Türkiye’de Hackathonların Gelişimi

Hackathonlar Türkiye’de nasıl başladı, kimler ne amaçla düzenledi, bugün nasıl evrilmeli

Hackathon, hack + maraton kelimelerinin birleşiminden türetilmiş, katılımcıların 24 saat ya da 48 saatlik bir sürede çeşitli amaçlara yönelik, yeni teknolojik araçları keşfederek, prototipler geliştirdiği bir etkinlik türü. 2000'lerin başında teknoloji icat etme kültüründen ortaya çıkan hackathonlar [1] genellikle programlama, tasarım, ürün geliştirme gibi farklı teknik becerilere sahip katılımcıların bir araya gelmesiyle cereyan ediyor. Hackathonlar pek çok katılımcı için hayatın rutinlerinden çıkarak kısa sürede yeni teknolojileri deneyerek öğrenme, icatlar geliştirme ve konuyla ilgilenen diğer katılımcılarla tanışma ve ortak iş yapma imkanı sağlamakta.

200o’li yılların ortasında hackathonlar çoğunlukla Amerika’da özellikle risk yatırımcılarının hızlıca yeni teknolojileri deneme, yatırım fikirleri bulma, girişimcileri keşfetme gibi ihtiyaçlarını karşılamak için kendilerinin düzenlediği ya da sponsor olduğu etkinlikler olmaya başladı.

2010 yılından itibaren dünyada hackathonlar sadece temel teknoloji kategorilerine odaklı olmaktan çıkıp, müzik, televizyon, mobil, biyoinformatik, uzay, eğitim, sağlık, yönetişim gibi çok farklı alanlara yayıldı. Tabii bu seyir bilişimin artık çok daha derinlemesine hayatın içine gömülmesinden kaynaklanıyordu.

Türkiye’de düzenlenen hackathonlar tablosu için veri kaynakları yazının sonunda.

Türkiye’de hackathonlar ilk defa 2012 yılında mobil uygulama konulu bir etkinlikle görülmeye başlandı. 2013 yılında 2 mobil hackathon daha yapılırken, PayPal Türkiye ofisi küresel bir yarışmanın parçası olarak finans odaklı bir hackathon gerçekleştirdi. ABD Ankara Büyükelçiliği ise ODTÜ Teknokent ve Google Türkiye ofisini yanına alarak bir girişimcilik hackathonu düzenledi. Ayrıca İTÜ IEEE Öğrenci kolu İTÜ Yazılım Maratonu’nun ilkini başlattı.

2014 yılında bankalar kendi markalı hackathonlarını gerçekleştirmeye başladılar. ABD İstanbul Başkonsolosluğu bu sefer Yaratıcı Fikirler Enstitüsü ile bir araya gelerek TSRRF adında İstanbul’da ikinci bir girişimcilik hackathonu gerçekleştirdi. İTÜ Yazılım Maratonu’nun ikincisi düzenledi. San Francisco’dan Türkye’li Koding firması büyük ödüllü yarışma şeklinde bir sanal hackathon düzenledi. İlk “büyük veri” hackathonu Ankara’da Bilkent Cyberpark’ta T2 yazılım firması tarafından yapıldı.

İTÜ Yazılım Maratonu’na sponsor olan büyük sermayeli şirketler.

2015 yılında Türkiye’de artık hackathonlar bir trend haline gelmişti. Özellikle iyi yazılımcı bulmakta zorlanan bankalar bir bir hackathon düzenleyerek “insan kaynağı”na erişmeye çalışıyordu. Bankaları e-ticaret firmaları ve ağırlıkla e-ticarete ve sosyal medya reklamcılığına yatırım yapan risk yatırımcıları takip etti. Bu tür ödüllü yarışmalı hackathonlar bir kısım genç alaylı -henüz üniversiteden mezun olmamış ama kendini yetiştirmiş- yazılımcı için kariyer fırsatı olurken, bir kısım için ise yaratcılıktan uzak içi boşalmaya başlamış bir alan olarak görülmeye başlandı. Bu şekilde insan kaynağı arayan büyük sermayeli şirketler sponsorluk mekanizmasını kullanarak üniversite çevrelerinde gerçekleşen diğer hackathonlara da yayılmaya başladılar. İTÜ Yazılım Maratonu dev sponsorların olduğu büyük ödüller veren bir hackathona dönüştü. Bu yıl aynı zamanda Google Türkiye ofisinin Türkiye’de 10 şehire yayılan Hacking Fest dediği etkinliklere sahne oldu. Ayrıca çeşitli kurumlar kendi içinde yeni fikirler denemek için de hackathonlar düzenlemeye başladılar.

Böyle bir ortamda, 2015'in Eylül ayında Graph Commons ağ haritalama platformu olarak, ilk defa Yapısal Gazetecilik ve Ağ Haritalama Hackathonu isminde gazetecilik ve sivil toplum odaklı, sponsorsuz, yarışmasız, kendi imkanlarımızla, Mimarlar Odası’nın Karaköy’deki yerinde bir hackathon gerçekleştirdik. Teknolojik olarak “büyük veri” kategorisine girebilecek bu etkinlikte, yazılımcılar, gazeteciler, araştırmacılar beraber çalışarak insan hakları, sivil toplum, ve hak gazeteciliği alanlarında kritik konulara dair verileri modellediler, ağ haritaları yaptılar ve çeşitli kaynaklardan büyük veri toplayabilen veri araçları geliştirdiler.

Hackathon, özünde yeni amaçlar için yeni araçlar geliştirmek isteyen kişilerin buluşmasını sağlayan faydalı bir etkinlik formatı. Ancak Türkiye’de hackathonlar, interneti sadece e-ticaret ve sosyal medyadan ibaret gören, ve büyük sermayenin kendine insan kaynağı devşirmek için desteklediği yoz bir tekno-kültürün boyunduruğu altına girme eğiliminde. Neyse ki hackathonlar isteyen herkesin kendi imkanlarıyla kolayca düzenleyebileceği bir etkinlik biçimi. Dolayısıyla, okulda, mahallede arkadaşlarınızla park forumu düzenler gibi kolayca bir hackathon düzenleyip kendi topluluğunuzun dert edindiği konular için araçlar geliştirebilir, beyin fırtınaları başlatabilirsiniz.

Buraya kadar okuyup ilgilendiyseniz, bir duyuruyla bitirelim.

2016 yılının ilk hackathonu “Ağ Verisinin Yaratıcı Kullanımı” Ocak 9–10 haftasonu ATÖLYE İstanbul’un Bomonti’deki mekanında gerçekleşecek. Graph Commons tarafından düzenlenen bu hackathon, büyük verinin geleneksel kullanımdan farklı olarak, yeni alanlarda veri modelleme (bkz farklı graph örnekleri ve yapısal gazetecilik hackathonu) ve ağ verisiyle yaratıcı uygulamaların geliştirilmesini amaçlıyor. İlgilenenler hackathon sitesinden başvurabilir.

Güncelleme (4 Ocak 2016):

Hakaton mu Hakatlon mu? yazısına ve şu ve şu EkşiSözlük girdisine dikkatimi çeken geri bildirimler aldım. Bu üç yazı da Garanti Bankası’nın düzenlediği hackathon’da cereyan neden haksızlıklara işaret ediyor. Ancak hackathon denilen etkinliğin dev sermayeye değil topluluğa katkısı olmasını istiyorsanız, bu eleştirilerden öteye gitmelisiniz. Nitekim bu yazıdaki eleştiri özetle şu yöndeydi: ödül değil hediye, yarışma değil ortak çalışma.

Ayrıca yazıda geçmeyen bisikletli ulaşım üzerine 2015 Haziran ayında CycleHackIst oluşumu tarafından bağımsız bir hackathon gerçekleştirilmiş:

Cyclehack kentte bisiklete karşı varolan bariyerleri kaldırmayı, elle tutulur çözümler üretilmesini ve kentsel prototipler oluşturulmasını amaçlayan bir etkinliktir. Günlük hayatta bisiklet kullanan ya da kullanmak isteyen insanların sorunları için bütünlüklü çözümler sunmayı amaçlar.

Yine buraya kadar okuduysanız, topluluğa faydalı olacak bağımsız bir hackathon daha geliyor, katılmanızı öneririm: “Yazılımcılar tarafından yazılımcılar için hackathon” sloganıyla yola çıkan Packathon 23 OCAK 2016, Bahçeşehir Üniversitesi’nde.

Notlar:

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Hackathon#Origin_and_history

[2] Türkiye’de düzenlenen hackathonlar tablosu için veri kaynakları: 
http://webrazzi.com/etiket/hackathon
https://www.eventbrite.com/e/mobil-hackathon-bilisim-kurultay-2014-registration-13833419129
http://www.hurriyethackathon.com/
http://www.t2hackathon.com/
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151821380114016.1073741874.113422634015&type=1
https://www.facebook.com/events/1419561318298845/
https://www.youtube.com/watch?v=SDXa5Z3ZUd4
https://graphcommons.com/hackathons