Türkiye’de neden kalayım?

Metrobüste şortumuz yüzünden dayak yemek için mi kalalım? Yoksa hamile halimizle parkta spor yaptık diye saldırıya uğramak için mi? Maaşımızı aylarca ödemeyen çomar patrondan parayı yıllarca tahsil etmeyen devlet için mi kalalım? Yoksa otellere doldurulup yakılmak için mi kalalım? Şehirdeki son parkı savunduğumuz için dayak yemek için mi kalalım? Yoksa astımım var gaz atmayın dediğimiz için suratımıza sıkılan biber gazından ölmek için mi kalalım? Gelen polise galoş giyin dediğimiz için vurulup ölmek için mi kalalım? Yoksa her eylemi didik didik aradığı halde, çevre için, kadınlar için, barış için sesimizi çıkarırken, ya da sokakta yürürken patlamak için mi kalalım? işyerinde kadın olduğumuz için tacize ayrımcılığa uğramak için mi kalalım? Yoksa minibüse binip son durakta tek başına kaldığımız için tecavüze uğrayıp Özgecan gibi öldürülmek için mi kalalım? Ya da transız diye iş vermedikleri için, sex işçiliği yapıp, sonra da hande kader gibi yakılmak için mi kalalım? Trafikte şehir magandalarından dayak yemek için mi kalalım? Yoksa yaya geçidinden geçerken ezilip ölmek için mi kalalım? Otobüste tacize uğrayıp, itiraz ettiğimizde amcalar teyzeler tarafından kim bilir sen de kuyruk sallamışsındır denmesi için mi kalalım? Yoksa kocamızdan dayak yiyip sığındığımız devletin bizi koruyamaması, aile içi iştir karışmayız deyip ölümümüze göz yumması için mi kalalım? ne için kalalım?

Yurtdışında hayat zor ama türkiyeyi düşünmem bile. burda en azından benim gibi insanları koruyan ayrımcılık yasası var. kötü dahi olsa nefret suçlarına karşı önlem var.

En dandik, en boktan avrupa ülkesinde bile nefret suçları yasası var. en tırt avrupa ülkesinde araçlar yaya geçidinde duruyor, ezmiyorlar. o türkiyede kalın diyen sahibi bana gelsin de iki çift lafım var ona.

Demem o ki, avrupa’da yaşamak, türkiye’de kadın olmak, lgbt olmak, aydın olmak, okumuş olmaktan kolay.

Şu yazı: https://medium.com/@ordaneisivarmis/turk-milleti-ve-sikinin-ucuyla-i-s-yapmak-gerce-i-e7b170699056#.a712v86d1


Projelerle PHP 7

Ben Mutlu Koçak, Bilgisayar Mühendisiyim, ZCPE Sertifikasına sahibim ve “Hiç Bilmeyenler İçin İnternet Programlamaya Giriş — PHP 7” adlı kitabın yazarıyım. Kitabım: https://www.seckin.com.tr/kitap/911934237
Özgeçmişim:
http://represent.io/mtkocak.pdf 
Websitem:
http://mynameismidori.com