University4Society
Published in

University4Society

Online Girişimcilik Maratonu — Planlı İnovasyonlar

Sürdürülebilir yapılar ve kırılgan olmayan dönüşümler, kullanıcı kitlesinden sürekli alınan geri dönütler ve bir seferlik planlanmayan hamleler ile mümkün. 4 sene önce tasarladığımız ve her sene büyüyerek devam eden University4Society kar topu etkisiyle ekosistemde değer yaratıyor. Bu değer yaratma zincirini ne Koronavirüs ne de ekonomik yetersizlikler kırabiliyor. Girişimcilik konusunda tecrübeli olan topluluğumuz, her zamanki gibi tam gaz devam ediyor. Peki, bu konudaki sürdürülebilirliğimizi nasıl sağlıyoruz?

University4society

University4society ailesi olarak her yıl etkinliklerimizin sonuçlarını analiz ediyor, gözlemlerimizi paylaşıyor, etkinliklerin nasıl geçtiğine dair anketler yapıyor ve topladığımız içgörülerle kendimizi daha çok geliştiriyoruz.

Geçen yıl edindiğimiz sonuçlar, bu yılki etkinliklerimizin bir kısmını online yapabileceğimizi düşündürmüştü ve planlarımızı bu doğrultuda yapmıştık. Çünkü hem hedeflerimiz hem de aldığımız geri dönütler bu konuda örtüşüyordu. Gelecek yıl ise, tamamını online yapmak için çalışmayı planlamıştık. Tam biz bu planın üzerinde yoğunlaşırken, Koronavirüs Hastalığı Türkiye’de yayılmaya başladı ve hepimiz, kendimizi ev karantinasında bulduk. Bir aşamadan sonra da online yaşam, zorunlu hale geldi. U4S Ekibi olarak, kampüs etkinliklerimizi tamamen online ortama taşıma konusunda hızlanmaya başladık.

Neden fiziki etkinliklerimiz yerine online ortama yönelmiştik?

Online etkinlikler, sürecin tamamında daha fazla kontrolümüzün olmasını, mesafelerin yarattığı sorunları aşmamızı, masrafları azaltmamızı ve etkinlik süresince verilen eğitimlerin içeriklerinde standardı yakalayabilmemizi sağlıyor.

Bizim için en önemli unsur, etkinliklerimiz doğrultusunda 48 saatini geleceğine yatırım yapmak için ayırmış olan gençlere yol gösterici olabilmek. Bundan daha çok girişimci adayının faydalanabilmesi için online etkinlikler bizim için fazlasıyla önemli.

Zaman o kadar hızlı değişiyor ki, 2020 yılının getirdikleri ile 2019 yılında bıraktıklarımız arasında çok fark var. Her ortama ve her koşula uyum sağlayabilen girişimciler için yeni teknolojilere ayak uydurmak, güncel trendlere yetişebilmek hayati bir önem taşıyor.

Hep daha ilerisini düşünen bir ekip olarak, girişimcilik etkinliklerinin yalnızca belirli ortamlarda sürdürülebilmesini bir kısıtlama olarak görüyorduk.

Aynı ortamda bulunmak hem bizim, hem de girişimci adayları için büyük heyecan yaratıyor olsa da; etkinlik zamanında orada olamayacağı için keşfedilme fırsatını kaybeden girişimci adayları için üzülüyor ve yalnızca 1 kişi bile olsa o kişilere ulaşmak istiyorduk.

Bundan sonra süreç nasıl ilerleyecek?

Etkinliklerimizin içeriğinde değişiklik olmayacak. Gene girişimci adaylarının kayıtlarını toplayacak, onların ekip kurmalarına yardım edecek, ardından iş fikirlerini 48 saat içinde geliştirmelerini sağlayacağız. Mentorlarımız birebir seanslar için hazır olacaklar ve her etkinlikte verdiğimiz 3 temel eğitimi [Startup Keşif Kanvası Eğitimi, İş Modeli Kanvası Eğitimi, (Yatırımcıya/Topluluğa) Sunum Eğitimi] vereceğiz. Etkinlik sonunda jüri tarafından değerlendirilen girişimciler, hızlandırma programımızda yer almaya hak kazanacaklar.

Ülke genelinde yaşanan hastalık durumu ortadan kalktığında, fiziki etkinliklerimizi organize etmeye tekrar başlayacağız. Bu etkinlik serimiz de online etkinliklerimiz ile beraber ilerleyecek. Merak etmeyin, yenisi geldi diye eski konseptimizi kaldırmış değiliz. :)

Bu karantina sürecinde bir kez daha fark ettik, her zaman koşulların değişebileceğine hazır olmakta fayda var. Biz deneme aşamasına gireceğimizi planladığımız bir sistemin uygulamasını, içinde bulunduğumuz dönemden dolayı erkene çektik. Daha önceden bir planımız olmasaydı, bu konuda bu denli hızlı harekete geçebilmemiz mümkün olmayacaktı.

Satranç oynamayı seven ve her zaman birkaç adım sonrasını düşünebilen girişimci adaylarına sevgilerimizle,

https://www.university4society.com/

--

--

Türkiye’nin En Kapsamlı Girişimcilik Programı 🌍 Üniversite Etkinlikleri ile Fikrini Hayata Geçir 🚀 En Geniş Girişimcilik Network’ünün Parçası Ol💪🏼 https://university4society.com/

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Gamze Aluç

Gamze Aluç

Digital & Growth Marketing | Entrepreneurship | https://petroica.co