Przegląd prasy w upday [środa, 30 sierpnia]

Dzień pod znakiem napięć między Warzsawą i Brukselą: kanclerz Merkel spotka się dziś z przewodniczącym Junckerem. Co z tego wyniknie? Konflikt widać też na “jedynkach” polskich dzienników.

fot. McPHOTO/PAP/EPA

Gazeta Polska” krzyczy z okładki tytułem “Kalifat Europa” i skromnie zapowiada rozmowę z premier Beatą Szydło, która utrzymana jest w dotychczasowej retoryce rządowej, a dotyczy właśnie stosunków Polski z UE oraz bezpieczeństwa.

fot. ekiosk.pl

Rzeczpospolita” na “jedynce” opisuje wczorajsze oświadczenie Angeli Merkel w sprawie Polski i praworządności.

Dużą część pierwszej strony poświęca także temu, jak w rzeczywistości działa ustawa, która dała przedsiębiorcom możliwość poproszenia UOKiK o interwencję.

Wyborcza” również z Angelą Merkel na “jedynce”. Poza tym podejmuje sprawę Borów Tucholskim zniszczonych przez nawałnicę, która przeszła nad regionem ponad dwa tygodnie temu. Co z pomocą dla ludzi poszkodowanych przez katastrofalną pogodę?

fot. ekiosk.pl

Polityka” odpowiada z kolei na pytanie, co stanie się z drewnem, które pochodzi ze zniszczonych terenów Borów Tucholskich oraz z wyrębem z obszaru Puszczy Białowieskiej.

Pisze także o dezubekizacji, którą przeprowadza rząd Beaty Szydło.

Zajmuje się także zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego — pierwszym po wprowadzeniu reformy PiS. Pierwszy raz od dawna rok szkolny zacznie się nie 1, ale 4 września.

A co w tabloidach?

fot. ekiosk.pl

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA DNIA:

  • Dziś przesłuchanie Artura W., który jest podejrzany o zabójstwo swojej partnerki, 20-letniej Kai. Mężczyznę przewieziono z Koszalina, gdzie został ujęty, do Łodzi. Jeszcze dziś usłyszy zarzuty.
  • Kanclerz Niemiec spotka się dziś z przewodniczącym Komisji Europejskiej. Merkel i Juncker będą rozmawiać m.in. o Polsce.
  • Komisja Weryfikacyjna zajmie się dziś sprawą kolejnej kamienicy. Tym razem chodzi o nieruchomość przy ul. Poznańskiej 14 w Warszawie. To pierwszy zamieszkały budynek, którym zajmą się członkowie komisji.
  • W Wenecji rozpoczyna się Festiwal Filmowy w Wenecji. Jest polski akcent — o nagrody powalczy polski film dokumentalny.
  • Przed nami trzy dni ciepła! Czy to ostatnie momenty lata?

PORANNE PROGRAMY PUBLICYSTYCZNE:

7:15 Ryszard Czarnecki — Sygnały dnia PR1

7:20 Marek Sawicki — Poranek TOK FM
 7:33 Jan Mosiński — 24 pytania w PR24
 7:35 Oliwer Kubicki — Prosto w oczy TV Republika
 7:40 Tomasz Siemoniak — Poranek TOK FM
 7:40 Elżbieta Rafalska — Sygnały dnia PR1
 8:10 Marek Sawicki — Kwadrans polityczny TVP1
 8:10 Sebastian Kaleta, Paweł Rabiej — Minęła 8 TVP Info
 8:15 Konrad Szymański — Sygnały dnia PR1

8:50 Marek Jakubiak — Polityczne Graffiti Polsat News

(źródło: 300polityka)

KALENDARIUM:

  • Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych.
  • W 1953 r. urodził się Rudi Schubert, w 1954 — Aleksandr Łukaszenka, a w 197 — Katarzyna Nosowska.
  • trzy lata temu Donald Tusk został wybrany na szefa RE.
  • Imieniny obchodzą: Benon, Szczęsny, Róża.

*******

Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś ściągnij upday ze sklepu Google Play. Zachęcamy też do aktywnego korzystania i zabierania głosu na naszym fanpage’u na Facebooku oraz profilu na Twitterze