Tesla’ya otomatik pilot güncellemesi geldi… Bir dakika! Birisi güncelleme mi dedi?

Son yıllarda en çok ilgimi çeken teknoloji firmalarının başında Tesla geliyor. Henüz Türkiye’de olmadıkları için pek gündemimizde değil ama yaptıkları işler otomobil sektöründe büyük bir devrim niteliğinde. Apple iPhone’la akıllı telefon sektörünü nasıl değiştirdiyse, Tesla’da Model S ile otomobil sektörünü değiştiriyor. Tesla’nın son haberi bu değişimin en büyük örneklerinden.

Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla modellerine yazılım güncellemesi geleceğini açıkladı. 7.0 adlı bu güncellemede şerit takip sistemi, mesafe uyarısı, kendi kendine park etme ve otomatik pilot özelliği var. Bir düğmeye basıyorsunuz ve araç otomatik pilota geçiyor. Bu ilginç teknolojinin bir prototipini 2015'in başlarında test etmiştim. Merak edenler nasıl çalıştığını aşağıdaki videoda görebilir. Ama bir saniye, “birisi otomobil yazılım güncellemesi mi dedi?” Tıpkı iPhone gibi?

Android, iOS ve Windows güncellemelerine alıştık. Yazılım devleri belirli aralıklarla yazılımlarını güncelleyip, daha önce hiç bilmediğimiz özellikleri hayata geçiriyor. Yeni bir güncelleme sayesinde cihazlarımız yepyeni yetenekler kazanıyor.

“Araba güncellemesi” dendiğinde ise çoğunlukla Frankfurt veya Paris gibi şehirlerde yılda bir düzenlenen otomobil fuarlarını anlardık. Otomobil markaları bu fuarlarda en yeni otomobil modellerini tanıtırdı. Oysa şimdi farklı bir durum var. Tesla’nın yazılım güncellemesi akıllı telefonları anımsatıyor.

Büyük resme baktığınızda Tesla’nın yaptığı bu güncelleme Apple’ın iOS 9 veya Android’in Marshmallow güncellemesinden farklı değil. Basit bir aksesuar değişiminden bahsetmiyoruz. Yüklediğinizde arabanız kendi kendine gidiyor! Bir gün önce kullandığınız araba değil bu!

Nesnelerin interneti burada, peki ya vicdanların interneti?

Sensör teknolojisi ucuzlayıp yaygınlaşıyor, nesneler internete bağlanıyor, birbirleriyle veri alışverişi yapıyor, kabiliyetleri artıyor, eşyalar kullanma biçimimiz değişiyor. Tesla Model S güncellemesi, akıllı telefon kadar hızlı olmayan otomobil sektöründe de radikal değişimlerin işareti.

Heyecan verici bir durum. Bu kesin…

Ama “makinelerin hileli yazılımla diğer makineleri kandırabildiği” Volkswagen emisyon skandalı önümüzde dururken herşeyin toz pembe olmadığını da biliyoruz. Nesneler akıllanıyor ama onları kontrol edecek bir “vicdan” mekanizmasına ihtiyacımız var. Nesnelerin interneti ve vicdanların interneti arasında doğru bir denge bulmak insanoğlunu Terminatör’ün Skynet’inden koruyacaktır.

DENİZ ERGÜREL / Teknoloji Yazarı

Merhaba ben Deniz Ergürel. Teknoloji yazarıyım. Tıpkı bir çocuk gibi, hayal gücümüzü zenginleştiren ve hayatımızı kolaylaştıran yeni teknolojileri takip etmek en büyük zevkim. Pazar günleri Zaman Gazetesi’nde bir teknoloji sayfası hazırlıyorum. Bu benim profesyonel işim. Ayrıca bir kişisel blogum var. 2010'dan beri blog yazarlığı yapıyorum. Son zamanlarda video içerik oluşturmaya merak saldım. İncelediğim bazı ürünlerin veya katıldığım teknoloji etkinliklerinin videolarını YouTube kanalımda bulabilirsiniz. Yeni fikir ve önerilere her zaman açığım. Sosyal medyada Twitter veya Facebook’tan bana ulaşabilirsiniz. Eğer yazılarımı ve videolarımı beğenirseniz, arkadaşlarınızla paylaşmanızdan memnun olurum :)