Гранти уряду США допомагають зберегти унікальні пам’ятки української культури

U.S. Embassy Kyiv
U.S. Embassy Kyiv
Published in
4 min readFeb 9, 2022
У 2013 році США фінансували реставрацію фресок церкви Святого Юра у Дрогобичі, Львівська область, Україна (U.S. Embassy Kyiv)

By ShareAmerica

Україна по праву пишається своїми унікальними архітектурними пам’ятками, створеними упродовж багатовікової історії країни. Це собори та церкви, академії та університети, громадські будівлі та палаци.

Українці вдячні Сполученим Штатам за високу оцінку пам’яток національної культурної спадщини та допомогу у їх збереженні.

З 2001 року на підтримку 18 проектів зі збереження культурної спадщини в Україні Сполучені Штати надали понад 1,7 млн. доларів. Важливий внесок у ці зусилля роблять Фонд послів США зі збереження культурної спадщини і Бюро з питань освіти та культури Державного департаменту США.

“Це свідчення нашої глибокої пошани до історичної спадщини України та високої оцінки внеску українського народу у світову культуру”, — наголошував колишній посол США в Україні Білл Тейлор.

Розповімо лише про кілька проектів, реалізованих за допомогою грантів уряду США:

Університетська будівля у Києві

Реставраційні роботи на фасаді старого навчального корпусу Києво-Могилянської академії у столиці України Києві (U.S. Embassy Kyiv)

Побудований у 1703 році, навчальний корпус Національного університету “Києво-Могилянська академія” є першою університетською будівлею в Україні.

Одним із випускників Києво-Могилянської академії був гетьман Війська Запорізького Іван Мазепа, який у 1708 році у союзі зі шведським королем Карлом XII воював проти полків російського царя Петра I під Полтавою. Згодом гетьмана оголосили ворогом Російської імперії, відлучили від Російської православної церкви, і до кінця радянського періоду його фактично викреслили з офіційної української історії.

У рамках проекту реконструкції з бюджетом у 405 тис. доларів у 2019 році було відновлено стару академічну будівлю та купол української православної Благовіщенської церкви.

“Я дуже радий, що Сполучені Штати підтримали Україну у збереженні цієї історичної пам’ятки”, — сказав Білл Тейлор.

Львівський історичний музей (“Чорна камяниця” Альберті) у Львові

“Чорна кам’яниця” у Львові була повністю відреставрована у 2016 році (U.S. Embassy Kyiv)

Будинок XVI століття на Ринковій площі Львова, “Чорна кам’яниця”, в якому нині розташований Історичний музей, вказує на прямий зв’язок українського та західноєвропейського архітектурного дизайну.

Грант у розмірі 275 тис. доларів, виділений США у 2016 році, дозволив відновити інтер’єр та фасад “Чорної кам’яниці”.

У музеї поряд з артефактами представлені експонати, що розповідають про сучасну історію України, такі події, як Помаранчева революція 2004 року та Революція Гідності 2013–2014 років. Увічнено пам’ять українців, які загинули в радянських таборах смерті.

Вишневецький палац у Тернопільській області

Вишневецький палац, або “маленький Версаль”, з висоти пташиного польоту (© rbrechko/Shutterstock.com)

Вишневецький палац у Тернопільській області України збудовано у XV столітті, а у XVIII його перебудували архітектори, що пройшли навчання у Франції.

Знатна та впливова сім’я, що побудувала палац і прожила в ньому майже 400 років, у XVI столітті збудувала [на острові Хортиця нижче Дніпровських порогів] фортецю для захисту від завойовників, започаткувавши Запорізьку Січ як базу запорізького козацтва. Згодом ця сила відіграла важливу роль у демократичних устремліннях волелюбних українців.

У Вишневецькому палаці були гетьман Іван Мазепа, геніальний національний поет Тарас Шевченко та інші пророки української державності.

Окрасою палацу став 80-метрова “Дзеркальна зала”, копія знаменитої зали у Версалі, резиденції французьких королів. Побував у цьому палаці і Оноре де Бальзак, назвавши його “маленьким Версалем”.

За підтримки гранту уряду США у розмірі 155 тис. доларів у 2015 році було проведено відновлювальні роботи у Дзеркальній залі та укріплено стіни будівлі. Відреставрований палац, без перебільшення, є перлиною історичного заповідника “Замки Тернопілля”.

Церква Святого Юра у Дрогобичі

Фрески церкви Святого Юра у районному центрі Львівської області Дрогобичі було відреставровано за підтримки гранту уряду США (U.S. Embassy Kyiv)

Побудована наприкінці XV — початку XVI ст. церква Святого Юра у Дрогобичі вважається винятковим зразком традиційної карпатської храмової архітектури України та Польщі. Об’єкт Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, церква Святого Юра відома своїми неповторними дерев’яними куполами.

За всю свою історію церква кілька разів горіла і її доводилося відновлювати.

Сполучені Штати надали грант у розмірі 85 тис. доларів на протипожежне обладнання та відновлення внутрішніх настінних розписів.

Софія Київська

Різдвяне богослужіння у Софійському соборі у Києві у 2019 році (© Maxym Marusenko/NurPhoto/Getty Images))

Збудований у Києві у XI столітті Собор Святої Софії став однією з перших східноєвропейських християнських святинь. Тут приймали заморських послів, укладали військові та торговельні договори, зберігали міську скарбницю та ховали князів.
Завдяки гранту Американського посольського фонду у розмірі 49 тис. доларів, виділеному у 2011 році, було проведено роботи зі збереження колекції автентичних мозаїк XII століття із Михайлівського Золотоверхого собору. (У 1930-х незадовго до його зносу більшовиками ці безцінні мозаїки були переміщені до Софійського собору.)

Більше інформації про підтримані урядом США проекти щодо збереження культурної спадщини України в 3-хв відео, підготовленому Посольством США в Україні.

--

--