Przegląd prasy w upday [czwartek, 19 października]

Fot. McPHOTO/PAP/DPA

Wraca smog! Jacek Kurski rozprawia się natomiast z obiektywizmem mediów, a “Dżoana” Krupa ujawnia, że była w Hollywood molestowana. W gazetach także o córce ministra, która nabyła kamienicę metodą “na zmarłego” oraz o zwolnieniach w szkołach z powodu reformy edukacji, których… nie ma. Taki oto czwarteczek w prasie — zapraszam na przegląd.


Fot.: Press.pl

“Jedynka” “Rzeczpospolitej” to tekst o geograficznych kierunkach ekspansji polskich przedsiębiorców oraz sondaż na temat “przeznaczenia siódmego dnia tygodnia”, czyli co Polacy sądzą o handlu w niedzielę. A sądzą, jak wynika z cyferek, mniej więcej to samo, co Pan Bóg w Księdze Rodzaju — “siódmego dnia odpocząć”. Tu więcej.

Poza tym wyróżniłbym rozmowę z Jackiem Kurskim. Prezes TVP przekonuje w niej, że nie ma obiektywnych mediów, ale jego i tak są najlepsze, choć technicznie słabsze od konkurencji (tak w skrócie). Więcej o tej rozmowie tutaj.

Fot.: Press.pl/e-Kiosk.pl

W innych dziennikach warto przeczytać o problemach z badaniami prenatalnymi. To pierwsza strona “Gazety Wyborczej”, która uważa, że zakaz tzw. aborcji eugenicznej pociągnie za sobą utrudnienia w dostępie do badań prenatalnych w ogóle. Sprawa dyskusyjna, ale bardzo ciekawa.

Warto polecić też materiał na okładce “Dziennika Gazety Prawnej”. A dotyczy on edukacji: Reforma była, a zapowiedzianej przez opozycję fali zwolnień wśród nauczycieli — nie. Jak to się stało i jak PiS sprytnie “zamortyzował” pracownikom szkół niechcianą reformę, która wzbudziła tyle kontrowersji — to tutaj. Naprawdę polecam.

“DGP” rozpoczyna także straszenie smogiem. Wiadomo: Idzie zima, palimy w piecach, więc rakotwórcze trucizny atakują nasze bezbronne płuca. W tekście poczytamy o tym, jak to będzie wyglądało w tym roku (i dlaczego tak samo, jak w zeszłym).

“Jedynka” “Gazety Polskiej Codziennie” to historyczna rozprawa z Bolesławem Bierutem i innymi komunistami spoczywającymi na warszawskich Powązkach w alejach zasłużonych. Nie ma przepisów, które pozwalałyby przenieść lub przynajmniej zmniejszyć ich grobowce bez zgody rodzin, ale IPN nie śpi i szuka, szuka, szuka…

Fot.: Twitter/e-Kiosk.pl

W “Fakcie” wstrząsająca kronika ludzkiej bezmyślności, czyli materiał o idiotycznym zachowaniu 17-latka, który cegłą rzucił w bawiące się dzieci. Poza tym Joanna Krupa ujawnia, że była molestowana w Hollywood (kto bardziej zainteresowany — proszę klikać tu), a córka pewnego ministra z rządu Donalda Tuska nie ujawnia, że kupiła kamienicę sposobem “na zmarłego”. To akurat warto przeczytać — polecam tu.

W “Super Expressie” pierwsza strona została poświęcona cenom chleba, czyli mamy tu tzw. “atak drożyzny” w sektorze spożywczym. Zainteresowanych można odesłać tutaj. Poczytamy też o ciuszkach Małgorzaty Rozenek i bestialskim mordzie w podwarszawskiej Falenicy, który wstrząsnął Polską kilka dni temu. Fanów “mocnego kryminału” zapraszam tu.

W “SE” także ciekawy sondaż na temat tego, kogo Polacy widzą na czele rządu — Szydło, czy jednak Kaczyńskiego. Ciekawi wyników, to zapraszam tutaj.

Fot.: e-Kiosk.pl

Prasa ekonomiczna dzisiaj króciutko: “Parkiet” o popularności obligacji skarbowych, a “Puls Biznesu” o problemach bydgoskiej Pesy.

Fot.: Twitter

“Przegląd Sportowy” okładkę poświęca głównie wczorajszej kolejce Ligi Mistrzów, a szczególnie meczowi Bayernu Monachium, który ograł pewnie szkocki Celtic Glasgow. Robert Lewandowski bramki jednak nie strzelił. A kto strzelił (jeśli nie oglądałeś, drogi czytelniku), można dowiedzieć się tutaj.

Fot.: upday

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA DNIA:

 • Nad ranem wybuchł ulatniający się gaz w kamienicy w Szczecinie. Ewakuowano 25 osób, jedna została ranna. Strażacy mówią o wielkim szczęściu, ze nikt nie zginął.
 • Dziś rozpoczyna się unijny szczyt. Najbliższe dwa dni poświęcone zostaną dyskusji nad Brexitem i kryzysem migracyjnym.
 • Witold Waszczykowski wizytuje dziś Tbilisi. Szef naszego MSZ spotka się tam m.in. z prezydentem Gruzji.
 • Dziś mija termin ultimatum, jakie Madryt postawił Katalonii ws. niepodległości.
 • W sieci rusza akcja #JezusNieHejtował, nakłaniająca do większej kultury w internetowych dyskusjach.

PORANNE PROGRAMY PUBLICYSTYCZNE:

7:15 Ryszard Czarnecki — Sygnały dnia PR1
7:20 Marek Balicki — Poranek TOK FM
7:30 Adam Bielan — Jeden na jeden TVN24
7:33 Marcin Święcicki — 24 pytania w PR24
7:40 Ryszard Petru — Poranek TOK FM
8:02 Jarosław Gowin — Gość Radia Zet
8:02 Piotr Gliński — Poranna rozmowa RMF FM
8:10 Paweł Lisiecki, Waldemar Sługocki, Stefan Hambura, Jan Żaryn — Minęła 8 TVP Info
8:13 Adam Bielan — Salon Polityczny Trójki
8:15 Stanisław Karczewski — Kwadrans polityczny TVP1
8:15 Piotr Misiło — Sygnały dnia PR1
8:45 Piotr Misiło — Sedno Sprawy Radia Plus
8:45 Agnieszka Ścigaj — Polityczne Graffiti Polsat News
9:05 Sebastian Mikosz — EKG TOK FM
9:30 Jarosław Gowin — Fakt Opinie

(źródło: 300polityka)

KALENDARIUM:

 • Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji, a Albania świętuje Dzień Matki Teresy z Kalkuty.
 • 7 lat temu Ryszard Cyba zastrzelił Marka Rosiaka w biurze PiS w Łodzi.
 • 12 lat temu Kazimierz Marcinkiewicz został desygnowany na urząd premiera, a 16 lat temu szefem polskiego rządu został Leszek Miller.
 • 20 lat temu dwaj posłowie AWS zawiesili nocą w sejmowej sali obrad krzyż. Wisi on tam do dziś.
 • 33 lata temu zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę.
 • Urodziny obchodzą m.in. Ewa Wachowicz, Evander Holyfield i Philip Pullman.
 • Imieniny obchodzą: Ferdynand, Izaak, Jan, Kleopatra, Laura, Lucjusz, Łucjusz, Paweł, Ptolemeusz i Ziemowit.

*****

Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś ściągnij upday ze sklepu Google Play. Zachęcamy też do aktywnego korzystania i zabierania głosu na naszym fanpage’u na Facebooku oraz profilu na Twitterze.