Przegląd prasy w upday [środa, 26 lipca 2017]

Nie cichną komentarze na temat prezydenckiego podwójnego weta. “Spacerowicze” niechętnie schodzą nie tylko z ulic, lecz także z pierwszych stron dzienników i tygodników.

Fot.: McPHOTO/PAP/DPA

W środę rano pojawiła się wypowiedź ojca prezydenta:

Co w dziennikach?

źródło: e-kiosk

O konflikcie na linii prezes PiS — prezydent piszą, jak widać powyżej, wszystkie dzienniki. Ciekawy tekst gospodarczy przygotowała “Gazeta Prawna” — Bartek Godusławski pisze o dużych podwyżkach płac. Przynajmniej w niektórych branżach ;) Kto może liczyć na wzrost wynagrodzenia? Tekst można przeczytać także na stronie dziennika.

“Rzeczpospolita” i “Super Express” przypominają, że czas złożyć nowy wniosek o świadczenie 500+. Kto tego nie zrobi, po wakacjach nie dostanie już pieniędzy!

W “Rzeczpospolitej” znajdziemy także omówienie raportu NIK na temat pakietów onkologicznych wprowadzonych w 2015 r. Zasmucający wniosek: większość pacjentów onkologicznych nie została objęta specjalnym trybem leczenia. Artykuł Grażyny Zawadki i Karoliny Kowalskiej można przeczytać na stronach rp.pl (dostęp do pełnej wersji jest płatny).

A co w tygodnikach?

fot. e-kiosk

“Polityka” i “Tygodnik Powszechny” piszą o “ludzkiej” stronie konfliktu wokół reformy sądownictwa PiS — obydwa tygodniki zajęły się wielotysięcznymi protestami na ulicach Polski.

Z tego trendu wyłamuje się znacznie “Gazeta Polska”:

Ta okładka pojawiła się w internecie już we wtorek po południu i wzbudziła spore kontrowersje.

Najważniejsze wydarzenia dnia:

 • We wtorek wieczorem do siedziby Inspektoratu Uzbrojenia MON weszło CBA. W nocy rzeczniczka resortu skomentowała sprawę i podkreśliła, że nie odbyła się przeszukanie.
 • Kolegium komisarzy UE będzie debatować na temat zmian w polskim sądownictwie. Debata odbędzie się mimo podwójnego weta prezydenta, choć zostanie ono na pewno wzięte pod uwagę.
 • Reformie sądownictwa przyjrzy się także Agencja Moody’s, która ogłosiła, że zmiany mogą niekorzystnie wpłynąć na polski rating.
 • Dziś ostatnie posiedzenie Senatu przed wakacjami.
 • Niższa izba amerykańskiego parlamentu przyjęła ustawę o sankcjach m.in. dla Rosji. Teraz ustawa trafi do Senatu, a potem na biurko prezydenta Trumpa.

Więcej aktualności w upday :)

Poranne programy publicystyczne:

6:45 Elżbieta Zielińska — TVP Info

7:15 Rafał Bochenek — Sygnały Dnia PR1

7:20 Marta Lempart — Poranek TOK FM
 7:33 Kornel Morawiecki — 24 pytania w PR24
 7:35 Szymon Szynkowski vel Sęk — Prosto w oczy TV Republika
 7:40 Kamila Gasiuk-Pihowicz — Poranek TOK FM

7:45 Sebastian Kaleta — Gość Poranka TVP Info
 8:00 Barbara Nowacka — Onet Rano
 8:05 Oliwer Kubicki — Polska na dzień dobry TV Republika
 8:10 Elżbieta Rafalska — Kwadrans polityczny TVP1
 8:13 Michał Wójcik — Salon Polityczny Trójki
 8:15 Marek Borowski — Sygnały Dnia PR1
 8:50 Ryszard Petru — Polityczne Graffiti Polsat News

Kalendarium:

 • Według kalendarza Majów dziś przypada Nowy Rok.
 • Na Kubie obchodzony jest dziś Dzień rewolucji.
 • Rok temu w kościele we francuskiej miejscowości Saint-Étienne-du-Rouvray zamordowano księdza Jacquesa Hamela. Napastnicy przetrzymywali także kilka osób. Zostało to zakwalifikowane jako atak terrorystyczny.
 • Dziś urodziny Micka Jaggera. Będzie impreza! ;)
 • 43 lata temu miał premierę pierwszy odcinek serialu “Janosik”.
 • Imieniny obchodzą: Anna, Grażyna, Hanna, Hiacynt, Jacek, Jacenty, Joachim, Mirosława, Sancja, Tytus i Wilhelm.

Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś ściągnij upday ze sklepu Google Play. Zachęcamy też do aktywnego korzystania i zabierania głosu na naszym fanpage’u na Facebooku oraz profilu na Twitterze.