ucurtma-projesi
Published in

ucurtma-projesi

Uçurtma: Blokzinciri tabanlı burs platformu ve 20 öğrenciye ulaşan 49 bin TL’nin hikayesi

Uçurtma Projesi’yle ilgili en son yazıyı Mayıs ayında yazdığımı fark ettim. Bu geçirdiğimiz 7 aya epey bir gelişme sığdırdığımız gibi sizlere tanıtmak istediğimiz yeni bir özelliğimiz de var.

Ancak ona gelmeden önce Ekim ayına kadar neler yaşandığını anlatmak istiyorum.

Mayıs ayından bu yana yaşadığımız en büyük sıkıntı olan ekip ve gönüllü problemimizi çözerek ekibimizdeki gönüllü sayımızı 20'ye çıkarttık. Bunu yaparken de ekibin mümkün olduğunca çeşitli seslerden oluşmasına dikkat ettik. Bu kapsamda ekibimizi farklı takımlara bölerek sosyal medya, pazarlama, ürün geliştirme ve öğrenci iletişimi takımlarımızı kurduk.

Daha sonra, gelen onlarca başvurudan 20 öğrenciyi seçerek akıllı kontratlarını oluşturduk ve bir çok farklı kampanya yaratarak öğrencileri fonlamaya başladık. Hedefimiz 12 ay boyunca 20 öğrenciye 1,000 TL destek bularak fonlamak ve aynı zamanda da öğrencilerimizin gelişimine pozitif katkı sağlayabilmek için destek olmaktı. Bunun için öğrenci iletişimi ekibimiz öğrencilerimizle düzenli bir şekilde buluşmalar düzenlediler ve farklı anket çalışmaları yaparak geçim sorunlarını ve harcamalarını daha iyi anlamaya çalıştılar.

Bunların hepsini yaparken öğrencilerimizin toplamda 49,000 TL. toplamalarına yardım edip, bunu kendilerine ulaştırabildik.

Tüm bunlar olurken karşılaştığımız en büyük sorun tabii ki bu desteği bulup, bunu en etkili şekilde öğrencilerimize ulaşmasını sağlamaktı. Bunun yanında tüm bu sürecin şeffaf olmasını da sağlamamız ve destekçilerimize verdikleri desteklerin öğrencilere nasıl ulaştığını göstermemiz gerekiyordu. İşte tam bu sorunu çözmek için yeni destek sayfamızı yayına alıyoruz.

Adil, şeffaf, güvenli ve aracısız

En başta vurgulamam gereken çok önemli bir konu var. Uçurtma Projesi’nin diğer destek platformlarından en büyük farkı, gönderilen fonların hiçbir şekilde Uçurtma Projesi’nin üzerinden geçmemesi. Yani Uçurtma Projesi kesinlikle bir aracı değil. Desteğe ihtiyacı olan öğrencilerin, destek toplayabilmesi için bir platform. Yani sitemiz üzerinden gönderdiğiniz fonlar asla ve asla bizim üzerimizden geçmiyor, direkt olarak öğrencilerimize ait akıllı kontratlara ulaşıyorlar. Dolayısıyla bulacağımız bütün çözümlerin bu ön koşula uyması bizim birinci önceliğimizdi.

Şimdi konumuza geri dönelim.

Destekçilerimizden aldığımız geri bildirimlerden yola çıkarak, çoğu zaman tek bir öğrenciye destek vermek yerine hepsine adaletli bir şekilde fonların dağıtılması önemli bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaya başlamıştı. Biz de bunu nasıl çözebiliriz diye düşünmeye başladık ve bunun için bir akıllı kontrat hazırlamaya koyulduk.

Burada önümüzdeki engellerden bir tanesi aracısızlığı sağlamak iken bir diğeri de öğrencilerimize belirlediğimiz bir kuralla havuzda biriken fonların dağıtılmasıydı. Bunun için dışarıdan tetiklenebilecek, bizim kontrolümüzde olmayan bir akıllı kontrat hazırlamamız gerekiyordu. Bunu yaparken de bir algoritma oluşturarak fonların adil dağıtımını sağlamaya çalıştık.

Ancak akıllı kontratların çok da kullanıcı dostu olmadığını ve onlarla iletişim kurmanın zorluklarını biliyoruz. Bizim gibi herkese hitap etmeye çalışan bir platform için bunun bir arayüzden yönetilmesi çok önemliydi. Bu yüzden bunu görsel olarak sunabileceğimiz bir web sayfası hazırladık.

Böylece hedeflediğimiz miktarı ve öğrencilerimiz için yapılan desteklerin tamamını buradan canlı olarak görebiliyorsunuz. İşin güzel tarafı, hedefimize ne kadar yaklaştığımızı da gösterebiliyoruz.

Bizim için önemli olan bir başka konu da şeffaflıktı. Bunun için de, gelen tüm fonları ve öğrencilere ulaşan miktarı şefaff bir şekilde göstermemiz bizim için en önemli adımlardan biriydi.

Burada gördüğünüz gibi havuzda biriken fon öğrencilere dağıtılıyor. Akıllı kontrat öğrencilerin her birinin ne kadar ihtiyacı olduğunu hesaplıyor ve bunu göz önünde bulundurarak öğrencilere dağıtıyor. Bize de sadece bu işlemi tetiklemek kalıyor. Geri kalan her şey otomatik olarak gerçekleşiyor.

https://etherscan.io/address/bagis.ucurtma.eth

Bunların hepsinin yanı sıra farklı destek türlerini de opsiyon olarak sunmaya başladık. Artık sadece BiLira üzerinden değil farklı ERC20 uyumlu kripto paralarla da destek olabiliyorsunuz.

Bu süreçte bize sponsor olan destekçilerimizden de bahsetmem gerekiyor. Çünkü sponsorlarımızdan gelen destekler sayesinde öğrencilerimize burslarını ulaştırmayı başardık.

Siz de sponsor olup öğrencilerimizin hayallerini gerçekleştirmek ve uçurtmaya rüzgar olmak için aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

--

--

Öğrencilerin hayallerini gerçekleştiren bir #blokzinciri projesi olan Uçurtma Projesi’nin resmi yayın kanalıdır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store