ucurtma-projesi
Published in

ucurtma-projesi

Uçurtma Projesi Takımı ve Gelecek Planları

Uçurtma Projesi öğrenciler için başvuruları toplamaya başladı! Yakın bir zaman içerisinde de öğrencilere destek olabileceğiniz platformu yayına alacağız!

https://ucurtmaprojesi.com

Credit Dmitri Popov

Uçurtma projesi yaklaşık iki yıl önce Türkiye’deki öğrencileri Ethereum Foundation tarafından her yıl yapılan DevCon etkinliğine göndermek için ortaya doğal bir şekilde ortaya çıkmıştı.

Bu çağrımıza bir çok firma ve kişi cevap verdi ve bu sayede 3 öğrenci yerine 5 öğrenciyi fonlayacak kadar para biriktirmeyi başarmıştık. Bu hikayeyi, ve neler yaşandığını öğrenmek istiyorsanız bu konudaki yazımı okuyabilirsiniz.

O günden bugüne hem Türkiye’de hem de blokzinciri teknolojisinde bir çok değişti. Ama bu projeye olan inancımızı asla yitirmedik. Türkiye’de ekonomik sorunlarından dolayı olmayı hak ettiği yerde olamayan ya da bunları hayal bile edemeyen gençlerimize destek olmak Türkiye’de doğup büyümüş birisi olarak her zaman hepimizin ödeviydi.

Bunun için bir çok yol denedik ama sonunda Uçurtma Projesi’nde karar verdik. Fakat tamamen gönüllülük esasıyla çalıştığımız bu projede MVP (Minimum Viable Product) çok önemliydi, çünkü bu platformu geliştirmek için gereken kaynağımız sadece akşamları ailemizden, arkadaşlarımızdan ve özel hayatımızdan yapabileceğimiz fedakarlıklardı. Bu sebeplerden dolayı ‘Lean’ yani yalın bir ürün geliştirme yaklaşımıyla en çok faydayı sağlayabildiğimiz alanlara yönelip işin vitrin kısmını biraz geri plana atmayı tercih ettik. Mükemmel ve eksiksiz bir ürünü bir kerede çıkartmak yerine küçük adımlarla sorunsuz çalışan ama eksikleri olan bir ürünü ortaya çıkartıp, zamanla eksiklerini gidermeyi ve ürünü aldığımız geri bildirimlerle mükemmel hale getirmeyi uygun görüyoruz.

Projeyle ilgili güncellemelerimizi buradan, yani medium üzerinden, resmi twitter hesabımız üzerinden ve telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Biz Kimiz?

Mert Susur

Yalova gibi küçük bir kentte büyümüş ve bilgiye ulaşmanın ne kadar zor olduğunu yakından bilen birisi olarak yıllardır Türkiye’de yazılım alanında Türkçe kaynak üreterek Türkiye’deki yazılım topluluklarına destek oluyorum. Bunun sayısız başarısız örneğinin yanında en çok başarılı olan Codefiction Podcast bu örneklerden biri sayılabilir. Bunun yanında Londra’da GoCardless isminde bir Fintech firmasında yöneticilik yapıyorum. Uçurtma projesinin kurucusu olarak şu anda projenin ürün geliştirme tarafında çalışıyorum ve blokzinciri alanındaki entegrasyonlarını geliştiriyorum. Diğer yandan da projenin genel koordinasyonunu yönetiyorum.
LinkedIn | Twitter

Mustafa Turhan

Codefiction dinleyicilerinden olan Mustafa ile geçtiğimiz yıl tanışıp Uçurtma üzerine çalışmaya ve ürünü hayata geçirmeye başladık, kendisi uzun zamandır grafik tasarım ve yazılım geliştirme alanlarında tecrübe edindikten sonra şu anda Ankara’da OPLOG firmasında yazılım geliştirici olarak çalışıyor. Uçurtma projesinin kurucularından biri olarak gördüğüm Mustafa Uçurtma projesinin tüm önyüz geliştirmelerini üstlenmiş durumda.
LinkedIn | Twitter

Altuğ Öztürk

Altuğ benim blokzinciri alanındaki yol arkadaşlarımdan ve aynı zamanda Uçurtma projesinin kurucu ortaklarından. Uçurtma ekibiyle çalışmaya başlamadan önce blokzincir teknolojisinin eğitim ve futbol sektörlerine katabileceği değer üzerine bilimsel çalışmalar yaptıktan sonra şu anda spor ve eğlence alanında faaliyet gösteren bir dijital para platformu olan Chiliz firmasında İş Geliştirme ve Pazarlama danışmanı olarak görev alıyor. Uçurtma projesinde tüm partner ve üniversitelerle aramızdaki ilişkileri yönetmemizde bize yardımcı oluyor.
LinkedIn | Twitter

Şafak Kayran

Şafak yine bizim DevCon kahramanlarımızdan birisi, ancak Prag’a giden öğrenciler arasında değil. Onun yerine perdenin arkadasında kalıp sponsorlarla öğrenciler arasındaki ilişkiyi ve süreci yöneten ve hatta belki de bu işin başarıya ulaşmasını sağlayan kişi oldu. Şafak aynı zamanda Unichain adındaki blokzinciri alanına meraklı ve üniversiteler arası faaliyet gösteren grubun da koordinasyonunu yönetti. Şu anda Huobi ekibiyle birlikte Topluluk Yöneticisi olarak çalışıyor ve uçurtma projesinde İş Geliştirme alanında bize yardımcı oluyor.
LinkedIn | Twitter

Murat Magrebi

Murat, daha önce bir çok projede gönüllü olarak bulundu ve kriptoparaların adaptasyonu için irili ufaklı bir çok faaliyette bulundu. Uçurtma adına BiLira ile Güven Zincirini başlatarak fon toplamak için girişim başlattı. Aynı zamanda Sosyal Hizmet Uzmanı. Sosyal sorumluluk projesi olan Uçurtma Projesinin sosyal hizmet ayağında görev alacak. Uçurtma projesinin geniş kitlere yayılması, kişilerin bilgilerinin doğrulanması ve yeni gelenlerin sisteme adapte olması için çalışacak.
Twitter

--

--

Öğrencilerin hayallerini gerçekleştiren bir #blokzinciri projesi olan Uçurtma Projesi’nin resmi yayın kanalıdır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store