Przegląd prasy w upday [piątek, 24 listopada]

Fot.: McPHOTO/PAP/DPA

Tematy do piątkowych rozmów w autobusie i przy kawce w pracy: Czy Doda była w mafii? Jak Duda chciał podrzucić Macierewiczowi Bączka? Dlaczego policja gwałci? Kto sportowcem roku? Jak wojsko będzie strzelać do chorych dzików? A jak tego mało, to zapraszam an przegląd prasy.


Fot.: Press.pl

Pierwsza strona “Gazety Wyborczej” to sondaż na temat szans zjednoczonej opozycji w wyborach samorządowych. W siedmiu największych miastach kandydaci opozycji mają znacznie lepsze notowania, niż ci z nadania PiS i rządu. Temat ciekawy, ale nie zapominajmy, że do wyborów pozostał jeszcze rok, więc wartość tego sondażu jest jedynie orientacyjna. Nie mniej warto rzucić okiem tutaj.

Poza tym temat nieco bardziej egzotyczny — wojsko ma polować na dziki. Żołnierze pomogą w walce z afrykańskim pomorem świń. Czy zatem czekają nas starcia obrońców praw zwierząt i antymyśliwych z czołgami?

Fot.: Press.pl/e-Kiosk.pl

Okładka “DGP” to ciekawa rozmowa Roberta Mazurka ze złotoustym szefem naszego MSZ. Po za tym weekendowe dywagacje na temat trudnej sytuacji zachodniego kapitalizmu. Przedsiębiorcom brakuje odwagi, a to może szybko doprowadzić do narzucenia nam modelu wypracowanego przez Chińczyków lub Arabów. Warto polecić wszystkim tym, którzy w sobotę obudzą się z toną toreb i niepotrzebnych przedmiotów kupionych na dzisiejszych, “blackfrajdejowych” promocjach…

“Gazeta Polska Codziennie” na okładce dziś z Waldemarem Żurkiem z KRS. Dziennik oskarża sędziego o przekroczenie uprawnień i czynne nawoływanie do udziału w dzisiejszych demonstracjach przeciwko procedowanym właśnie ustawom sądowniczym. Poza tym poczytamy o podsumowaniu spotkania Beaty Szydło z Emmanuelem Macronem i nowym kształcie ustawy o wolnych niedzielach.

To jeszcze “Rzeczpospolita”, w której na “jedynce” problemy spółek skarbu państwa, które z powodu jawnego rejestru umów, stanął się na rynku dużo mniej konkurencyjne wobec firm prywatnych. Warto poczytać też o rachunku za sprzedaną 12 lat temu fabrykę FSO, jaki Polska wystawia ukraińskiemu inwestorowi. Tutaj więcej o sprawie.

Fot.: e-Kiosk.pl

“Super Express” kontynuuje relacjonowanie zamieszania dokoła Dody, zatrzymanej i oskarżonej o nasyłanie “smutnych panów” na swojego byłego. Dziś tabloid przytacza — powołując się na byłego wicepremiera,a dziś adwokata gwiazd, Romana Giertycha — wątki sprawy, które wskazują na czynne powiązania celebrytki z mafią. Jeśli kogoś interesuje najgorętszy skandal polskiego show-businessu w tym roku, to zapraszam tutaj. W wydaniu jest także o nowym pomyśle — niegdyś znanego — byłego lider KOD, Mateusza Kijowskiego oraz o wspólnym kandydacie opozycji na prezydenta Warszawy i jego szansach.

Natomiast w na okładce “Faktu”, dla odmiany, Dody ani śladu. Jest natomiast bardzo oburzający temat gwałtu na komendzie, do jakiego miało dojść w Brodnicy. Pani Anna została napastowana w policyjnej toalecie przez funkcjonariusza z 13-letnim stażem. O tej skandalicznej historii rodem z krajów trzeciego świata więcej tutaj. Poza tym w “Fakcie” kulisy wojny na górze, czyli konfliktu Antoniego Macierewicza z Andrzejem Dudą. O jakiego Bączka chodzi? Poczytacie tutaj.

Fot.: e-Kiosk.pl/Press.pl

“Parkiet” pisze dziś o prezesach dużych spółek i ich wynikach na giełdzie. Jest także optymistyczne rokowanie dla “małej giełdy” i tekst o dużych perspektywach dla firm z New Connect.

A “Puls Biznesu” na okładce pisze o opłatach wodnych. W sporze pomiędzy przedsiębiorcami a resortem środowiska pojawili się nowi gracze — ministerstwo rolnictwa, zdrowia i rozwoju — którzy stanęli po stronie przedsiębiorców. Jest też — podobnie jak w “Parkiecie” — duży materiał o Iwonie Sroce, która weszła do rady nadzorczej deweloperskiego giganta.

Fot.: Twitter

Na koniec rzut oka na bardzo czerwoną okładkę “Przeglądu Sportowego”. Tu zapowiedź 83. konkursu na Najlepszego Polskiego Sportowca tego roku, którego organizatorem jest właśnie “Przegląd”. Dziennik przedstawia sylwetki wszystkich 20 nominowanych sportowców. Laureata wybierze kto? Wybierze lud! Szczegóły plebiscytu (i wydania) tutaj.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA DNIA:

 • Dziś Black Friday, czyli dzień dużych promocji. Eksperci ostrzegają, jak nie dać się oszukać w szale zakupów.
 • Ostatni dzień posiedzenia Sejmu i głosowanie nad odrzuceniem prezydenckich ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym oraz nad dalszym losem nowego projektu ordynacji wyborczej, autorstwa PiS. Pod gmachem Sejmu mają odbyć się dziś potężne demonstracje w obronie sadów.
 • Trwa poszukiwanie argentyńskiego okrętu podwodnego. Tamtejsza marynarka ujawniła, że w momencie stracenia łączności z jednostką San Juan doszło do “emisji silnego dźwięku”, który może być wybuchem.
 • Beata Szydło weźmie udział w szczycie Partnerstwa Wschodniego w Brukseli.
 • Chiny zamykają most łączący terytorium państwa z Koreą Północną.

PORANNE PROGRAMY PUBLICYSTYCZNE:

7:15 Ryszard Czarnecki — Sygnały dnia PR1
7:20 Jakub Kocjan — Poranek TOK FM
7:33 Witold Zembaczyński — 24 pytania w PR24
7:40 Rafał Trzaskowski — Poranek TOK FM
8:02 Beata Kempa — Gość Radia Zet
8:02 Katarzyna Lubnauer — Poranna rozmowa RMF FM
8:13 Kamila Gasiuk-Pihowicz — Salon Polityczny Trójki
8:15 Paweł Rabiej — Kwadrans polityczny TVP1
8:15 Stanisław Karczewski — Radio Warszawa
8:45 Jarosław Gowin — Sedno Sprawy Radia Plus
8:45 Krzysztof Łapiński — Polityczne Graffiti Polsat News
9:05 Paweł Borys — EKG TOK FM

(źródło: 300polityka)

KALENDARIUM:

 • Obchodzimy Katarzynki, czyli żeński odpowiednik Andrzejek.
 • 2 lata temu przy granicy syryjsko-tureckiej został zestrzelony rosyjski bombowiec Su-24.
 • 19 lat temu z Biblioteki Naukowej PAN w Krakowie skradziono pierwodruk dzieła Mikołaja Kopernika “O obrotach sfer niebieskich”.
 • 33 lata temu powstało Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ).
 • 373 lata temu ustawiono figurę króla na kolumnie Zygmunta III Wazy w Warszawie.
 • Urodziny obchodzą m.in. Karolina Malinowska-Janiak, Emir Kusturica, Krzysztof Korwin Piotrowski, Jakub Sienkiewicz i Pete Best.
 • Imieniny obchodzą: Agnieszka, Aleksander, Biruta, Chryzogon, Dargorad, Dobrosław, Emilia, Enfleda, Felicjana, Felicjanna, Firmina, Flora, Franciszek, Jan, Jaśmina, Joachim, Pęcisław, Protazy, Roman, Twardomir, Walenty i Walentyn.
 • Do końca roku pozostało 37 dni.

*****

Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś ściągnij upday ze sklepu Google Play. Zachęcamy też do aktywnego korzystania i zabierania głosu na naszym fanpage’u na Facebooku oraz profilu na Twitterze.