Przegląd prasy w upday [poniedziałek, 26 lutego]

Małgorzata Dzieciątek
upday PL
Published in
4 min readFeb 26, 2018

Gratulujemy raz jeszcze i nie mniej serdecznie Małgorzacie Szumowskiej Srebrnego Niedźwiedzia — razem z “Gazetą Wyborczą” i “Rzeczpospolitą”. Największe dzienniki piszą dziś o reformach, a tygodniki zajmują się wciąż konfliktem polsko-izraelskim. Zapraszam do kiosków!

fot. ekiosk.pl

Dziennik Gazeta Prawna” pisze o przygotowywanym przez MSWiA rozporządzeniu na temat kształcenia uchodźców w Polsce. Krótko mówiąc, resort szykuje getta edukacyjne. Pomysł jest szeroko krytykowany, bo to izolacja i wykluczenie uchodźców ze społeczeństwa już na starcie. Czy ministerstwo przejmie się krytyką?

Drugim tematem na pierwszej stronie “DGP” są aktywni zawodowo emeryci. Okazuje się, że bardzo duży odsetek emerytów i rnecistów wciąż pracuje.

Gazeta Wyborcza” krytykuje reformę edukacji ramię w ramię… z Elbanowskimi. Za ciężkie plecaki, za dużo prac domowych, za długie lekcje. Co jeszcze znajduje się na liście przewin szkoły po reformie?

Oprócz Małgorzaty Szumowskiej na pierwszej stronie “GW” także Justyna Kowalczyk. Mocno poniosły się jej słowa krytyki wobec samej siebie. Także “GW” je cytuje.

Rzeczpospolita” pisze o potencjalnym konflikcie w rządzie. Reforma szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina wymaga nakładów, których Ministerstwo Finansów przyznać nie chce. Co dalej ze zmianami?

fot. ekiosk.pl

Newsweek” zajmuje się podsumowanie (głównie finansowym) rządu. Jak piszą Wojciech Cieśla i Radosław Omachel, miał być koniec Bizancjum, a jest rozpasanie. Na co rząd PiS wydaje miliardy z publicznych pieniędzy?

Bardzo ciekawy temat w “Przeglądzie”. Zaledwie kilka dni po kontrowersyjnym marszu pamięci Burego w Hajnówce czytamy o podwójnej historii Żołnierzy Wyklętych, o czym nieczęsto można usłyszeć w oficjalnych wypowiedziach polityków partii rzadzącej. Bardzo polecam!

fot. ekiosk.pl

Do Rzeczy”, “Sieci” i “Wprost” zajmują się konfliktem polsko-izraelskim. “Do Rzeczy” pisze o “ataku na Polskę” i “brutalnej nawałnicy”. “Sieci” rozmawiają z Jonnym Danielsem, PR-owcem i Żydem, który często zabiera publicznie głos w sprawie konfliktu na linii Warszawa — Tel-Aviv.

Wprost” pisze o Polakach i Żydach — narodach wybranych połączonych wspólnymi interesami i wspólną tragedią. Tygodnik wskazuje “recepty na zagaszenie niepotrzebnego sporu”.

fot. ekiosk.pl

Angora”, “Fakt” i “Super Express” żegnają Agnieszkę Kotulankę.

Tabloidy poświęcają dużo miejsca także ujawnionemu przez Justynę Żyłę rozstaniu z mężem.

Fakt” pisze o oskarżeniach, jakie przy okazji afery wokół Gatesa i Manaforta, padły pod adresem Aleksandra Kwaśniewskiego.

Mimo że “Przegląd Sportowy” dużą część okładki poświęca Lotto Ekstraklasie, my polecamy podsumowanie ZIO w Pjongczangu.

fot. ekiosk.pl

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA DNIA:

  • W sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję o 30-dniowym humanitarnym wstrzymaniu ognia. Turcja i reżim syryjski nie ustały jednak w bombardowaniu enklawy opozycji w Syrii. Pojawiają się głosy lokalnych aktywistów o użyciu broni chemicznej.
  • Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej będą dziś dyskutować o przedłużeniu dyplomatycznych sankcji na Rosję. Jest to efekt działań Moskwy na terenie Ukrainy i aneksji Krymu.
  • Brexit. Dziś o swojej wizji rozstania z UE będzie mówił Jeremy Corbyn.

PORANNE PROGRAMY PUBLICYSTYCZNE:

7:15 Marcin Kierwiński — Sygnały dnia PR1
7:20 Piotr Zgorzelski — Poranek TOK FM

7:30 Konrad Szymański — Jeden na jeden TVN24

7:33 Zbigniew Gryglas — 24 pytania w PR24

7:40 Radosław Sikorski — Poranek TOK FM
8:02 Bartosz Cichocki — Gość Radia Zet
8:02 Mirosław Milewski — Poranna rozmowa RMF FM
8:10 Dominik Tarczyński, Bogusław Sonik, Paweł Bejda, Piotr Duda — Minęła 8 TVP Info
8:13 Kazimierz Michał Ujazdowski — Salon Polityczny Trójki
8:15 Konrad Szymański — Sygnały dnia PR1
8:45 Tomasz Rzymkowski — Sedno Sprawy Radia Plus
8:45 Włodzimierz Czarzasty — Polityczne Graffiti Polsat News
9:05 Danuta Hubner — EKG TOK FM

(źródło: 300polityka)

KALENDARIUM. TEGO DNIA:

  • Dziś Dzień Dinozaura i Dzień Spania w Miejscach Publicznych.
  • W 1802 r. urodził się Victor Hugo.
  • W 1927 “Mazurek Dąbrowskiego został oficjalnie polskim hymnem narodowym.
  • W 1957 r. urodził się Ryszard Kalisz.
  • W 1999 Aleksander Kwaśniewski podpisał dokumenty ratyfikujące polskie członkostwo w NATO.
  • Dwa lata temu Gianni Infantino został wybrany na przewodniczącego FIFA.
  • Do końca roku — 308 dni.
  • Imieniny obchodzą: Aleksander, Bogumił, Dionizy, Faustynian, Gerlinda, Klaudian, Lutmiar, Lutosława, Mirosław, Mirosława, Nikolina, Nestor, Otokar, Porfiriusz i Porfiry.

*****

Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś ściągnij upday ze sklepu Google Play. Zachęcamy też do aktywnego korzystania i zabierania głosu na naszym fanpage’u na Facebooku oraz profilu na Twitterze.

--

--

Małgorzata Dzieciątek
upday PL
Writer for

Following the news. Navigating through the web (‘cause Navigare necesse est)