Son 5 Yılda Kendime Yaptığım En Büyük Yatırım: Erken Kalkmak!

Not: Bu yazı ilk defa banaisbul.com’da yayınlanmıştır.

Geçenlerde uzun zamandır görüşmediğim bir arkadaşımla görüştüm, PERYÖN Blog Ödüllerinde 2. olduğum için beni tebrik etti ve gerçekten bunu çok hak ettiğimi söyledi. Sonra da hafiften şaşırarak bunca iş yoğunluğu arasında banaisbul.com gibi kapsamlı bir siteyi, hem de büyük oranda tek başıma nasıl yetiştirdiğimi sordu. Bu soru bana son zamanlarda en çok sorulan sorulardan biri. Şöyle bir bakınca, aslında gayet de mantıklı. Yani soruda sıkıntı yok, bunu merak etmek gayet doğal.

Benim şaşırdığım, insanların cevabı nasıl tahmin edemediği.

Arkadaşıma kaçta uyandığını sordum, 8’de uyandığını söyledi. Sonra kağıdı kalemi aldım ve bir tablo çizdim, “bak” dedim, “cevabı bu tabloda“. Tablo aynı aşağıdaki gibiydi:

Tablo aslında kendi başına yeterince şey anlatıyor. Onunla hayatımız 08:30’da beraber işe başlarken eşitleniyor, ancak o uyurken ben banaisbul.com gibi büyük ve kapsamlı bir sitenin çoğu işini hallediyorum, üstüne üstlük kahvaltımı yapıp, gazetelerimi okuyup, takip ettiğim sitelere göz gezdirirken bir sonraki gün için yazacağım yazıların planını yapıyor, notlarını alıyorum. O ne yapıyor? Cevap basit: Uyuyor.

İnsanların sabah erken kalkmanın hayatlarına getireceği çeki düzeni, kişisel gelişimlerine katkısını ve verimliliklerindeki artışa olan etkisini nasıl pas geçtiklerini hala aklım almıyor. Karşımda yoğunluktan, zamansızlıktan şikayet eden, istediği halde bir şeyler üretememekten müzdarip birini her gördüğümde ‘acaba erken kalkmak hiç aklına gelmiyor mu?’ diye sorup duruyorum. Elimizde zaman biriktirmek için bu kadar büyük bir fırsat varken nasıl oluyor da uyuyoruz, nasıl oluyor da 8’de uyanıyoruz, hadi bunları yaptık, halen nasıl zamansızlıktan şikayet ediyoruz inanılır gibi değil.

Şaka değil, her gün 2 saat erken kalkmanız, size haftada tam 14 saat kazandıracak! Tam 14 saat, başka bir deyişle 840 dakika! Dünya uyurken kazandığınız bu 840 dakika ile ile gitar çalmayı öğrenebilir, kendi sitenizi kurabilir, kitap okuyabilir, haberleri takip edebilirsiniz. Ne istiyorsanız yapabileceğiniz bu 14 saat, sadece sabahlarınızı disipline sokmaktan geçiyor. Ekstra para, ekstra efor harcamanıza gerek yok, sadece 2 saat erken kalkacaksınız.

Yazımın özeti şu; herkes onlarca şey başarmak istiyor ancak kimse rahatını bozmak istemiyor. Hep hayal kuruyoruz ama hayallerimizi gerçekleştirmek için kolları sıvamıyoruz. Başarının formülünü alakasız yerlerde arıyoruz ancak hayatımızı bir disipline sokmak kimsenin aklına gelmiyor. Hep bir şeyler başaranlara şaşırıyoruz ancak nasıl yaptıklarına kafa yormuyoruz. Dünya uyurken bir şeylerden feragat edip, erkenden kalkıp üretenleri ileride başarı hikayeleri yazarken okuyoruz ve nasıl yaptığına şaşıyoruz. Aslında çok basit, amacı, söyleyecek bir şeyleri, üretme isteği olan kişiler sabah erken kalkıyor, diğerleri uyurken onlar çalışıyor.Zamanı etkili kullanıyor, verimini arttırıyor, hayatına çeki düzen veriyor, kendini geliştiriyor.

Hayatta söyleyecek bir şeyiniz, bir amacınız, bir yolunuz varsa bu yolu yürümek için, bir şeyler söylemek için, amacınıza ulaşmak için zamana ihtiyacınız var. Bu zamanı da bir şeylerden, yani uykunuzdan feragat ederek biriktirebilirsiniz. Hayatı es geçmeyin, erken kalkın!

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.