UINavigationBar

Uygulamaların neredeyse hepsinde bulunan UINavigationBar ile uygulamanızın navigasyonunu basit bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Halil Özel
TurkishKit
Published in
5 min readAug 27, 2018

--

Bugünkü yazımda iOS dünyasında sıklıkla kullanılan bir arayüz elementi olan olan UINavigationBar’dan bahsedeceğim. Kullanım alanlarını, özelliklerini ve nasıl kullanılacağını anlatacağım yazım için hazırsanız haydi başlayalım!

Navigation Bar Nedir?

Bir iOS uygulamasında ekranın en üstünde bulunan ve operatör, saat, pil durumu gibi göstergeleri bir arada sunan yapıya UIStatusBar adını veririz. UINavigationBar ise hemen altındadır ve kullanıcıya bulunduğu sayfa hakkında bilgiler verir. NavigationBar tek başına kullanılabildiği gibi bir navigation controller objesi ile birlikte de kullanılabilir.

TurkishKit — navigationBar

Navigation Bar Bileşenleri

Temel bileşenler back(geri) butonu, ortalanmış bir başlık ve kullanımı opsiyonel olan right(sağ) butonu. NavigationBar’a eklenen butonlar UIBarButtonItem türündedir ve yazı yerine projenizde bulunan veya Apple’ın iOS’de kullandığı ikonları da tercih edebilirsiniz.

TurkishKit — navigationBar_bilesenleri

Navigation Bar Başlıkları

O an ekranda bulunan sayfanın başlığını navigation bar üzerinde göstermeyi tercih edin. Bir başlık çoğu zaman kullanıcıya ne tür bir içeriğe baktığını anlamasına yardımcı olur. Fakat bir navigation bar başlığı gereksiz görünüyorsa başlığı boş bırakabilirsiniz. Örneğin, Apple’ın Notes uygulaması bir başlığa ihtiyaç duymaz çünkü her bir not kendi başlığını belirtir.

TurkishKit — navigationBar_basliklari

Göstermekte olduğunuz içerik üzerinde ekstra vurgu sağlamanız gerekiyorsa large title(büyük başlık) tercih edebilirsiniz. Bazı uygulamalarda başlığın büyük ve kalın olması, kullanıcılara aradıkları…

--

--