Yavaş İstanbul (Video Serisi)

Saphire Seyir Terası — İstanbul Panorama

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık şehri malumunuz. Her geçen gün artan nüfus ile daha da kalabalıklaşıyor. Böyle bir ortamda biz İstanbullular günlük hayatımızda herşeyi çabucak yapmaya çalışıyoruz. Özellikle ulaşım konusunda gecikmeye hiç tahammülümüz yok. Otobüs hemen gelecek, metro hemen kalkacak, minibüs oyalanmadan devam edecek, elimizi kaldırınca taksiler önümüzde duracak ve bizi alıp gazlayacaklar…veee en önemlisi yollar bomboş olacak Pazar sabahı gibi… Güzel bir hayal :) Ama gerçek olması çok zor. En azından bizler görmeyiz kesin.

Bu koşturmacada acaba İstanbul da neler kaçırıyoruz hiç düşündünüz mü?

Dünyanın diğer ucundan birkaç günlüğüne gelen turistler, yıllardır burada yaşayan bizlerden çok daha fazla tanıyor İstanbul’u. Kültürüne, tarihine ve güzelliklerine herşeyiyle hayran kalıp tekrar tekrar geliyorlar. Biz ise başımızı kaldırmadan hızlıca bir yerlere ulaşıp işlerimizi tamamlayıp sonra tekrar evlerimize dönmeye çalışıyoruz.

“Yavaş İstanbul” fikri de işte bu düşüncelerle ortaya çıktı.


İstanbul’un birbirinden farklı yerlerinden hiç görmediğiniz yada görüp de defalarca yakınından geçip farkında olmadığınız güzellikleri videolarımla sizlere aktarmaya çalışacağım. Yol arkadaşım Sony RX10 mark2 fotoğraf makinemle İstanbul’u görmeye, yakalamaya ve fark etmeye var mısınız?

İlk rotamız Çengelköy. Vapur iskelesinin ön tarafındaki Çınaraltı çay bahçesinin köşesinde, ufacık bir dükkanda Lokma yapan Ruşen Abinin yanında aldım soluğu. Uzun zamandır beğeniyle yediğim ve çevremde kime ikram ettiysem lezzetine doyamadıkları Lokma’nın yapılış aşamalarını çekmek için izin istedim. O da sağolsun her gün defalarda pişirdiği lokmaları bu sefer benim için hazırladı.

Yolunuz Çengelköy’e düşerse muhakkak uğrayın ve birer porsiyon tadına bakın. Hemen arkasındaki çay bahçesinde de çayınızı içmeyi unutmayın. Afiyet olsun…

Bir sonraki video da görüşmek dileğiyle. Yavaş İstanbul…