Tesla, Toplu Taşıma Aracı Üretimi Hazırlığında

www.inhabitat.com

Hayatımızın Iron Man’i Elon Musk, toplu taşımada devrim niteliğine sahip, karbon salınımı olmayan, çevreci, elektrikli toplu taşıma aracı üretimi hazırlığında. Bunun için de Model X alt yapısının kullanılacağı, günümüz toplu taşıma araçlarıyla karşılaştırıldığında hacmine göre daha fazla yolcu taşıyabilen bir araç üretmeyi planlıyor. Sürücüsüz, tamamen otonom sistemlerle donatılmış araç, yolcu koltukları arasında boşluk olmayan bir şekilde dizayn edilecek. Bu sayede yolculara ayrılan alan maksimum seviyede tutulacak. Üretilecek toplu taşıma aracının, günümüz otomobilleri dinamiklerine sahip olması amaçlanmış. Bu durum, toplu taşıma araçları için devrim niteliğinde. Kazandığı yeni dinamikle, trafik akışına problem yaratmayan araçlar yollarda yerini alacak. Ayrıca araç, yol üzerinde yer alan duraklara yerleştirilecek butonlar yardımıyla durakta yolcu almak için durması gerektiğini anlayacak. Aynı zamanda araç, çocuk arabası; tekerlekli sandalye ve bisiklet taşıyabilecek bir tasarıma sahip.

Tüm bu hedefleri gerçekleştirmek adına, Musk; Tesla’nın ve National Highway Traffic Safety Administration’ın (Ulusal Otoyol Güvenliği) yaptığı testlere göre SUV sınıfında her kategorideki en güvenli araç olan Model X’in alt yapısının kullanıldığı, dışarıdan bakıldığında normal bir otomobil gibi görünün ve 90kWh batarya ile 400 kmden fazla yol alan bir aracın alt yapısının temel alması bu konuda ne kadar iddialı olduğunu ortaya koyuyor.

Musk, elektrikli ağır vasıta kamyon ve tırların tasarımları üzerine çalışmaların başladığını, 2017 yılında tanıtımlarının yapılacağını söylüyor. Ayrıca Tesla kamyonetleri de ileride trafikte yerini alacak.

Kaynak: www.inhabitat.com


Like what you read? Give Manifesto a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.