Sosyal Medyada Haftanın Doğrusu Yanlışı

02–09 Kasım Haftası İnternetteki İddiaların Doğruluk Payı

1. “Gole Sevinen Taraftan Balkondan Düştü” İddiası

Cumhuriyet ve Sol Haber Portalı’nın haberleştirerek yayılmasına katkı sağladığı iddiaya göre Şampiyonlar Ligi C Grubu’nda Galatasaray’ın Benfica’ya gol attığı sırada maçı evinden seyreden bir fanatik, çıktığı masada dans ederken arkasında bulunan camdan aşağı düşüyor.

İddiaya konu olan videoyu yayınlayan haber sitelerinde, görüntünün sosyal medyada tartışma konusu olduğu belirtilirken, videonun gerçek olup olmadığına dair net bir bilgi yer almadı.

Videonun kaynağı Desi FailVids kanalına 17 Eylül 2015 tarihinde yüklenmiş “Babbu Maan Fan falls out of window” isimli videoya dayanıyor. Babbu Maan’ın Hindistan’ın Pencap bölgesinde yaşayan bir müzisyen olduğu ve videonun arka planında duyulan müziğin Shazam ile aratılmasıyla şarkının Maan’a ait olduğu küçük bir araştırmayla doğrulanabilir.

Sonuç olarak iddiaya konu olan video Türkiye’den ve Galatasaray-Benfica maçının olduğu günden değil. Eylül 2015'te Hindistan’da çekilmiş ve Youtube’a yüklenmiş.


2. “Mersin’de Gemi Şeklinde Kuran Kursu” İddiası

Mersin’de “gemi şeklinde” bir kuran kursu olduğuna dair sosyal medyada dolaşan iddialar Haziran 2015'te Hürriyet’te yer alan haberle yalanlanmıştı.

Hürriyet’e konuşan kaynaklar merkez Yenişehir İlçesi’nin Barbaros Mahallesi’nde olduğu belirlenen gemi şeklinde binanın 5 bin 447 metrekare kapalı alana sahip 7 katlı olduğunu ve Kuran kursu değil, erkek öğrenci yurdu olduğunu belirtti.


Like what you read? Give Mehmet Atakan Foça a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.