Przegląd prasy w upday [czwartek, 11 stycznia]

Fot.: McPHOTO/PAP/DPA

Co dalej z Antonim? Cała prasa szuka pracy dla byłego szefa MON. Zresztą, nie tylko pracy… Dziś sporo też o pieniądzach — z wiatru, węgla, filmów, Unii czy WOŚP. Jest też o wycieczce pewnego krewkiego posła PiS do Meksyku, która skończyła się meksykiem na lotnisku. Zatem zakładamy maseczki antysmogowe i zapraszam szanownych na poranny przegląd prasy!


Fot.: Press.pl

Okładka “Rzeczpospolitej” to podsumowanie dwóch lat Antoniego Macierewicza w MON. Dziennik wylicza kilka jego sukcesów, np. powołanie Obrony Terytorialnej i całkiem sporo porażek, jak choćby sprawę śmigłowców i paraliżującą armię wojenkę z Pałacem Prezydenckim. Konkludując, “Rz” orzeka, że Macierewicz zastał naszą armię drewnianą, a zostawił rozedrganą…

Poza tym wykaz najbardziej kasowych filmów, jakie ukazały się w 2017 r. w Polsce. Jest też ciekawy tekst o tym, ile tracą młodzi przedsiębiorcy przez upór urzędników, którzy nie zgadzają się na rejestrację firm w wirtualnych biurach.

Fot.: Press.pl

W “Pulsie Biznesu” tematem numeru jest zielona energia, czyli elektrownie wiatrowe, które w najbliższych latach mają rozmnożyć się nad brzegami mórz. Boom nie ominie także Polski, gdzie “węgiel zrobił miejsce na rynku”. Jest także duża rozmowa z prezesem PZU o tym, jaki kształt przyjmie nowa strategia giganta.

Natomiast w “Dzienniku Gazecie Prawnej” imponujące wyliczenie korzyści finansowych, jakie Polska czerpie z unijnego budżetu. Kwota 172 mld zł robi wrażenie. Podobnie jak doniesienie o tym, że wpływy z VAT poszły w budżecie mocno w górę. Cóż, wiadomo czyim kosztem… Warto też polecić sprawę amerykańskich imigrantów, którzy wbrew obsesjom Donalda Trumpa, w USA czują się dobrze.

Fot.: Press.pl

“Gazeta Wyborcza” wylicza 15 filmów, na które warto czekać w 2018 r. Tematem okładkowym jest jednak sprawa samej “Wyborczej”. Będzie śledztwo ws. znieważenia przez dziennik organu konstytucyjnego. Chodzi o materiał, a raczej całą ich serię, o związkach pomiędzy kierownictwem Trybunału Konstytucyjnego a specsłużbami. Doniesienie złożyła przewodnicząca Trybunału, Julia Przyłębska, a dziennik odczytuje to jako reakcję na “bolesny i celny strzał”.

Jest też wezwanie do wsparcia WOŚP i udziału w licytacji “prenumeraty serwisu wyborcza.pl na następne 100 lat”. Mamy też insert na czasie. Nazywana przez złośliwych “królową gadżetów”, “Gazeta Wyborcza” zawiera dziś w dodatku maseczkę antysmogową. Był książki, płyty, plastikowy nożyk do grzybów, lupa do czytania paragonów, a teraz jest maseczka antysmogowa.

Fot.: e-Kiosk.pl

Kategorie tematyczne w “Fakcie” i “Super Expressie”, delikatnie mówiąc, są dziś mocno paralelne. Są biusty — w “Fakcie” Kingi Rusin i Agnieszki Woźniak-Starak, w “Super Expressie” — Basi Wypych, nowej gwiazdy “M jak miłość”. Są cudem ocaleni pasażerowie samolotu, który wczoraj awaryjnie lądował na Okęciu. Jest wreszcie “kontrolne” uderzenie w PiS. “Fakt” pisze o meksyku, jaki zrobił podczas podróży do Meksyku poseł Dominik Tarczyński, a “Super Express” o sumie wszystkich strachów, jaką jest wolta Antoniego Macierewicza, który mógłby napsuć prezesowi PiS sporo krwi, gdyby tylko chciał.

Fot.: e-Kiosk.pl

Zaglądamy do “Gazety Polskiej Codziennie”, a tam optymistyczna interpretacja przebiegu spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z Jean-Claudem Junckerem w Brukseli. Chodzi o sprawę uchodźców, a tytułową “mistrzowską zagrywką” miało być przedstawienie wniosków azylowych, głównie Ukraińców, które Polska przyjmuje i rozpatruje, najczęściej pozytywnie.

Jest też o nowych ustaleniach ws. Smoleńska, przebiegu czwartej od końca miesięcznicy i oczywiście sprawie odwołania Antoniego Macierewicza. Jednym słowem polityka, polityka, polityka.

Fot.: Twitter

Okładkowy temat “Przeglądu Sportowego” to przygotowanie kadry naszych skoczków do zimowej Olimpiady. Jest sporo nowości, niektóre nawet dość kontrowersyjne. Możemy też poczytać o grze Agnieszki Radwańskiej na australijskich kortach, planie zgrupowania Legii Warszawa i przyszłości Bartosza Kurka.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA DNIA:

 • Utrudnienia na lotnisku im. Chopina w Warszawie po wczorajszym awaryjnym lądowaniu samolotu z uszkodzonym podwoziem.
 • Policja zatrzymała rano mężczyznę, który zaatakował i pobił pracownika biura poselskiego PiS w Chrzanowie.
 • Rafał Sonik wycofuje się z rajdu Dakar 2018 z powodu złamanej nogi.
 • Trwa poszukiwanie ok. 20 osób zaginionych po lawinie błotnej w Kalifornii.
 • Sejm będzie dziś głosował nad ustawą budżetową na 2018 rok.
 • Wieczorem przemówienie Andrzeja Dudy. Będzie dotyczyć polityki zagranicznej i nowych celów.

PORANNE PROGRAMY PUBLICYSTYCZNE:

7:15 Jarosław Gowin — Sygnały dnia PR1
7:20 Paulina Piechna-Więckiewicz — Poranek TOK FM
7:30 Konrad Szymański — Jeden na jeden TVN24
7:33 Paweł Zalewski — 24 pytania w PR24
7:40 Kazimierz Michał Ujazdowski — Poranek TOK FM
8:00 Ewa Kopacz — Onet Rano
8:02 Paweł Mucha — Gość Radia Zet
8:02 Stanisław Karczewski — Poranna rozmowa RMF FM
8:10 Anna Milczanowska, Czesław Mroczek, Paweł Grabowski, Zdzisław Krasnodębski — Minęła 8 TVP Info
8:13 Grzegorz Schetyna — Salon Polityczny Trójki
8:15 Sławomir Neumann — Kwadrans polityczny TVP1
8:15 Bogusław Liberadzki — Sygnały dnia PR1
8:45 Władysław Kosiniak-Kamysz — Sedno Sprawy Radia Plus
8:45 Krzysztof Łapiński — Polityczne Graffiti Polsat News
9:30 Krzysztof Łapiński — Fakt Opinie

(źródło: 300polityka)

KALENDARIUM:

 • Obchodzimy Dzień Wegetarian.
 • 10 lat temu powołano sejmową komisję śledczą ds. nacisków na służby specjalne.
 • 12 lat temu Samoobrona wywołał kryzys parlamentarny.
 • 16 lat temu do bazy Guantanamo przywieziono pierwszych jeńców podejrzanych o terroryzm.
 • Urodziny obchodzą m.in. Edyta Bartosiewicz, Matteo Renzi, Joanna Brodzik, Marc Blucas. Bogdan Borusewicz i Eduardo Mendoza.
 • Imieniny obchodzą: Anastazy, Feliks, Hilary, Honorata, Hortensja, Hortensjusz, Hygin, Krzesimir, Małomir, Matylda, Mechtylda, Melchiades, Odon, Palemon, Palemona, Paulin, Salwiusz, Teodozjusz, Teodozy, Tezeusz i Tomasz.

*****

Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś ściągnij upday ze sklepu Google Play. Zachęcamy też do aktywnego korzystania i zabierania głosu na naszym fanpage’u na Facebooku oraz profilu na Twitterze.