Mistrzostwa Świata Rosja 2018

Mundial dzień po dniu

upday World Cup Russia 2018
upday PL
21 min readJun 14, 2018

--

Harry Kane ciszy się ze zdobytej bramki w meczu z Kolumbią / fot. YURI KOCHETKOV/PAP

Mistrzostwa świata w piłce nożnej to nie tylko piękne gole, niezapomniane akcje i fantastyczne parady. To także wiele niezwykłych sytuacji i zaskakujących wydarzeń. Specjalnie dla Was codziennie wybieramy w upday te najważniejsze, najbardziej spektakularne i wyjątkowe fakty.

7 lipca

Szwecja — Anglia 0:2

Anglia pod wodzą Garetha Southgate’a w ćwierćfinale pewnie pokonała Szwecję i zapewniła sobie pierwszy od 28 lat awans do półfinału mistrzostw świata.

Rosja — Chorwacja 2:2 (karne 3:4)

Mecz Rosja-Chorwacja od początku zapowiadał się na emocjonujące starcie. Regulaminowy czas gry zakończył się remisem 1:1. W dogrywce to Chorwaci pierwsi strzelili gola, jednak gospodarze mundialu nie poddali się bez walki i w 115 minucie ponownie wyrównali wynik meczu doprowadzając do rzutów karnych. W konkursie “jedenastek” lepsi okazali się zawodnicy z Bałkanów.

6 lipca

Urugwaj — Francja 0:2

Na stadionie w Niżnym Nowogrodzie Francja pewnie pokonała Urugwaj. Trójkolorowi od początku spotkania dominowali na boisku, jednak pierwszą bramkę udało im się strzelić dopiero w 40 minucie. W drugiej połowie pogromcą Latynosów po fatalnym błędzie bramkarza Fernando Muslera okazał się Antoine Griezmann, który prywatnie sympatyzuje z Urugwajem i jego kulturą. Francja po raz pierwszy od 12 lat awansowała do półfinału mistrzostw świata.

Brazylia — Belgia 1:2

Spotkanie w Kazaniu przez wielu ekspertów zostało uznane za jeden z najlepszych meczów na całym mundialu. Obie drużyny robiły wszystko, by awansować do kolejnej fazy turnieju. W pierwszej połowie Belgowie strzelili dwie bramki, jednak w drugiej to Brazylia dominowała na boisku i uparcie dążyła do odrobienia strat. Canarinhos w całym meczu oddali aż 27 strzałów, jednak Thibaut Courtois musiał wyciągać piłkę z siatki tylko jeden raz.

3 lipca

Szwecja —Szwajcaria 1:0

Szwedzi w swoim czwartym meczu na mistrzostwach świata w Rosji nie stracili gola, strzelili jednego i wysłali Szwajcarów do domu. Bohaterem tego starcia został Emil Forsberg. W 63. minucie zdobył gola, a potem wybił piłkę tuż sprzed linii bramkowej i uratował drużynę przed stratą bramki.

Anglia — Kolumbia 4:3

Ostatnie miejsce w ćwierćfinale mundialu wywalczyła Anglia. O jej zwycięstwie zdecydowały rzuty karne.

To był ważny dzień dla reprezentacji Polski. Po nieudanym występie naszej drużyny na mundialu, Adam Nawałka poinformował, że odchodzi z kadry.

2 lipca

Brazylia — Meksyk 2:0

Pierwsze poniedziałkowe spotkanie 1/8 finału mistrzostw świata w Rosji zakończyło się pewnym zwycięstwem Brazylii nad Meksykiem 2:0. Dla Meksykanów to kolejna odsłona swoistej klątwy. Drużyna od 1994 roku grała na każdym mundialu i za każdym razem odpadała już po fazie grupowej. Złej karty nie udało się odwrócić także w Rosji. Pierwsze naprawdę znakomite spotkanie na mundialu rozegrał w barwach “Canarinhos” Neymar. Najdroższy piłkarz świata strzelił jedną bramkę i dołożył do niej asystę.

Belgia — Japonia 3:2

Belgowie byli faworytem tego spotkania. Pierwsza połowa była bezbramkowa, ale prawdziwe emocje zaczęły się w drugiej. Początek należał do Japończyków. Przez dłuższy czas prowadzili z Belgami 2:0. Decydujące okazały się ostatnie minuty. W doliczonym czasie Belgowie zdobyli trzeciego gola i wyeliminowali Japonię z gry.

1 lipca

Niedziela na mundialu upłynęła pod znakiem dogrywek i rzutów karnych. Niewątpliwą sensacją jest wyeliminowanie Hiszpanów przez Rosję. Regulaminowy czas gry oraz dogrywka zakończyły się remisem 1:1. W rzutach karnych to drużyna gospodarzy turnieju okazała się lepsza — ani razu nie spudłowała z 11 metrów, a bramkarz Igor Akinfiejew po dwóch fenomenalnych obronach został bohaterem narodowym.

W drugim spotkaniu 1/8 finału Chorwacja-Dania wynik został otwarty błyskawicznie. Bramka dla Duńczyków padła już w pierwszej minucie. Chorwaci nie czekali długo z odpowiedzią — w piątej minucie rezultat ponownie był remisowy. Później tempo spotkania znacznie zwolniło i żadna z drużyn nie zdążyła zadać decydującego ciosu w regulaminowym czasie gry. Nie udało się to również w dogrywce. Pod koniec jej drugiej części Chorwaci zmarnowali “jedenastkę”. W rzutach karnych lepsi okazali się piłkarze z Bałkanów. Obaj bramkarze popisali się wielkim kunsztem — w jednym spotkaniu obronili po trzy strzały z 11 metrów.

30 czerwca

Mecze na mundialu wróciły po jednodniowej przerwie. Spotkania 1/8 finału były niewątpliwymi hitami. Zmierzyły się w nich cztery klasowe drużyny. Francja wygrała z Argentyną 4:3, a Urugwaj pokonał Portugalię 2:1. Z mistrzostwami pożegnali się dwaj najsłynniejsi piłkarze świata — Leo Messi i Cristiano Ronaldo.

28 czerwca

[Grupa H] Polska — Japonia 1:0

[Grupa H] Kolumbia — Senegal 1:0

[Grupa G] Anglia — Belgia 0:1

[Grupa G] Panama — Tunezja 1:2

Polakom udało się wygrać “mecz o honor” z Japonią. Nie było to jednak emocjonujące spotkanie. Szczególnie kuriozalne było ostatnie kilka minut. Japończycy, którym przegrana w meczu nie psuła planu wyjścia z grupy, przestali przeprowadzać akcje, by nie narażać się na zdobycie żółtych kartek. Wiedzieli już, że awans do 1/8 finału mundialu zapewni im klasyfikacja fair play. Piłkarze z Kraju Kwitnącej Wiśni wymieniali spokojne podania na własnej połowie. Adam Nawałka, który chciał wprowadzić na boisko Jakuba Błaszczykowskiego, musiał uciekać się do podstępu. Poprosił Kamila Grosickiego, by ten udawał kontuzję. Liczył, że sędzia przerwie grę. Eksperci i internauci nie zostawili suchej nitki na zawodnikach Japonii.

Dzięki skromnemu jednobramkowemu zwycięstwu nad Anglią Belgia zapewniła sobie pierwszą pozycję w grupie G. Dla drużyny nie jest to całkowicie dobra wiadomość — o ile pokona Japonię, a Brazylia zwycięży z Meksykiem, obie drużyny czeka trudne starcie w ćwierćfinale.

Tutaj, na rozbudowanym i multimedialnym wykresie, zobaczysz wszystkie pary 1/8 finału mistrzostw świata w Rosji:

Oto najważniejsze wydarzenia, najciekawsze akcje i najgorętsze komentarze z ostatniej kolejki spotkań grupowych na mundialu:

27 czerwca:

[Grupa F] Korea Płd. —Niemcy 2:0

[Grupa F] Meksyk — Szwecja 0:3

[Grupa E] Serbia — Brazylia 0:2

[Grupa E] Szwajcaria — Kostaryka 2:2

Największą sensacją dzisiejszego dnia jest odpadnięcie Niemców, aktualnych mistrzów świata, z mundialu w Rosji. Reprezentacja naszych zachodnich sąsiadów w ostatnim spotkaniu grupowych uległa Korei Południowej 0:2. Patrząc na statystyki, ten wynik nie powinien dziwić. Odpadanie triumfatorów poprzednich edycji po zaledwie trzech spotkaniach to już tradycja ostatnich lat. W 2010 roku ten los spotkał Włochów, a w 2014 roku Hiszpanów. Teraz do grupy pechowców dołączyli Niemcy. Za zaskoczenie można uznać również remis 2:2 w spotkaniu Szwajcaria-Kostaryka. Drużyna z Ameryka Środkowej, która nie miała już szans na awans do fazy pucharowej, zagrała bardzo dobry “mecz o honor”.

26 czerwca:

[Grupa C] Dania — Francja 0:0

[Grupa C] Australia — Peru 0:2

[Grupa D] Islandia — Chorwacja 1:2

[Grupa D] Nigeria — Argentyna 1:2

Rozstrzygnęły się losy grupy C. Bezbramkowy remis wystarczył, by Francja i Dania awansowały do 1/8 finału.

Do fazy pucharowej z grupy D przechodzi Argentyna i Chorwacja.

W czasie spotkania Argentyny z Nigerią na trybunach siedział Diego Maradona. Była euforia, ale były też środkowe palce.

W kolejnej fazie mundialu na stadionach pojawi się nowa piłka. Dziś zaprezentował ją adidas. Przedstawiamy Teslar Mechtę. Drugie słowo z tej nazwy oznacza po rosyjsku “sen” lub “marzenie”.

25 czerwca:

[Grupa A] Urugwaj — Rosja 3:0

[Grupa A] Arabia Saudyjska — Egipt 2:1

[Grupa B] Iran —Portugalia 1:1

[Grupa B] Hiszpania — Maroko 2:2

Zmagania zakończyła grupa A. Do fazy pucharowej awansowały reprezentacje Rosji i Urugwaju.

To były sensacyjne mecze w grupie B. Z mundialem w dobrym stylu pożegnał się Iran i Maroko. Awansowała Hiszpania i Portugalia.

Bohaterem Egiptu został 45-letni bramkarz Essam El-Hadary. To najstarszy piłkarz, który kiedykolwiek wystąpił na mundialu.

W starciu Iran-Portugalia nie obyło się bez kontrowersji. Cristiano Ronaldo uderzył łokciem rywala. Sędzia po długim namyśle pokazał mu żółtą kartkę.

Nie milkną też echa porażki polskiej reprezentacji na mundialu. Sprawa stała się… polityczna. Głos zabrała posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Na jej krytykę odpowiedział Zbigniew Boniek.

23 czerwca:

[Grupa G] Belgia — Tunezja 5:2

[Grupa F] Korea Płd.— Meksyk 1:2

[Grupa F] Niemcy — Szwecja 2:1

Niemcy wracają do gry! Po bramce w 95. minucie mistrzowie świata pokonują Szwedów i nadal mają szanse na awans z grupy:

Polak nie podyktował karnego dla Szwedów. Szymon Marciniak krytykowany po meczu. “Uratował Niemców”:

[Grupa A] Rosja — Egipt 3:1

Mecz otwarcia mistrzostw świata potoczył się dla Polaków fatalnie. Po bardzo słabym spotkaniu przegraliśmy z Senegalem 1:2. Dużym zaskoczeniem była także porażka Kolumbii z Japonią.