksiz eşyalarımı satarak değerlendirdiğim için Sahibinden.com uğrak bir mekanım oldu. Uzun süredir kullanıyorum. Tüm Türkiye gibi bende ilanımın bir an önce milyonlarca tüketiciye ulaşmasından memnunum. Fakat burada Sahibinden.com’u kullanan tüketici kitlesini değerlendirmek istiyorum.


Takasla dünyadaki bütün sorunlarnı çözebileceğine inanan bir kitle var bu platformda. Bazen gerçekten anlayamadığım mesajlar alıyorum.

Mutteşem akvaryumumlan telefonu takas edelim mi ?
Kardeşşşşşşş telefonu hazırla 250 TL param var geliyorum , yoldayım.
Beykoz’da oturuyorum. Telefonu getir bakayım beğenirsem alırım.
Sonra alp şok alp fatal error

Ve bence en önemlisi tüm bunların ilanlarımda 250 kez “takas düşünmüyorum” ibaresi varken gerçekleşmesi. Bu kadar yararlı bir mecranın bu kadar gereksiz insanla kirlenmesi elbette şirketin suçu değil. Bu konuda çözüm sağlayabileceklerini düşünmüyorum. Ben gerçekten bu deneyimi artık rahatsızlık seviyesine getiren Türk tüketicisini suçluyorum. Günün yarısından çoğunda ilanları gezip düzenli olarak takas teklifi yapan bir kitle var. Linkedin’ı dahi amacından saptırmış insanlardan evet bunu da bekliyorum. Köpekbalığı beslemek istemediğim için 1000$’lık akvaryumunu reddettiğim babam yaşındaki adamdan laf yemeyi de hazmediyorum fakat bi bitin artık !

Sahibinden.com ‘u paranın kullanılmadığı sosyal medya olarak tanımlamak da çok acımasız olmaz. Çok gerekli bir zamanda önemli bir ihtiyacı karşılamak için gerekli bir adım atmış bu şirketin kurulduğundan beri değerini artırması da hep saygı duyduğum bir marka olmalarını sağladı. Detaya baktığımızda gelir modeli yaratmak konusunda gayet zor bir pazara odaklanmış durumdalar ve bunu iyi bir fırsata dönüştürdükleri de ortada. Açık hava reklamları hep akıllıca oldu , efsane ilanlar bölümündeki ilanlar her zaman önemli birer viral oldu ve marka bilinirliği konusunda şirkete her zaman faydalı oldu. Yakında portakallı gazozun “Fanta” olması kadar ikinci elin “sahibinden.com” olduğu jenerik bir marka olacaklar. İş ilanlarında “Trafikteyken sigara içerek hem diğer araçları tehlikeye atmayacak hem de çevreye zarar vermeyecek insanlarla çalışmak istiyoruz” diyebilecek kadar da duyarlı bir marka. Şirketle olan mülakatım sırasında yaşadığım tecrübeleri çok az mülakatta yaşadım. Bana ilanlarımın nasıl daha çok görüntüleneceği konusunda fikirler verecek kadar duyarlı bir de İK müdürleri vardı. Bu şirketin emeğini gereksiz kabalıklarıyla heba eden takaskafaların bir gün biteceğini umut ediyorum. Mail geldiğinde o an onlara cevap verecek kadar kendimi boş hissediyorsam şarj aletimle takas yapabilirsin ya da evi arabayı sat benim telefona bas diyerek bende takas teklifi yapıyorum ve alay mı ediyorsun ? diye cevap alıyorum. Hayır alay etmiyorum. O an içimden geçenleri açıkça yazsam 3. Dünya Savaşı çıkar. Kimse ölsün istemiyorum takaskafa.

Bir gün pılı pırtı toplayıp ofislerine gideceğim ve “Evet. Ben geldim. Şimdi ürettiğiniz yeni nesil ödeme sistemini nasıl çözeceğimizi konuşalım” diyerek onları beyin fırtınası odalarına alacağım. Onların konuşmasına bile fırsat vermeden “sizi en çok ben seviyorum , en çok ben konuşacağım “ diyeceğim. Tabiki beni anlayışla karşılayacaklar. Çünkü onlar da beni sever. İnsanlar bu mecrada bitmek bilmeyen takas tekliflerinizi duymak istemiyorlar. Bunu anlayın. Takaskafalar hiç bir zaman sizi arayıp mesajla söyleyebildiği saçma takas tekliflerini telefonda size söyleyemezler. Ne kadar gereksiz olduğunu , kendilerini ne kadar küçük duruma düşürdüklerini bu insanlarda biliyor. Ne yazık ki bu kadar boş insanın bu ülkede nefes alması her geçen gün ülkemden daha uzağa gitmek istememe neden oluyor. Ben bundan sonra 250 kez değil 500 kez yine yazarım. Takas tekliflerinize çok daha farklı cevaplar yazarım. Fakat çözüm bu değil. Şirkete bu konuda rahatsızlığını bildiren ne kadar geri dönüş var bilmiyorum ama çok fazla insanın bu konuda rahatsız olduğunu, daha ötesinde bıkıp usanıp sahibinden.com’dan çözüm beklediğini biliyorum. Şirketin bu konuda çalışmalar yapmasını umuyorum. Toplantıya beni de çağırın.