YIL+1

İstanbul dün gelinliklerinin içinde uyandı.. Bizi de düşünmek için misafir etti. Haftasonu düşünüp taşınıp bu yazıyı yazdım.

2010–*

Çekirdekten yetiştirmenin en önemli şey olduğunu öğrendim. Ne biliyorsam, ne tecrübe ettiysem mutlaka birilerine aktarmam gerektiğine emin oldum. Popüler olmanın bir başarı olmadığını tekrar tekrar kendime söyledim durdum. Daha önemlisi insanları trolleyerek zevk alan taraf olmayacaktım. Emek ettiğim bilgimi paylaştığım her kimse evrene bir şekilde iyilikte bulunuyor ve bunları gördükçe ben de mutlu oluyordum.

2010, Açık Kaynak ile imecenin Dünya’yı değiştireceğine inanıyorum.


2014

Benim kendimi bulma zamanlarımdı. Benim ana işim neydi? 60 yaşına kadar ne yapacaktım? Altın bileziğim neydi? Özel sektördeki çalışma, rekabet ve süreklilik hakkında balıklık zamanlarımı geçirdiğim senemdi. Esnaf olmuştum. Ahiliğin en önemli kuralı 1 kere dibi bulmaktır. Karpuz satmayla başlıyoruz sonrasında bütün kuralları damardan veriyorlar.

Her sabah uyandığımda -ki erken kalkarım- geleceğimi düşledim. Düşünmek zaten hayal etmekmiş. Planlamak bambaşka bir şeymiş. İnsan büyüdükçe anlıyor. Hepsini ajandalara doldurdum. Boş ajanda varsa, doldurulur. Hayatta en zevk aldığım şey yazmak, çizmek. Her şeyi anlamsızdan anlamıya evrilecek şekilde yazıp çizerim.

Gelecekteki Uygulamalar yazısını 2014'de ajandama yazmış ve neredeyse her fırsatta bu yazının bir yerlerinden bir fikiler çıkartmıştım. Web dünyasında geleceğin büyük ölçüde SaaS ve AI ile gideceğini düşlemiştim. Fütüristlerden okuduğum şeyler karşısında çok kez fikirlerimin üstüne çizik çektim. Hayallerimin üstünü hiç çizmedim. Fantastik bir şey olan EXIT etmek rüyalarımızı süslerken, yatırım almak için dışımızı boyamaktan başka bir şey yapmadığımızı farkına varmanın engin zevkini aldım. Evladiyelik servis yapıp herkesten aylık ₺ $ € almak daha kârlı olduğunu anladım. 2016'da ürünlerimi kullanan müşterilerim olacaktı. 2015'i ürünleştirmeye çabalamakla geçirecektim.

Öncüleri yakaladığımız Veri Bilimi hakkında Awesome-Data-Science adında bir liste yaptık.


2015

Hatalar ve dersler yılım. En acı tecrübelerimi bu yıl kazandım. Her ay bir ders ve acı tecrübe yaşadım. Bunlardan en önemlisi kişiye veya müşteriye özel proje yapma yüzdenin %20'den daha fazla olduğunda sürekli hata yapmamız, bunun sonucunda bedeller ödememiz.

Hızlı karar vermenin küçük firmalar için avantaj olduğunu düşünüyordum, ancak alınan riskin büyüklüğü piyango oynamak gibi bir şey olduğunu anladım. Benim için hızlı karar almak tarih oldu. Savrulmak, çekiştirilmek bunlar şimdiki problemlerim oldu. Ekibin bir konuda karar alıp hareket etmesini asla bireysel kararlarla adım atılmamasını sağladım. Kendi verdiğim kararların bedelini sadece kendim değil herkes ödüyordu.

Okuduğum makale sayısını 4 katına çıkarttım. RSS değil sadece ücretli aboneliklerin olduğu, düşüne düşüne 2 haftada 1 paragraf yazan, 25 yıl boyunca dirsek çürütmüş akademisyenlerin ömürlük çalışmalarını okuyorsun. Çok azı ticari ama alanını iyice daraltmış yani jet motorunun sağ kanat bağlantısındaki kullanılan civatanın koruyucusu uzmanı gibi yetkili abilerin yazdığı makalelerden aldığım hazzı anlatamam. Anlayamazsınız. Akademik hipsterlik resmen. Bu teoremi bulan kör oldu ve ben ancak ona 8$ verebiliyorum. Bilim ve ahlak Dünya’yı güzelleştiriyor.

Bir sonraki yılı mümkün olduğu kadar yaptığım işin uluslararası halde olmasına çalışacak ve 2 sene sonra bunun ekmeğini yemeye çalışacaktım.

2014–2017 yıllarının buluta geçiş yılları olduğunu cümle alem haykırıyordu. Bu alanda çalışan neredeyse çok az firma vardı. Danışmanlık alanımız netleşti: Bulutçuluk.

Atıf’ın espirileri bizi de hasta ediyor.

2016

Şirketin gömlek atlamasına inandığım 2015'in ortasından itibaren planladığım bir kalemdi. Yarım kalan neyimiz varsa bitirip ürün haline gelecektik. 2017'de projelerimizle değil ürünlerimizle ortaya çıkacaktık.

Google Cloud Premier Partner’ı olduk ve Mart ayında Amerika’da düzenlenen etkinliğe davet edildik. Atıf ile batı yakasını uçtan uca gezdik. Las Vegas’taki Goolge NEXT etkinliğinde öyle bir ufuk açılması yaşadık ki anlatırım:

— — — — — — — — — What is your core business? — — — — — — — — —

Bu soruyu nefes alırken bile kendinize sormanızı öneririm.

İlk ürünleşen OJS için;

 1. Çevresel parçalarını güzelleştirelim, onlardaki hataları düzeltelim. Bağımlılıklarımızın ne kadar çok olduğunu bilemezsiniz.
 2. En büyük bağımlılığımız APY ‘nin işlerini üstlendik, büyük refaktörler değil de uzun zamandır çözülmemiş sorunlarını elden geçirdik. Zamanla ana proje yürütücüsü olduk. (PHP’de en çok kullanılan grid’tir)
 3. PHP7 uyumlu hale getirdik bütün sistemi.
 4. MySQL’e olan desteğimizi çektik, PostgreSQL büyüyen projelerde yönetilmesi daha kolay bir veritabanı veya biz çok iyi biliyoruz ondan belki.
 5. Bundle yapısı ve işlemlerin EVENT’ler üzerinden yürütülmesi sayesinde 3. parti her türlü uygulamanın kullanılabilirliğini arttırdık.
 6. Symfony console üzerinden bu eklentilerin kurulabilmesini sağlayan bir command geliştirdik.
 7. Ana projenin büyük çoğunluğunun phpunit ile testlerini yazdık.
 8. Bütün metodları API’leştirdik.
 9. Akademik yayıncılıkta çok önemli olan hakem sürecini dünyadaki bir çok örneği inceleyip en doğrusunu yaptık. (Burada gizli kahraman bir iş analistimiz var.)
 10. Türkiye’deki DergiPark’ı çalışır hale getirdik. 1200 dergiyi buraya taşıdık.
 11. Bu ürünü kullanmaya başlayan yurtdışından müşteriler bulduk.
 12. Marka tescilimizi yaptık.
 13. Bütün projeyi açık kaynak haline getirdik.
 14. Ürünü SaaS halinde sunmak için çalışmamız devam ediyor. Kısa süre sonra bunu da duyururuz @openjournalsoftware

Emeği geçen herkesin gurula göstereceği beynelminel projemiz ve ürünümüz oldu. Akademik alanda daha çok çalışmamız olacak. Dünya’da iyi şeyler yapanlardan olduk.

PGCloud

Bütün projelerde PostgreSQL kullanıyorduk ve her seferinde ayrı bir makina ayrı bir master-slave yapısı derken bir kaç sene öncesine kadar yönetilmez hale gelmişti. Senenin başında bu da ürünleşti, ilk kendi projelerimizi buraya taşıdık. Process isolation, scalability ve auto up-downgrade gibi özellikleri var. Bu servisi neredeyse bütün projelerimizde kullanır olduk. Ve en önemlisi büyük ölçekli (günlük en az 100bin ziyaretçili) veya milyonlarca işlemin döndüğü sistemlere hizmet verebilir olduk.

Hamal

DRY mantığına göre sürekli imaj yükle, bunu cachele, resize et, kenarlarından kırp, şöyle yapşeyleri yapıp duruyorduk. Artık bu yazdığımız servisin api keylerini alıp ilgili projeye entegre ediyoruz ve iş bitiyor. Bu resim yükleme işinde Deep Learning yardımıyla emsallerimizden ayrışacak önemli özelliklerimiz de var. SaaS haline geldi ancak açık satış yapmıyoruz.

Sosyal hayatımı da genişlettim. Youtube üzerinde Barış Özcan’ın sanat, tasarım ve teknoloji konularına “hikaye anlatıcılığı” (storytelling) perspektifinden bakışıyla pazar günlerimi şenlendiriyorum. Dünya’nın Halleri ile de öteki taraftan haberler alıyoruz İnternet Ekipler Amirinden.

Dünya’da 2016'yı güzel geçiren yok neredeyse. Ümitle 2016'da güzel olan şeyleri de araştırabiliriz. Dünya’daki yılın özetlerine bakabilirsiniz CNN, BBC, Aljezeera, Facebook ve Google. Geçmiş bütün seneler bunu yaptınız. Bugün ne yapacağınızı geçmişe bakarak düşünmeniz size ne getirdi?

İlk kez dibe yaklaştığım ve en parlak senem oldu. Ancak Allah nazarlardan saklasın ailem sayesinde dükkanımızı çevirmeye devam ettik.


2017

Bu sene 2015–2016'da yaptığımız şeyleri satmaya uğraşacağım. SaaS ve Bulutçuluk üzerine geliştirdiğimiz ne varsa proje olmaktan çıkartıp servis haline döndürmeye odaklanıp; bir kişiye özel değil de yüz bin kişiye nasıl kullandırırızın peşinde olacağım. En büyük düsturum: yaptığımız bir şeyin kullanan kişiye fayda getirmesi.

Bot

2016'nın en popüler konularından birisi de botlar idi (2006'dan gelen hortlak aslında, IRC BOT). Bot mevzusunun yapay zeka konusunda gerçekleşen yeniliklerin bir diğer sonucu olduğunu düşünüyorum. Adamlar yıllarca data topladı, bunları sınıflandırdı, öğrendirdi, bu yaptıklarını doğruladılar sonra hop ürüne dönüştürdü sonra biz baktık ki botlar gündem oldu, çoğu kişi gibi bizler de peşine düşeceğiz. Yok, bu konuda katı duracağım. jQuery candır. Bot heyecandır. Eğlenmek için devam edebilirsiniz.

Tensorflow da GPU’ya yatırım yapmak da yine bana hype geliyor. Bunun yerine AI ile ilgili servisleri tüketmek daha anlamlı. Bu konuda ekibimizden bir kaç kişiyi bu konuya odaklayıp projelerde kullanmasını isteyeceğim. Birol abimizin 10 yıldır Yapay Zeka alanında yazdığını gördükçe danışacak büyüklerimin olduğunu bilmek çok mutlu ediyor.

Kubernetes, Docker, CoreOs, Rkt, Mesos

Sanallaştırmanın en son gördüğümüz evresi artık evlerimize girdi. Bu konuda hem şirket olarak tecrübeli ve bilgiliyiz. Uygun mimarilerde bu teknolojilerin faydasını görecek bütün projelerimizi geçiriyoruz ve Bulutçuluk ile bir çok projeye de bu şekilde profosyonel destek vereceğiz. Kubernetes ve CoreOs benim en gözdelerim.

SaaS

Müşterilerimizi bizim ürünlerle katma değerli ürünler geliştirebilmesini ve bundan fayda sağlaması için elimizden geleni yapacağız. A projesi için kod yazmak yerine; A projesinin X ihtiyacını bizim ürünlerimizden birisiyle çözüp %20 zaman ve %40 fayda kazanıp o projenin daha başarılı olmasını amaçlayacağız.

Süründüren medyaya inat!

Dünya’da iyi bir şeyler yapılıyorsa; ya destek olacaksın, ya içinde olacaksın, ya da sen yapacaksın. Biz hepsinden bir parçayız. Taşın altında elim var. Süründüren medyaya inat! nayn.co


Birlikte ilerlediğimiz iş ortaklarımıza verdiğimiz desteği daha da arttırmayı hedefliyoruz. Bu sayede bizimle beraber büyüyen omuzdaşlarımız olacak.


2018

Akademik servisler demetini 2017'de birer birer yayına sokacağız. 4 yıldır pişen projelerimizi uluslararasını hedefleyerek çıkacağız. OJS’deki büyümeyi daha sağlam yapmak için Google ile birlikte çalışacağız. Veriyi kategorize ve düzgün verirsek akademik araştırma yapanlar için daha sağlıklı sonuçlar bulduracağız.

PGCloud ve ContentFarm’ın uluslararası müşterilerini genişleteceğiz.

Avrupa ve Amerika’da bir ayağımız bir elimiz bir gözümüz olacak.


Sizler için her yılbaşı YIL = YIL+1 olmasın. Benim için değil en azından. Ne yapacağımı biliyorsunuz, YIL+3 için birlikte çalışabiliriz ne dersiniz? beni twitter’dan ve github’tan takip etmenizi öneririm. Hüseyin Mert hep :)


Detaylı bilgi almak için:
PGCloud:
M.Atıf Ceylan (atif.ceylan🐴 pgcloud.io) 
Hamal.io: Utku Aydın utku.aydin 🐴 hamal.io)