University4Society
Published in

University4Society

Yolun Başındaki Girişimciler İçin Müşteri ve Pazar Araştırması Yaparken Kullanılabilecek İnternet Siteleri — 2. Kısım

Bu yazının ilk kısmını okumadıysanız, buradan erişebilirsiniz.

  1. Marketi araştırırken kullanabileceğiniz bir diğer kategori de markaların patentleri ve marka kayıtları. Bu kayıtlar sayesinde rakiplerinizi keşfedebilir ve hangi kategorilerde hizmet verdiklerini, kendilerini hangi kategorilerde korumaya aldıklarını/almak için başvuru yaptıklarını görebilirsiniz. Bu kategorileri bilmeniz, aynı zamanda da rakiplerinizin gelecek planlarına dair fikir edinmenizi sağlayabilir. Örneğin, araştırdığınız şirket, hiç ilgisi olmayan bir kategoriyi de kendisine dahil etmiş görünüyorsa; ileride o kategoride bir iş yapma ihtimali var demektir. :)

Önce Türkiye’den başlayalım. Buradan Türk Patent ve Marka Enstitüsü’ne ulaşabilirsiniz. Marka adına özel arama yapabildiğiniz gibi, kategorilere özel arama da yapabilirsiniz. Kategori araması için NICE adı verilen sınıflandırmaları bilmelisiniz. Sınıflandırmaları da buradan bulabilirsiniz.

2. Patent araştırabileceğimiz bir diğer site ise Espacenet. Buradan daha fazla ayrıntıya ulaşmanız mümkün.

3. Tmdn.org üzerinden ise hem diğer ülkelerdeki patent kuruluşlarının linklerine ulaşabilir, hem de patent araması yapabilirsiniz.

4. Patentscope ile birlikte, 83 milyon patent dökümanı arasında arama yapabilirsiniz.

5. Semrush, hem kendi internet sitenizi takip etmek, hem de rakiplerinizin internet sitelerini stalklamak için çok güzel bir platform. Aylık 99 dolardan başlayan paketlerinden dolayı premium üyeliklerini ilk aşamada pahalı bulabileceğiniz Semrush, ücretsiz sürümüyle de ihtiyaçlarınızın büyük bir kısmını karşılıyor. Diğer internet sitelerinin arama motorlarında hangi kelimeler ile öne çıktıklarını, şimdiye kadar vermiş oldukları reklamları, hatta ayrıntılı SEO ve kelime analizlerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca, Semrush tarafından üretilmiş SEOquake eklentisini kullanarak da detaylı stalk yapabilirsiniz. Domain’in alınma tarihinden, Facebook üzerindeki like sayısına kadar, hepsi burada. :) (Resmin en üstündeki şerit, eklenti)

Aynı eklentiyi, arama sonuçlarında da kullanabilirsiniz.

6. TrustRadius ile yazılımlar hakkında daha profesyonel yorumlara ulaşabilirsiniz. Araştırdığınız yazılımın alternatifleri, rakipleri, iyi-kötü tarafları nelerdir? Bu yazılımı en çok kimler kullanıyor? Kullanan şirketlerin alanları ve büyüklükleri nasıl? Bu soruların tamamına TrustRadius ile cevap edinebilirsiniz.

7. Dünya çapında bir pazar taraması yapıyorsanız OECyi pas geçmek olmaz. Araştırdığınız sonuçların tamamını, görselleştirilmiş bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

8. İstatistik araştırması sırasında vazgeçilmez kaynaklar arasında olan bir diğer adres ise Statista.

9. Google Surveys ile ürünler, hizmetler, konular ile ilgili ayrıntılı içgörülere ulaşabilirsiniz. Burada yer alan anketler gerçek kullanıcılar tarafından dolduruluyor. Bu platform üzerinden ürününüzle ilgili anketler hazırlayıp, müşteri adaylarınıza ulaşmayı deneyebilirsiniz. İçeriğe ulaşmak için üye olmayı unutmayın.

10. SimilarWeb sayesinde, uygulamaları ya da internet sitelerini karşılaştırabilir; trafiklerini ölçebilirsiniz. Ayrıca, hangi internet siteleri ile benzerlik gösteriyor ya da müşterileri en çok hangi içeriklerle ilgileniyor gibi istatistikleri de bulabilirsiniz.

--

--

Türkiye’nin En Kapsamlı Girişimcilik Programı 🌍 Üniversite Etkinlikleri ile Fikrini Hayata Geçir 🚀 En Geniş Girişimcilik Network’ünün Parçası Ol💪🏼 https://university4society.com/

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Gamze Aluç

Gamze Aluç

Digital & Growth Marketing | Entrepreneurship | https://petroica.co