“Süper Lig Justin.tv’de izlenir!”: Justin Kan

YCombinator’dan, Yale’den, justin.tv’den, socialcam’den yada sen nereden istersen…


Bir yeni dünya kahramanları yazısına daha hoşgeldin sevgili okur. Bugün yine yazımızın konusu fantastik bir şahsiyet. Yazıyı yazma fikrini aklıma sokan Vizera kurucusu Ali Çevik’e huzurlarınızda teşekkür etmek isterim öncelikle. Justin Kan ismini bir çoğunuz eminim daha önce duydunuz. Pek yakın zamanda Startupİstanbul ve Webit ortamlarında da fink attığına ilişkin elimde kuvvetli doneler var. Eğer bu konferanslara gidecek param olsaydı, muhtemelen kendisiyle selfie çektirip profil fotoğrafı yapar, ekmeğini yerdim. Kader ve konferans fiyatlarını belirleyenler utanabilir. Olsun, internet ve photoshop elimizin altında neyseki.

“Paint 101 terk” seviyesini geçince foto yenilenecek.

Gelelim konumuza.

Justin Kan şu dönemin gerçekten en önemli seri girişimcilerinden biri. Onu “fantastik” kategorisine sokan şeyler de aslında bu girişimlerde gizli. Eğer siz de benim gibi uzun süredir internet freak şeklinde hayatınızı yaşıyorsanız, Justin.tv’nin hikayesini biliyorsunuzdur.

Tam 8 ay boyunca kafasına taktığı bir webcam aracılığıyla hayatını broadcast yapan Justin, bu sürenin sonunda “yeter bu insanların Lig TV’den çektiği” diyerek Justin.tv’yi bir video streaming platformuna çevirme kararı almıştı. 8 ay boyunca hayatını bütün dünyaya serebilecek kadar deneysel yaşamak hangi organı istiyor sen biliyorsun sevgili okur. Ben seviyeyi düşürmeyeyim.

Justin.tv’de kurduğu şirket kültürü ve çalışma düzenine dair detayları Inc Magazine’e verdiği röportajdan buldum. Justin için bir işkolik demek sanırım yanlış olmaz. Ama bütün bununla birlikte, şirketi yönettiği sırada toplam verimlilik her zaman onun için ön planda. Bakın ne diyor kendisi:

I have one of the crappiest desks in the office, but I don’t care about that. I’m more concerned with making sure other people have desks they like that help make them productive. My job is to help other people do their jobs well.

Odalarına aldıkları oyuncakları instagramda paylaşmak CEO’luklarının yüzde ellisini oluşturan yurdum yöneticilerine de selam olsun. Justin.tv şirket kültürü de oldukça heyecan verici. Her pazartesi, bütün çalışanların katıldığı toplantılarda projeler üzerine geri bildirimler veriliyor, bu toplantılar bir noktadan sonra 45 dakikayı bulduğu için, sunumların eğlenceli olması ve motive edici bir formatta yapılmasına dikkat ediliyor. Justin ofiste kimi zaman geceleri iş arkadaşlarıyla birlikte The Settlers of Catan oynuyor. Muhteşem bir oyundur, linkini verdim, incelemenizi tavsiye ederim. Kimi zaman ise insanlar gittikten sonra şirkette kod yazıyor. Dünyanın en iyi coderlarından biri olmadığının farkında ama kod yazmanın kendisini zinde tuttuğunu düşünüyor Justin abimiz. Şirket içerisinde kocaman bir ekranda Justin.tv kanalları sürekli random olarak dönüyor, bana kalırsa o işte çalışan herkese büyük resmi ve vizyonu göstermek oldukça güzel bir fikir. Ofiste öyle çok konferans odası yada toplantı odası falan yok. Özel konuşmalar için genelde çalışanlar ofisten çıkıyor ve etraftaki kafeleri veya yaptıkları yürüyüşleri değerlendiriyor. Justin, şirketle ilgili bir çok kararın bu yürüyüşlerde filizlendiğinden bahsediyor.

Justin.tv streaming platformuna dönüştükten sonra aylık 30 milyon tekil ziyaretçiye ulaştı. Bu sırada justin.tv’de bulunan kategorilerden Gaming o kadar ilgi çekti ki, o da kendi girişimini doğurdu: Twitch. Aslında justin.tv’nin spin-off’u diyebileceğimiz bu site de(ki hikayesi pek keyiflidir, tavsiye ederim) daha bu ağustos ayında Amazon tarafından 970 milyon dolara satın alındı.

Evet, Justin zengin.

Bu da Justin.tv’nin hoşçakal videosu:

http://player.vimeo.com/video/101365279

Şimdi en büyük başarı hikayesinden biraz bahsettikten sonra şu an yaptığı ve geçmişindeki girişimlere kısaca göz atalım. Justin’in kurduğu ilk girişim Kiko aslında bir takvim uygulaması. Ebay’e satıldı. Yine Justin.tv’de internal proje olarak başlayan Socialcam, Autodesk tarafından 60 milyon dolara satıldı. Daha sonra kurduğu Exec ise, kişisel asistan servisi olarak başlayıp şimdilerde tamamen temizlik üzerine yoğunlaşmış durumda. 2010 yılında kurduğu erkek modası üzerine bir e-commerce sitesi olan Saboteur ise 2012 yılında kapandı.

Büyük resme baktığımızda Justin’in ne kadar başarılı bir adam olduğunu anlamak için allame-i cihan olmaya gerek yok. Fakat bütün başarılarının altında yatan ve bizim de kendimize ders çıkarmamız gereken şey aslında tam olarak şu yazıda gizli bence: http://areallybadidea.com/lead-by-example

Justin, koşullar ne olursa olsun yaptığı işlerden ders çıkaran bir adam. Üniversitede yaptığı bir takvimden belki de sonrasında Justin.tv’nin temel şirket kültürünü oluşturacak liderlik dersi takdire şayan.

justin kan from http://areallybadidea.com/lead-by-example

Bedeli bu fotoğraf olsa da, liderliğin aslında başkalarından yapmasını istediğimiz şeyleri kendimizin de yapacak cesareti olduğunu göstermek olan çok önemli bir kısmı var. Üniversitede oluşturmak istediği takvim için extrem fotoğrafını çekmek istediği bütün arkadaşlarına kendisinin daha fenasını yapacağının sözünü veriyor, bu sayede fotoğrafları ücretsiz çekebiliyor. Ücret yok, ama sonuç bu fotoğraf. İlk başlarda dalga konusu olsa da verdiği bu fotoğraf aslında dünyanın en güzel derslerinden biri. Justin’in liderlikle ilgili bu çok önemli sonucu daha üniversitedeki ikinci yılındayken anladığını, hayatı boyunca da uyguladığını iddia etmek mümkün. Paul Graham abimizin son makalesinin son cümleleriyle size veda ediyorum:

So here is the ultimate advice for young would-be startup founders, boiled down to two words: just learn.

PS: Yazıyı eğer beğendiyseniz Recommend butonuna basmanız ve hatta paylaşmanız beni çok mutlu eder. Bu serinin diğer yazılarına(Aral Balkan, Jack Dorsey, Steve Wozniak, Aaron Swartz gibi isimler var) profilimden ulaşabilirsiniz. Bütün feedbackler için ise @aykutbal adresinden bana ulaşabilirsiniz. Şimdiden Teşekkürler!

Referanslar:

1- http://en.wikipedia.org/wiki/Justin_Kan

2- http://areallybadidea.com/pages/who-is-justin-kan

3- http://www.inc.com/magazine/20100701/the-way-i-work-justin-kan-of-justintv.html

4- http://justin.tv/

5- http://areallybadidea.com/

6- http://justinkan.com/