Taylor Swift, Snoop Dogg ve Cem Yılmaz’dan seçmeli ders: Yeni iş dünyası 101

Taylor Swift’in Apple’a ayar verdiği, Snoop Dogg’un Twitter’da CEO’luğa oynadığı şu yeni dünya düzeninde Cem Yılmaz Turkcell’e neden GMY olmasın?

Çok iyi hatırlıyorum 2000’lerin başıydı. İnterneti kotayla değil, süreyle kullandığımız yıllardan bahsediyorum… Ben internet ve teknolojiye meraklı çiçeği burnunda bir üniversiteliyim o yıllar. Okul, müzik, kızlar falan derken editör ağabeylerimin yanında teknoloji dergileri için haber çevirileri yaparak harçlığımı çıkartıyor, kariyerimsi adımlar atıyorum. O yıllarda sektörde herkes, özellikle tüm bilişim basının dilinde hep internet var: “İnternet geliyor”, “hayatımızı değiştirecek”, “gelecek internette” manşetleriyle esip gürlüyoruz. “İnterneti o kadar çok pompaladık ki, internet işimizi elimizden aldı” dedi son buluşmamızda emekçi gazeteci ağabeyimiz. Aslında internet değildi bizi işsiz bırakan; onu anlayabilen nesil dünyayı yeniden kodlamaya başladı hepsi bu!

İnternetin kraliçesinden Apple’a ayar

Apple, 700 milyar dolarlık marka değeriyle dünya tarihindeki en değerli şirket olarak kayıtlara geçti ve trilyon dolarlık ilk şirket olmak hayaliyle koşmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda yeni müzik servisini tanıtan firma, kullanıcılarına üç aylık sınırsız müzik erişimi sağlayacağını ve bu süre zarfında da eser sahiplerine herhangi bir telif ödemeyeceğini duyurmuştu. İlk tepki telif haklarından beli bükülmüş Spotify’dan geldi. “Yaşasın bedava müzik!” çığlıklarıyla etrafı şenlendiren dünya basını, bu konudan veryansın eden eser sahiplerini duymazdan gelmiş mutlu mesut takılırken, internetin yeni kraliçesi Taylor Swift, Tumblr hesabında yayımladığı Apple’a açık mektubuyla milyonlarca müzisyenin sesi oldu.

Taylor Swift güçlü ve cici bir kızımızdır.

Kendine has samimi ve kibar üslubuyla bu uygulamanın yanlış olduğunu blog’unda kaleme alan Swift, Apple’ın böyle bir kararı hayata geçirmesi durumunda birçok eser sahibi ve emekçi müzisyenin darboğaza gireceğini, bu yüzden tepkisel olarak önümüzdeki günlerde albümünü iTunes’tan geri çekeceğini açıkça ifade etmiş. Bu olaydan 24 saat sonra Apple Yazılım ve Servislerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Eddy Cue, kıvrak bir hareketle kişisel Twitter hesabından bir duyuru yaptı ve söz verdikleri üzere Apple kullanıcılarına üç aylık ücretsiz müzik erişimi sağlayacaklarını, ancak eser sahiplerinin teliflerini de ödeyerek onların yanında olduklarını söyledi ve Swift’e teşekkürlerini iletti.

Taylor Swift’in Apple’a açık mektubu:

To Apple, Love Taylor
I write this to explain why I’ll be holding back my album, 1989, from the new streaming service, Apple Music. I feel this deserves an explanation because Apple has been and will continue to be one of my best partners in selling music and creating ways for me to connect with my fans. I respect the company and the truly ingenious minds that have created a legacy based on innovation and pushing the right boundaries.
I’m sure you are aware that Apple Music will be offering a free 3 month trial to anyone who signs up for the service. I’m not sure you know that Apple Music will not be paying writers, producers, or artists for those three months. I find it to be shocking, disappointing, and completely unlike this historically progressive and generous company.
This is not about me. Thankfully I am on my fifth album and can support myself, my band, crew, and entire management team by playing live shows. This is about the new artist or band that has just released their first single and will not be paid for its success. This is about the young songwriter who just got his or her first cut and thought that the royalties from that would get them out of debt. This is about the producer who works tirelessly to innovate and create, just like the innovators and creators at Apple are pioneering in their field…but will not get paid for a quarter of a year’s worth of plays on his or her songs.
These are not the complaints of a spoiled, petulant child. These are the echoed sentiments of every artist, writer and producer in my social circles who are afraid to speak up publicly because we admire and respect Apple so much. We simply do not respect this particular call.
I realize that Apple is working towards a goal of paid streaming. I think that is beautiful progress. We know how astronomically successful Apple has been and we know that this incredible company has the money to pay artists, writers and producers for the 3 month trial period… even if it is free for the fans trying it out.
Three months is a long time to go unpaid, and it is unfair to ask anyone to work for nothing. I say this with love, reverence, and admiration for everything else Apple has done. I hope that soon I can join them in the progression towards a streaming model that seems fair to those who create this music. I think this could be the platform that gets it right. But I say to Apple with all due respect, it’s not too late to change this policy and change the minds of those in the music industry who will be deeply and gravely affected by this. We don’t ask you for free iPhones. Please don’t ask us to provide you with our music for no compensation.
Taylor
Her krizden bir fırsat doğar hesabı Apple ayarı yiyince hemen geri vites yaptı ve yine gönülleri kazandı.

Yakınlığın gücü

Taylor Swift’in Twitter’da 60, Instagram’daysa 35 milyon takipçisi var. Attığı tweet’ler 20 bin civarında RT ve fav alıyor. Swift’in klibini ya da röportajını yayımlamak için MTV’ye ya da Rolling Stone dergisine ihtiyacı yok. Bir blog ve Twitter hesabıyla işi bitiriyor. Kitlesini çok iyi tartıyor, onların ne istediğini çok iyi biliyor ve onlara gerçekten çok yakın, hatta onlardan biri.

Geçtiğimiz haftalarda dünyaca ünlü rap yıldızı Snoop Dogg Twitter’ın CEO’su Dick Costolo’nun geri çekilmesiyle boşalan koltuğa resmen talip olduğunu açıkladı. Bir Zaytung makalesi tadında yayılan haberi iş dünyası profesyonelleri pek iplememiş olsa da, ben kendisine bir şans verilmesinden yanayım. İş dünyasındaki başarının doğru zamanda doğru yerde ve insanlarla bağlantıda kalmak olduğuna dikkat çeken Dogg, kendi kişisel markasını bu strateji üzerine kurduğunu ifade etmiş.

Yüzükleri de çıkardı mı tam Twitter’ın CEO’su olacak adam aslında!

Magic Johnson KOBİ’lere iniyor

Twitter’ın kurucularından Jack Dorsey’in gözbebeği mobil ödeme girişimi Square tanıdığımız Magic Johnson’ı Yönetim Kurulu’na aldığını açıkladı. Tam bir halk kahramanı ve gönül insanı olan Magic Johson ile Amerikan KOBİ’lerine mobil ödeme sistemi satmayı hedefleyen Square’in bu çarpıcı hamlesi takdire değer. Johnson’ı sadece reklamlarında oynatmaktansa işin tam merkezine koymak çok akıllıca.

Magic Johnson candır!

Şimdi sorarım size, Taylor Swift’in Apple’a ayar verdiği, Snoop Dogg’un Twitter’da CEO’luğa oynadığı şu yeni dünya düzeninde Cem Yılmaz Turkcell’e neden GMY olmasın! Ayda bir vereceği şirket içi motivasyon konuşması ve birkaç reklam filmi önerisiyle sizce de maaşını mislisiyle hak etmez mi? Haydi yorumları bekliyorum :)


Originally published at www.yenizengin.com on July 8, 2015.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.