Przegląd prasy w upday [piątek, 12 stycznia]

Fot.: McPHOTO/PAP/DPA

Słowo na dziś: Kompromitacja. Można je zestawiać w różnych kontekstach: z służbą zdrowia, rządem, TVP, Dżołaną Krupą etc. Ale najlepiej pasuje aktualnie do opozycji, a już szczególnie PO i Nowoczesnej. Chodzi oczywiście o kuriozalne głosowanie nad projektem ustawy liberalizującej dostęp do aborcji. Tak więc w kluczu kompromitacji, zapraszam na wspólne kompromitowanie, tfu!, przeglądanie prasy.


Fot.: Press

Okładka “Gazety Wyborczej” dobrze oddaje atmosferę, jaka zapanowała od wczoraj w naszej rodzimej polityce. Czy można “przykryć” rekonstrukcję rządu, w której ze stanowiskiem żegna się Antoni Macierewicz? Jak widać można.

Zatopienie projektu liberalizującego prawo aborcyjne głosami liberalnej opozycji (Nowoczesnej i PO) nie da się nazwać inaczej — bez względu na poglądy — jak kompromitacją. Lub nawet KOM-PRO-MI-TA-CJĄ. W roli “wyrzutu sumienia opozycji” występuje Barbara Nowacka, która lobbowała za odrzuconym projektem “Ratujmy Kobiety”, a która teraz przekonuje, że poglądy polityków opozycji może sobie kupić każdy. Tu więcej o sprawie, która jest ze wszech miar ciekawa. Dość wspomnieć, że z zaistniałej sytuacji wcale nie cieszy się PiS.

Innym ciekawym tematem proponowanym nam dziś przez “GW” jest sprawa nagród dla prokuratorów — łącznie niemal milion złotych. Najwięcej dostaną ci prokuratorzy, którzy prowadzą najistotniejsze sprawy z punktu widzenia władzy. Tutaj szczegóły.

Fot.: e-Kiosk

Temat kompromitacji zjednoczonej opozycji także na okładce “Faktu”. Cóż z tego, że PO wyrzuca teraz niesfornych posłów, a politycy Nowoczesnej grożą opuszczeniem partii ze względu na lenistwo kolegów. Pytanie: “Po co Polsce opozycja, która nie potrafi nawet głosować w Sejmie?”, pozostaje w mocy.

Dziennik rozpisuje się także nad kolejnymi odcinkami “Korony królów”, która, delikatnie mówiąc, chwały TVP nie przyniosła. Jest też sprawa kierowcy Jacka Kurskiego, który odpowie za swoje pirackie popisy.

A poza blokiem tematycznym o TVP jest coś, w co ciężko wierzyć jeśli jest się racjonalnym człowiekiem, a co i tak zainteresuje dziś każdego— prognoza pogody na ferie.

Fot.: Press

W “Rzeczpospolitej” także o sejmowej kompromitacji ugrupowań Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer. Ale cytując klasyka, nie ma co już nad tym “szczępić ry**”, więc zamilknę.

Poza tym w dzienniku o ambitnym planie resortu Jarosława Gowina, który chce pomóc polskim uczelniom włączyć się w walkę o światową pulę studentów i wynikających z tego profitów. Efektem miałby być wzrost prestiżu naszych uczelni wyższych i większa waga ich dyplomów na rynku pracy. Jak będzie to wyglądać, dowiecie się tutaj.

Dziennik pisze także o “tajemniczej ekspertyzie Czaputowicza”. Nowy szef MSZ jest autorem raportu, na który swojego czasu powoływał się Witold Waszczykowski, a z którego miało wynikać, że powtórny wybór Donalda Tuska na przewodniczące Rady Europejskiej, był niezgodny z prawem. O milczeniu nad tą trumną więcej tutaj.

Fot.: e-Kiosk/Press

W “Pulsie Biznesu” na okładce Roman Karkosik. Temat: Wielkie pieniądze ze sprzedaży aktywów w branży automotive i końskiej huty aluminium. Na stole leży 2,5 mld zł. Fiu, fiu.

Poza tym poradnikowo-informacyjny materiał o regionalnych dotacjach dla małych i średnich przedsiębiorców. Znajdzie się też coś dla miłośników norweskiego łososia.

“Gazeta Polska Codziennie” okładkę poświęca Antoniemu Macierewiczowi, który oficjalnie obejmie podkomisję smoleńską (w praktyce i tak był jej kluczową postacią). Otwartym pozostaje jednak pytanie, czy były szef MON “okopuje się na flankach smoleńskich” niejako z przyzwyczajenia, czy też szykuje oderwanie tej frakcji od PiS i wywieszenie własnego sztandaru?

Jest też sporo o okolicach HGW, czyli od dawna “grillowanej” prezydent Warszawy. Materiał o nowych zarzutach dla urzędnika Hanny Gronkiewicz-Waltz, a także o decyzji o odebraniu dawnej al. Armii Ludowej nazwy Lecha Kaczyńskiego. Teraz ma to być Trasa Łazienkowska. Ciężko za tym nadążyć… Dobrze, że przynajmniej sama ulica pozostaje w tym samym miejscu, przynajmniej póki co.

Fot.: polskatimes.pl/Press

Weekendowe wydanie “Dziennika Gazety Prawnej” poświęcone jest innemu kryzysowi — temu w służbie zdrowia. Lekarze nie liczą już na pieniądze, szkolenia czy pomoc rządu. Dla większości emigracja to zasadniczy plan na życie. Ale wynika on z konieczności, czy może z pazerności?

Jest także duży materiał o drakońskiej karze KRRiT dla TVN, którą ostatecznie zmniejszono i to znacznie oraz o kulisach rekonstrukcji rządu i odwołaniu Antoniego Macierewicza.

Natomiast “Polska the Times” dużo miejsca poświęca rekonstrukcji rządu i mistrzowskim zagrywkom Jarosława Kaczyńskiego. Szczególnie warto polecić materiały o “pięciu mitach rekonstrukcji”, losach Antoniego Macierewicza, które rozstrzygnęły się na kilkadziesiąt minut przed rekonstrukcją i sylwetkę nowego szefa MSWiA — Joachima “Jojo” Brudzińskiego. Tutaj szczegóły wydania.

Fot.: e-Kiosk

W “Super Expressie” swoista niespodzianka — ani słowa o kompromitacji opozycji. (Dla bardziej “wkręconych” w gazetowe meandry: Sławomir Jastrzębowski, naczelny “Superaka”, słynie z takich manewrów, jak wykraczanie poza koniunkturę tematyczną narzucaną przez konkurencję i okoliczności). “Jedynkowym” materiałem są zatem zarobki gwiazd programów kulinarnych. Kogo interesuje, ile można zarobić przy garach, zapraszam tutaj.

Z tematów ciekawych polecę jeszcze (nie, nie materiał o tajemniczych porno-zgonach) sondaż na tema Nobla dla Jerzego Owsiaka oraz doniesienia o kulisach odwołania Antoniego Macierewicza — nieoficjalnie decyzję podjął prezes, ale oficjalny przekaz partyjny brzmi: To prezydent się uparł.

Fot.: Twitter

Na koniec “Przegląd Sportowy”, w którym (tradycyjnie już od kilku dni) na okładce Kamil Stoch. Tym razem w kontekście wyjazdu naszej kadry skoczków do Korei Płd. w wiadomym celu.

Ponadto o kłopotach Rafała Wolskiego, który chciał czmychnąć z Lechii Gdańsk, powrocie do formy Adriana Mierzejewskiego i powrocie na boiska zawodników Bundesligi.


NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA DNIA:

 • Początek zimowych ferii. Pierwsi od szkoły odpoczywać będą uczniowie z województw: dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego i mazowieckiego.
 • Biegli zrekonstruowali przebieg wypadku limuzyny premier Beaty Szydło w Oświęcimiu.
 • Specjalna sejmowa komisja zajmie się dziś “konstytucją dla biznesu” oraz nowelizacją prawa łowieckiego.
 • Pierwszy dzień wyborów prezydenckich w Czechach. O stanowisko ubiega się dziewięciu kandydatów.
 • Pierwsze badania lekarskie (w pełnym zakresie) Donalda Trumpa, odkąd miliarder został prezydentem USA.

PORANNE PROGRAMY PUBLICYSTYCZNE:

7:15 Michał Wójcik — Sygnały dnia PR1
7:20 Joanna Scheuring-Wielgus — Poranek TOK FM
7:33 Beata Szydło — 24 pytania w PR24
7:40 Aleksander Smolar — Poranek TOK FM
8:00 Joanna Mucha — Onet Rano
8:02 Katarzyna Lubnauer — Gość Radia Zet
8:02 Krzysztof Szczerski — Poranna rozmowa RMF FM
8:10 Paweł Bejda, Dominik Tarczyński Minęła 8 TVP Info
8:13 Henryk Kowalczyk — Salon Polityczny Trójki
8:15 Stanisław Karczewski — Kwadrans polityczny TVP1
8:15 Barbara Fedyszak-Radziejowska — Sygnały dnia PR1
8:15 Joanna Scheuring-Wielgus — Onet Rano
8:15 Elżbieta Zielińska — Radio Warszawa
8:45 Marcin Święcicki — Sedno Sprawy Radia Plus
8:45 Joanna Schmidt — Polityczne Graffiti Polsat News
9:05 Marek Dietl — EKG TOK FM
9:30 Ryszard Petru — Onet Opinie
12:00 Jacek Tomczak — wPolsce.pl
12:40 Krzysztof Czabański — wPolsce.pl

(źródło: 300polityka)

KALENDARIUM:

 • Rok temu zakończył się kryzys sejmowy związany z blokowaniem mównicy przez posłów opozycji.
 • 7 lat temu rosyjski MAK przedstawił w Moskwie raport w sprawie przyczyn katastrofy polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku.
 • 8 lat temu W Olkuszu odnaleziono jedyny w polskich zbiorach obraz Claude’a Moneta “Plaża w Pourville”, skradziony z Muzeum Narodowego w Poznaniu 10 lat wcześniej.
 • 12 lat temu Mehmet Ali Ağca, zamachowiec, który strzelał do Jana Pawła II, opuścił tureckie więzienie.
 • 37 lat temu Stacja ABC rozpoczęła emisję serialu “Dynastia”.
 • Urodziny obchodzą m.in. Georgia May Jagger, Axel Witsel, Arkadiusz Onyszko, Roman Kołtoń i Haruki Murakami.
 • Imieniny obchodzą: Aelred, Antoni, Arkadia, Arkadiusz, Arkady, Benedykt, Bernard, Bonet, Bonita, Bonitus, Cezaria, Czasława, Czesława, Ernest, Eutropiusz, Greta, Jan, Małgorzata, Piotr, Stomir, Tacjana, Tygriusz, Wiktorian i Wiktoriana.

*****

Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś ściągnij upday ze sklepu Google Play. Zachęcamy też do aktywnego korzystania i zabierania głosu na naszym fanpage’u na Facebooku oraz profilu na Twitterze.