За підтримки USAID, незважаючи на обстріли та мінування українські аграрії дбають про продовольчу безпеку своїх співгромадян

U.S. Embassy Kyiv
U.S. Embassy Kyiv
Published in
5 min readMay 25, 2022

Президент Росії Путін використовує голод як знаряддя війни, створюючи загрози для продовольчого забезпечення в Україні та для загальносвітових ланцюжків постачання харчової продукції

English original

Україна є п’ятою країною у світі за обсягом експорту пшениці. / USAID

І далі здійснюючи своє брутальне вторгнення в Україну, російська армія обстрілює зерносховища, продовольчі склади та с/г техніку, блокує морські порти та псує родючі землі, намагаючись знищити український агросектор. Ця тактика має безпосередній руйнівний вплив на добробут понад 13 млн. українців, які мешкають на селі, знижує рівень продовольчої безпеки в українських містах і перериває загальносвітові ланцюжки постачання харчової продукції.

Ці інтенсивні атаки особливо загрожують постачанню критично важливої аграрної продукції — пшениці, кукурудзи та рапсу (який є основним складником багатьох харчових олій). Оскільки Україна є п’ятим у світі експортером пшениці, а за експортом кукурудзи та рапсу обіймає, відповідно, четверте та третє місця, будь-який вплив, що перериває звичайну діяльність українського агросектору, має значні наслідки для усього світу — передусім для країн, що розвиваються, які є залежними від імпорту продовольства.

Війна Росії проти України вже суттєво порушила цінову рівновагу на світових продовольчих ринках. За даними Індексу продовольчих цін, який готується Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО), лише у березні 2022 року загальносвітові ціни на продукти харчування зросли на 12,6%, а ціни на зернові та олію сягнули рекордних рівнів. У звіті ФАО вказується, що одним із чинників цього є скорочення експорту з країн Причорномор’я, тоді як насправді і зростання цін, і порушення ланцюжків постачання є наслідком неспровокованого і нічим не виправданого вторгнення Росії в Україну.

Попри те, що сьогодні вони реально є ціллю для російських обстрілів, у квітні українські с/г виробники розпочали посівну кампанію — іноді у бронежилетах та у супроводі піротехніків. У рамках своєї програми, яка розрахована на п’ять років і має вартість 24 млн. дол., USAID сприяє зміцненню аграрного сектору України; під час російського вторгнення ця допомога стає ще важливішою. Ми надаємо адресну підтримку, яка допомагає с/г виробникам отримати добрий врожай, зміцнити продовольчу безпеку всередині України та забезпечити постачання продукції на світові ринки.

Українські фермери розпочали сезон посадки у квітні, незважаючи на постійну загрозу неспровокованого та невиправданого вторгнення Росії. / УКРІНФОРМ

5 тис. фермерів отримали матеріали, обладнання та послуги для забезпечення цьогорічного врожаю

Сьогодні, коли вторгнення Росії перешкоджає звичайному землекористуванню та руйнує с/г інфраструктуру, в Україні відчувається як нестача необхідних матеріалів і обладнання, так і проблеми з їхньою доставкою с/г виробникам, аби вони були в змозі продуктивно працювати для отримання врожаю. У співпраці з об’єднаннями учасників аграрного ринку та приватними партнерами, USAID забезпечує постачання критично необхідних матеріалів і обладнання та надання послуг майже 5 тис. фермерів по всій території України, що складає близько 10% загального числа цих малих с/г виробників.

Ми закуповуємо та забезпечуємо доставку насіння овочів, а також кормів для с/г худоби, що допомагає фермерам виробляти продукцію для потреб внутрішнього ринку. Це вже дозволило суттєво наростити виробництво у тих областях України, які особливо потерпіли від війни; зокрема, на Харківщині та Полтавщині сімейні фермерські господарства нині постачають більше продукції до тих великих і малих міст своїх регіонів, які відчули найтяжчі наслідки російської навали.

Одним із викликів сьогодні є різке зменшення поголів’я молочних корів (що також є одним із наслідків вторгнення Росії). Аби обернути назад цю тривожну тенденцію, ми надаємо сімейним молочним фермам критично необхідні продукти ветеринарії, які дозволяють зберегти здоров’я та продуктивність їхніх корів. Фермери також отримали нові охолоджувальні контейнери для зберігання молока, які дають змогу постачати його на ринок у свіжому вигляді. Завдяки цьому українські родини можуть придбати необхідну кількість молока, а фермери — і надалі отримувати дохід від своїх господарств.

«Це добре, що ми маємо доступ до насіння, бо тепер зможемо пройти посівну, та потім зібрати врожай», — каже один із фермерів, який працює на Черкащині. «На нашу думку, це найкращий підхід — не одного разу нас нагодувати, а натомість дати нам змогу самим стати на ноги. Ми роботи не боїмося — усе подолаємо, та зробимо Україну навіть кращою, аніж вона була до війни!»

USAID допоміг цьому господарству в Полтавській області в центральній Україні успішно подати заявку на кредит у розмірі 5 мільйонів гривень (171 тис. доларів США) на придбання палива та засобів захисту рослин. / USAID

Мобільні застосунки допомагають фермерам подавати заявки на отримання кредитів і державної підтримки

Сьогодні чимало фермерів потребують термінового доступу до фінансових ресурсів, бо їхні землі та техніка були пошкоджені у ході російського вторгнення, нині ж вони стикаються з дефіцитом багатьох необхідних матеріалів для виробництва — зокрема пального. Аби сприяти вирішенню цієї проблеми, USAID допомагає фермерам звернутися до банків, які спеціалізуються на аграрному кредитуванні.

Ми забезпечуємо роботу трьох мобільних застосунків, які допомагають фермерам і банкам знайти одне одного. Вони дають фермерам змогу ввести необхідні дані до завчасно підготованої форми заявки на отримання кредиту. Ці платформи, розроблені у співпраці з українським приватним бізнесом, забезпечують обробку даних і оцінку ризиків, а також повідомляють користувача про те, які банки оптимально відповідають його потребам. Після цього платформа створює саму заявку, яка може бути швидко розглянута банком. Від початку вторгнення Росії, 65 малих с/г виробників отримали фінансування на загальну суму 46 млн. грн., яке допомагає їм і далі працювати. Очікується, що під час посівної та вирощування врожаю цими інструментами скористаються набагато більше фермерів.

Українські фермери розпочали сезон посадки у квітні, незважаючи на постійну загрозу неспровокованого та невиправданого вторгнення Росії. / УКРІНФОРМ

«За допомогою сервісу AgroApp у цей складний час легше знаходити фінансування та визначати ті банки, які готові кредитувати аграріїв», — каже фінансовий директор агропідприємства на Львівщині. «Ми вже отримали кредит на 20 млн. грн. і тепер ведемо переговори ще з кількома банками. Ці кошти ми використовуємо для закупівлі пального та добрив, аби цього року посіяти пшеницю, гречку та соняшник».

Підготування до повоєнної відбудови

Український агросектор показав свою стійкість перед лицем російської агресії. Навіть в умовах війни с/г виробники продовжують забезпечувати продовольством як своїх співгромадян, так і світові ринки. Згодом, коли йтиметься про повоєнну відбудову України, продовольче виробництво залишатиметься однією зі сфер першочергової уваги. USAID та інші міжнародні донори відіграватимуть важливу роль у процесах відновлення та допоможуть Україні знову стати одним зі світових лідерів у галузі експорту харчової продукції.

USAID співпрацює з місцевою неурядовою організацією в Полтавській області в центральній Україні, щоб допомогти родині створити теплицю. Цього року USAID підтримає приблизно 10% дрібних фермерів України. / USAID

USAID налаштоване до підтримки України як під час кремлівського вторгнення, так і надалі — у період повоєнної відбудови. Путінська агресія не зупинить українців на шляху до незалежного, демократичного та заможного майбутнього їхньої країни.

--

--