Kolarskie święto czas zacząć!

Oczy wszystkich kibiców będą od dziś zwrócone w stronę południa naszego kraju, gdzie rozpocznie się 74. Tour de Pologne. Na starcie zobaczymy największe gwiazdy światowego kolarstwa, m.in. Petera Sagana, Vincenzo Nibalego czy… Rafała Majkę!

Kto może o tej imprezie wiedzieć więcej, niż jej dyrektor generalny i prawdziwa legenda sportu? Specjalnie dla Was, o polskim wyścigu opowiedział Czesław Lang.

Prezentacja trasy Tour de Pologne 2017. Fot.: Bartłomiej Zborowski/PAP

W porównaniu z ubiegłymi latami, trasa Tour de Pologne znacznie się zmieniła. A plany na te zmiany zrodziły się wiele miesięcy temu. Jak tłumaczy Czesław Lang, ułożenie trasy trzeba rozpocząć nawet z… rocznym wyprzedzeniem.

“Organizacja to jest wielkie wyzwanie. Poukładanie takich klocków trwa cały rok. To są zgody, pozwolenia, zamykanie dróg, bezpieczeństwo kolarzy, hotele, loty, media. To wszystko trzeba tak poukładać, żeby jak najlepiej funkcjonowało i żeby kibice mieli jak największą frajdę. Ja już rozmawiam o trasach na przyszły rok, bo miasta we wrześniu zamykają budżety i musimy wcześniej zgłosić chęć organizacji. To jest impreza, która niesie ludziom ogromne emocje i niesamowita promocja regionu, miast. Możemy dzięki niej pochwalić się Polską” — mówi Lang.

Kolarze i kibice na trasie TdP 2015/2016. Fot.: Grzegorz Momot/PAP

W tym roku kolarze opanują południe Polski. A powodów, by zorganizować TdP właśnie w tej części kraju nie brakuje.

“Tam są chętne miasta do współpracy, wyjątkowo wdzięczna publiczność. W ostatnich latach na trasach Tour de Pologne zgromadziły się aż 3 miliony ludzi. Tereny górskie też nas tam przyciągają“ — uzasadnia były kolarz.

YouTube — Tour de Pologne

Tym razem zawodnicy wyruszą z krakowskiego Rynku Głównego, a do przejechania będą mieli na I etapie 130 kilometrów.

Mapa I etapu — tourdepologne.pl

Szybko, bo już trzeciego dnia, wyścig przeniesie się w góry. Po drodze kolarzy czeka jeszcze “wizyta” w Zabrzu, Rzeszowie i Zakopanem.

Przekrój trasy VII etapu — tourdepologne.pl

“Będziemy finiszowali w Szczyrku, pod Orle Gniazdo. Mamy przepiękne etapy. Pierwsze sprinterskie, później górskie. Sam, jako kibic, nie mogę się już doczekać”.

Kolarze na trasie ubiegłorocznego Tour de Pologne. Fot.: Darek Delmanowicz/PAP

Tour de Pologne bez Polaków to nie byłby prawdziwy Tour de Pologne. Na starcie zobaczymy całą plejadę naszych kolarzy, m.in. Tomasza Marczyńskiego (Lotto-Soudal), Michała Gołasia, Łukasza Wiśniowskiego (obaj Sky) i Przemysława Niemca. Obok nich gwiazdy światowego kalibru.

O triumf w TdP powalczy także prawdziwy mistrz — Rafał Majka. Jego start nie był pewny po fatalnej kraksie podczas Tour de France. Kolarz musiał wycofać się z wyścigu po wypadku na trasie 9. etapu.

Facebook — profil Rafała Majki

Na szczęście Majka szybko wrócił do formy i na tydzień przed wyścigiem Czesław Lang potwierdził, że nasz kolarz, jeżdżący w grupie Bora-Hansgrohe, pojedzie w TdP. Majka chce powalczyć o powtórzenie wyniku z 2014 roku, czyli wygranie całej imprezy.

“Rafał jest takim zawodnikiem, który jak startuje to chce walczyć i walczy. Ma fantastyczny zespół, z Peterem Saganem na czele, który w naszym kraju jest bardzo popularny. To będzie bardzo ciekawa rywalizacja i Rafał na pewno zrobi wszystko, żeby wygrać”.

Rafał Majka wygrywa Tour de Pologne 2014. Fot.: Grzegorz Momot/PAP

A jak Tour de Pologne prezentuje się w liczbach?

  • 7 etapów w 7 dni
  • ponad 1200 kilometrów do przejechania
  • 18 drużyn World Tour + 4 dzikie karty
  • 154 kolarzy
  • ponad 1500 osób obsługujących imprezę
  • 20 tirów ze scenografią
  • 15 kilometrów ogrodzeń
Tour de Pologne 2016. Fot.: Marcin Obara/PAP

Tour de Pologne to nie tylko wyścig dla profesjonalistów, ale i amatorów. Tradycyjnie już przy okazji polskiego touru odbędzie się także impreza dla miłośników kolarstwa, którzy 4 sierpnia zmierzą się z trudną trasą w Bukowinie Tatrzańskiej.

“Tour de Pologne to taka piramida. Możemy zacząć nawet od dzieci i młodzieży. Od 15 lat organizujemy wyścigi Nutella Mini Tour de Pologne, w których brali udział choćby Michał Kwiatkowski, Rafał Majka czy Kasia Niewiadoma. Po raz pierwszy można poczuć atmosferę wielkiego kolarstwa i zacząć marzyć o wielkich sukcesach. A Tour de Pologne Amatorów? Zawsze chciałem, aby coś takiego było w Polsce i ogromnie się z tego cieszę, że coraz więcej Polaków po prostu chce jeździć na rowerze” — mówi Czesław Lang.

Fot.: upday

Czeka nas wielkie ściganie! Zwycięzcę TdP poznamy 4 sierpnia! Trzymajcie kciuki za naszych kolarzy i kibicujcie :)

YouTube — Czesław Lang zaprasza do kibicowania

*******

Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś ściągnij upday ze sklepu Google Play. Zachęcamy też do aktywnego korzystania i zabierania głosu na naszym fanpage’u na Facebooku oraz profilu na Twitterze.