Przegląd prasy w upday [środa, 31 października]

Aleksander Żuławnik
upday PL
Published in
5 min readOct 31, 2018
Fot. Pixabay.com

Wspomnienia zmarłych w przededniu Wszystkich Świętych, zamieszanie przy obchodach stulecia niepodległości, wykryte przez KNF nieprawidłowości w znanym banku, sensacyjne odpadnięcie Lecha z Pucharu Polski, czy policjanci, którzy coraz częściej chodzą na L4. O tym i nie tylko o tym przeczytamy w środowych gazetach. Zapraszamy na przegląd prasy w upday!

Fot. e-kiosk.pl

Tematem dnia w “Dzienniku Gazecie Prawnej” są wykryte przez Komisję Nadzoru Finansowego nieprawidłowości w Idea Banku. Miał oferować bez odpowiedniego zezwolenia sprzedaż instrumentów finansowym i być zaangażowany w aferę GetBack. W numerze przeczytamy o sytuacji w sądownictwie, pośpiechu w negocjacjach dotyczących nowego budżetu UE i lekarzach, którzy robią, co mogą, by ominąć zakaz konkurencji. Znajdziemy też wywiad z szefem MSZ Węgier.

W “Rzeczpospolitej” sondaż o tym, kto zdaniem Polaków tak naprawdę jest największym zwycięzcą wyborów samorządowych. Dziennik zauważa problem zwiększonej liczby zwolnień chorobowych u funkcjonariuszy policji. Ze względu na braki kadrowe duża część z nich jest przemęczona. Przeczytamy także o rozbieżności zdań w kwestii kierunku dalszych reform sądownictwa, ekspertach z Polski tworzących bioniczną trzustkę oraz planowanej wizycie Angeli Merkel w Warszawie.

Fot. e-kiosk.pl

“Gazeta Wyborcza” wspomina dziś znane osoby, które odeszły w ciągu ostatniego roku, w tym m.in. Irenę Szewińską, Korę, Roberta Brylewskiego, Wojciecha Pokorę, Tomasza Stańkę czy Arethę Franklin.

Fot. e-kiosk.pl

“Fakt” apeluje do polityków, by nie oddawali obchodów 11 listopada “nazistom”. Pisze także o bulwersującej sprawie znęcania się pracownicy MOPS nad staruszką, W numerze także wyznanie Katarzyny Skrzyneckiej. Z grobu jej dziadków i mamy hieny cmentarne ukradły mosiężne litery.

Katarzyna Skrzynecka pojawia się także w “Super Expressie”, jednak w zupełnie innym kontekście. Tutaj przeczytamy o najnowszej roli i tym, że zdominowała swojego ekranowego partnera…biustem. W numerze przeczytamy wspomnienia znanych o ich zmarłych bliskich — Leszka Millera o synu, Krystyny Pyrkosz o mężu i Dody o babci. Nie zabrakło także sprawy zabójstwa Pauliny z Łodzi. Jego sprawca zbiegł za granicę i jest poszukiwany listem gończym.

Fot. e-kiosk.pl

“Gazeta Polska Codziennie” w okładkowym materiale wspomina zmarłych. W dzienniku znajdziemy także artykuły o kampanii wyborczej w Gdańsku, nowej inicjatywie PKO BP i Polskiego Funduszu Rozwoju oraz porozumieniu SLD i PSL.

Fot. e-kiosk.pl

W “Przeglądzie Sportowym” głównym tematem dnia jest sensacyjne odpadnięcie Lecha Poznań z rozgrywek Pucharu Polski już w 1/16 finału. “Kolejorz” uległ Rakowowi Częstochowa 1:0, co odebrało mu szansę na walkę o trofeum.

Fot. e-kiosk.pl

W środę w kioskach ukazał się także najnowszy numer tygodnika “Polityka”. Tematem dnia jest tutaj sytuacja w obozie rządowym i ścierających się w nim wizjach— zaostrzyć czy złagodzić kurs? Znajdziemy również artykuły o filmie “Kler”, obchodach stulecia niepodległości, edukacji seksualnej i karierze Roberta Kubicy.

Poranne programy publicystyczne:

7:10 Małgorzata Gosiewska — PR24
7:15 Marek Sawicki — Sygnały dnia PR1
7:20 Marcin Matczak — Poranek TOK FM
7:30 Paweł Kowal — Rozmowa Piaseckiego TVN24
7:37 Agnieszka Ścigaj — 24 pytania w PR24
7:40 Danuta Hubner — Poranek TOK FM
7:45 Włodzimierz Czarzasty — Polityczne Graffiti Polsat News
8:02 Róża Thun — Gość Radia Zet
8:02 Kamil Sipowicz — Poranna rozmowa RMF FM
8:10 Janusz Hamryszczak, Jarosław Sachajko, Anna Maria Siarkowska, Jakub Kulesza, Paweł Lech — Minęła 8 TVP Info
8:13 Waldemar Paruch — Salon polityczny Trójki
8:15 Michał Wójcik — Kwadrans polityczny TVP1
8:15 Błażej Spychalski — Sygnały dnia PR1
8:15 Władysław Kosiniak-Kamysz — Poranek Siódma9
8:30 Robert Winnicki — Tłit WP
8:45 Krzysztof Bosak — Sedno Sprawy Radia Plus

Źródło: 300polityka.pl

Kalendarium:

1517 — Marcin Luter przybił do drzwi katedry zamkowej w Wittenberdze swoich 95 tez.

1901 — W Teatrze Miejskim w Krakowie odbyła się prapremiera dramatu “Dziady” Adama Mickiewicza, w opracowaniu tekstu i w inscenizacji Stanisława Wyspiańskiego.

1918 — Założono Polską Agencję Telegraficzną (dziś Polska Agencja Prasowa)

1922 — Benito Mussolini został premierem Włoch.

1961 — Z Mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym usunięto ciało Józefa Stalina.

1975 — Ukazał się singel “Bohemian Rhapsody” zespołu Queen.

1984 — Premier Indii Indira Gandhi została zamordowana przez dwóch sikhów z jej osobistej ochrony.

1985 — W fabryce w Świdniku z taśmy produkcyjnej zjechał ostatni motocykl WSK.

1992 — Papież Jan Paweł II dokonał pełnej rehabilitacji Galileusza.

1997 — Zaprzysiężono rząd Jerzego Buzka.

2005 — Zaprzysiężono rząd Kazimierza Marcinkiewicza.

2015 — 224 osoby zginęły na Synaju w katastrofie należącego do rosyjskich linii Metrojet Airbusa A321, lecącego z Szarm el-Szejk do Petersburga.

Urodzili się:

1938 — Bohdan Łazuka, polski aktor, piosenkarz (kończy 80 lat)

1978 —Marek Saganowski, piłkarz(kończy 40 lat)

Imieniny obchodzą:

Alfons, Antonin, Augusta, Bega, Godzimir, Krzysztof, Krzysztofa, Kwintyn, Lucyla, Lucyliusz, Łukasz, Narcyz, Saturnin, Saturnina, Tomasz, Urban i Wolfgang.

Do końca roku pozostało:

61 dni.

Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś ściągnij upday ze sklepu Google Play.

--

--