Windows 10 Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Deniz Ergürel

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10'u piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Windows 10'u cihazınıza yüklemeden önce bilmeniz gereken bazı önemli noktaları özetledim.

Ücreti ? BEDAVA!

Eğer Windows 7 Service Pack 1 (SP1) veya Windows 8.1 kullanıyorsanız, Windows 10'a ücretsiz yükseltme yapabilirsiniz. Fakat işletim sisteminiz Windows Vista veya daha eski bir versiyon ise ücretsiz yükseltme hakkınız maalesef yok. Bu durumda Windows 10'u ayrıca satın almalısınız. Windows 10 Home’un fiyatı 119 dolar, Windows 10 Pro’nun fiyatı ise 199 dolar olacak. 29 Temmuz’dan itibaren 1 yıl içerisinde işletim sisteminizi Windows 10'a yükseltirseniz, ömür boyu ücretsiz destek hakkına sahip oluyorsunuz.

Nasıl yükleyebilirsiniz?

Windows 10'u yüklemek için Get Windows 10 uygulamasını kullanıp rezervasyon yapmanız gerek. Uygulama, güncellemeye uygun cihazların görev çubuğunun sağ tarafında çıkıyor. Rezervasyonunuzu yaptıktan sonra, belirtilen tarihte Windows 10 yükseltmesi otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Yoğunluktan birçok kullanıcının ilk gün güncelleme yapamayabileceği öngörülüyor. Yükleme süresi ise cihazın durumuna göre 20 dakika ile 1 saat arasında değişecek. Eğer isterseniz güncelleme yapmaktan vazgeçmeniz de mümkün.

Ne zaman çıkıyor?

Microsoft yazılımlarını test eden Windows Insider üyesi 5 milyon kişi son birkaç aydır Windows 10'u deniyordu. İşletim sisteminde sürekli iyileştirmeler yapan Microsoft, 29 Temmuz’da Windows 10'u herkesin kullanımına açacak. Dünyanın 13 farklı şehrinde düzenlenecek özel etkinliklerde yeni işletim sisteminin piyasaya çıkışı kutlanacak.

Tüm cihazlar için tek işletim sistemi olacak

Windows 10 için geliştirilen bir uygulama PC, laptop, Windows Phone, tablet ve XBox One gibi farklı platformlarda kullanılabilecek. Kullanıcılar bir cihazda başladıkları uygulamaya, başka bir cihazda devam edebilecek. Kullanıcı verileri OneDrive üzerinden otomatik olarak kaydedilecek. Fotoğraf, Video, Müzik, Harita, Kişiler & Mesajlaşma, E-posta & Takvim gibi uygulamalar, farklı ekran ve cihazlarda benzer deneyim sunacak. 8 inç ve daha küçük ekranlı cihazlarda Windows 10 Mobil işletim sistemi kullanılacak.

PC’den XBox oynanabilecek

Evrensel uygulama özelliğinin bir parçası olarak, XBox One oyunlarını PC üzerinden oynamak mümkün olacak. Böylece kullanıcılar oyun oynamak için konsolun önünde oturmak zorunda kalmayacak. XBox One ve PC üzerinden çoklu oyun oynamak da mümkün olacak.

Sesli asistan ve yüz tanıyan kamera geliyor

Windows 10'un en önemli özelliklerinin başında sesli asistan Cortana geliyor. Siri ve Google Now gibi uygulamaların rakibi olacak olan Cortana, ses komutları yardımıyla kullanıcıların isteklerini yerine getiriyor. Kullanıcılar “Hey Cortana” diyerek uygulamayı aktif hale getirebilecek. Cortana şimdilik İngilizce komutlarla yönetiliyor. Türkçe desteği gelecek ama henüz tarihi belli değil. Intel’in RealSense 3D kızılötesi kamerasıyla çalışan Windows Hello uygulaması, kullanıcıların yüzünü kaydedip bir şifre gibi kullanacak.

Elveda Internet Explorer! Merhaba Edge!

Microsoft’un efsane internet tarayıcısı Internet Explorer artık yok. Onun yerine, önceleri Spartan projesi olarak duyurusu yapılan Edge geliyor. Yeni internet tarayıcısı Edge’de ekran üzerinde not almak mümkün olacak. Güvenlik seviyesi artırılan Edge, Microsoft’un sesli asistanı Cortana’yla uyumlu çalışacak.

Daha temiz bir tasarım

Yeni Windows 10, öncekilere göre daha modern bir görünüme sahip olacak. Tüm simgeler elden geçirilip yeni baştan tasarlandı. Amaç daha temiz kullanım deneyimi yaşatmak. PC kullanırken Windows 10 klasik bir masaüstü arayüzü sunacak. Tablet kullanırken işletim sistemi tablet moduna geçip dokunmatik arayüz görünümüne geçecek. 2'si 1 arada bilgisayarlarda tablet ve PC görünümü arasında kolayca geçiş yapılabilecek.

Başlangıç menüsü geri döndü

Windows işletim sisteminin klasiklerinden olan “başlangıç menüsü” Windows 10'la birlikte geri dönüyor. Kullanıcının ihtiyaç duyacağı tüm komutlar ve uygulamalar bu menüde olacak.

Tüm bildirimler tek merkezde

Ekranın sağ tarafında yer alan Aksiyon Merkezi’nde kullanıcıya ait tüm e-posta, sosyal medya ve uygulama bildirimleri gösterilecek. Cihazın hızlı ayarları bu merkezden yapılacak. Açık olan dört uygulamayı ve tüm görevleri tek bir ekranda tutmak mümkün olacak.

Windows Ortadoğu ve Afrika Ürün Direktörü Onur Görür Windows 10'la Gelen Dört Önemli Yeniliği Anlattı

İlk yayın: http://www.zaman.com.tr/cumaertesi_windows-10-hakkinda-bilmeniz-gereken-10-sey_2307036.html