ÜNOG
Published in

ÜNOG

Oyununuzda koşup zıplamayı gizli “Affetme Mekanikleri” ile daha eğlenceli hale getirin!

Neden kimi platformer oyunlarının daha eğlenceli olduğununun cevabı bu postumuzda!

ÜNOG’a Katıl Bültenimize Abone OlGeçmiş Yayınlarımızı Oku

Bilgisayar oyunlarında en çok yaptığımız aktivite nedir? Hareket etmek! Platform oyunlarından, aksiyon oyunlarına, RPG’lerden spor oyunlarına, bir çok farklı oyun tipinde oyunuclar vakitlerinin büyük bir kısımını karakterlerini oradan oraya koşturarak geçirirler. Peki ya kimi karakterlerin hareket stilinin yavaş ve hantal, diğerlerinin ise dinamik ve keyifli hissedilmesine sebep olan şey nedir? Bu makalemizde bu sorunun cevabını derliyoruz.

Neden Celeste oyununda Madeline’i kontrol etmek çok eğlenceli?

Celeste son dönemin en başarlı platformerlarından, ve Celeste’in baş karakteri Madeline’i kontrol etmesi çok keyifli. Peki neden? Bu sorunun cevabını Game Maker’s Toolkit kanalından Mark Brown açılarken dört ayrı konuya değiniyor:

  1. Oyunlarda movement curve’lerin önemi. Yani karakteriniz kaç frame içerisinde maksimum hıza ulaşıyor, ve kaç frame içerisinde duruyor. Eğer karakteriniz yavaş hızlanıp durmakta zorlanıyorsa, bunun oyun hissiyatı, hemen hızlanıp hemen duram bir karakterden çok daha farklı!
  2. Kamera pozisyonu ve bunun oyun hızına etkisi. Celeste oyununda sıkcana tüm bölümü görebiliyoruz. Bu da oyunu karşımıza aniden bir şey çıkacağı korkusu olmadan, daha hızla oynamamıza yardımcı oluyor.
  3. Oyundaki mekaniklerinin farklılıkları. Celeste oyununda Madeline hem hızla ileri atılabiliyor (dash) hem de duvarlara tırmanabiliyor. Bu iki farklı hareket, oyundaki bölümlerin farklı şekillerde tamamlanabilmesine olanak tanıyor.
  4. Oyuncunun amacına ulaşmasına sağlayan minik destekler. Ama bunu Mark Browdan değil, oyunun tasarımcılarından dinleyelim:

Celeste oyunun tasarımcısı Matt Thorson Madeline karakterinin bu kadar akıcı hareket etmesine sebep olan minik Affetme Mekaniklerini Twitterda açıkladı (orijinal listeyi bu linkte bulabilirsiniz!). En önemlilerini sizin için seçtik:

  1. Coyote Time: Bir kenardan düştükten kısa bir süre sonra hala zıplayabiliyorsun.

2. Jump Buffering: Yere değmeden hemen önce zıplama tuşuna basarsan yere değdiğin anda zıplıyorsun. (GIF’de zaman yavaşladığı anda zıplama tuşuna basılmış demek.)

3. Halved Gravity Jump Peak: Yere doğru düşerken zıplama tuşu basılıysa yer çekimi daha az hissediyorsun, bu da kontrol etmenize yardımcı oluyor.

4. Jump Corner Correction: Kafanı bir köşeye çarparsan oyun seni doğru yöne doğru itiyor, o pixelde takılı kalmıyorsun.

5. Dash Correction: Eğer “dash” hareketini kullanırken bir köşeye çarparsan, o köşenin üstüne itiliyorsun.

6.Forgiving Wall Jump: Duvardan iki pixel uzakta olsan bile wall jump yapabiliyorsun.

Tasarladığınız oyun, oyuncunun isteğine tepki vermeli, bastığı tuşa değil.

Ama tabiki Celeste bu konuda başarılı olan tek oyun değil. Peki ya Mario gibi düşmanların üstüne zıpladığımız ve paraları topladığımız bir oyun yapıyorsak nelere dikkat etmeliyiz? Levelhead oyununun yapımcıları tam olarak bu soruyu cevaplıyor:

Bu videoda yukarıda üstünden geçtiğimiz tavsiyelerin bir kısımı tekrarlansa da bir çok yeni fikir ve kural tartışılıyor, izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz! Mesela örnek olarak, oyununuz daha akıcı yapacak iki kural:

  1. Input Speedbump: Eğer oyununzda geri dönüşü olmayan sonuçlara yol açacak aksiyonlar var ise (mesela bölümü baştan başlatmak gibi), oyuncu tuşa hemen bastığında değil, bir süre basılı tuttuğunda o aksiyonu gerçekleştirin. Bu oyuncunun aksiyon dolu anlarda istemedikleri hareketleri yapmasını engeller.
  2. Creative Hitbox: Oyuncuya zarar verecek objelerin hitboxlarının görsellerden küçük, oyuncuya destek olacak objelerin hitboxlarının grafiklerinden büyük yapın.

Peki bu tartıştığımız detayları kendi oyunumuza eklememiz gerektiğine ne yapabiliriz? Bahsettiğimiz teknilerin kod örneklerini de Jonas Tyroller’ın platformer videosunda bulabiliriz:

Sizin kullandığınız, paylaşmak istediğiniz taktikler var mı? ÜNOG’un sayfasında commentlerde tartışalım, bakalım Türkiye’deki diğer hangi oyun tasarımcıları sizin tatiklerinizi biliyor!

ÜNOG’a Katıl Bültenimize Abone OlGeçmiş Yayınlarımızı Oku

--

--

--

Profesyonel, bağımsız ve hatta öğrenci oyun geliştiricilerinin bir araya geldiği ÜNOG Oyun Geliştirici Topluluğu, bilgi ve tecrübe paylaşımına özendiriyoruz.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
ÜNOG

ÜNOG

Türkiye’nin en güzel oyun geliştirme topluluğu. https://unog.dev

More from Medium

🐱Cat Paradise Introduction

[Metanism Load Test Video Release]

Joel Embiid NBA Philadelphia 76ers Graphic Unisex T Shirt

CBM Famalam- GOONY Report