Przegląd prasy w upday [wtorek, 23 października]

Aleksander Żuławnik
upday PL
Published in
4 min readOct 23, 2018
Fot. Pixabay.com

Echa wyborów samorządowych, wizyta Andrzeja Dudy w Niemczech, powrót Cristiano Ronaldo na Old Trafford, kolumbijska gwiazda u Patryka Vegi, strajk w PLL LOT, czy kara dla Google’a, która przełoży się na wzrost cen smartfonów. O tym i nie tylko o tym przeczytamy we wtorkowych gazetach. Zapraszamy na przegląd prasy w upday!

Fot. e-kiosk.pl

Dzisiejszy “Dziennik Gazeta Prawna” to specjalne wydanie o przedsiębiorczości związane z obchodami stulecia niepodległości. W numerze znajdziemy m.in. wywiady z ministrami, biznesmenami i ekspertami kilku branż, a także badania i analizy. Ponadto obszerne podsumowanie wyborów samorządowych.

“Rzeczpospolita” w okładkowych materiale pisze, że Zbigniewowi Ziobrze przyjdzie zapłacić za ostatnie działania i słaby wynik wyborczy Patryka Jakiego. Minister sprawiedliwości może stracić wpływy w spółkach Skarbu Państwa. Przeczytamy także o unijnych karach dla Google’a i dodatkowych opłatach licencyjnych w wysokości 20–50 dolarów za sztukę, które dystrybutorzy smartfonów z pewnością przerzucą na nabywców. Ponadto w numerze wywiad z szefem MSZ, niski deficyt budżetowy oraz powrót sędziów wysłanych na emeryturę do pracy w Sądzie Najwyższym.

Fot. e-kiosk.pl

“Gazeta Wyborcza” pisze o “pyrrusowym zwycięstwie” Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Jest także wzmianka o strajku w LOT i dyscyplinarnym zwolnieniu zaangażowanych w jego organizacje związkowców. Inne tematy dnia to m.in. kolejny rekord filmu “Kler” Wojciecha Smarzowskiego, czy zmiany w płacy minimalnej.

Fot. e-kiosk.pl

Podobnie jak inne tytuły, również “Fakt” pisze o możliwych konsekwencjach dla czołowych polityków PiS za wynik wyborczy poniżej oczekiwań. Fotoreporterzy tabloidu przyłapali także Beatę Tadlę na randce z nowym adoratorem.

“Super Express” alarmuje — w aptekach brakuje szczepionek przeciwko grypie dla seniorów. Nie brakuje tematów ze świata show-biznesu. Na zdjęciach z planu “Kobiet Mafii 2” Patryka Vegi widzimy kolumbijską gwiazdę filmową, a paparazzi uchwycili spotkanie Marty Kaczyńskiej z byłym mężem.

Fot. e-kiosk.pl

“Gazeta Polska Codziennie” analizuje wyniki wyborcze kontrowersyjnych kandydatów. Okazuje się, że skazanie prawomocnym wyrokiem, procesy sądowe, oskarżenia o gwałt, czy nawet odbywanie kary pozbawienia wolności nie zawsze muszą być przeszkodą w uzyskaniu reelekcji. Dziennik relacjonuje wizytę Andrzeja Dudy w Niemczech, pisze o wycofaniu się USA z traktatu INF, i przygląda się sytuacji w dużych miastach przed II turą wyborów.

Fot. e-kiosk.pl

W “Przeglądzie Sportowym” przeczytamy zapowiedź dzisiejszego hitu Ligi Mistrzów — meczu Manchester United-Juventus Turyn. Dla Cristiano Ronaldo to powrót na Old Trafford, gdzie w barwach Czerwonych Diabłów stał się gwiazdą światowego formatu. W numerze także wiadomości z krajowego podwórka ligowego i spekulacje dotyczące zmiany na stanowisku trenera Realu Madryt.

Poranne programy publicystyczne:

7:15 Marek Zagórski — Sygnały dnia PR1
7:20 Marek Sawicki — Poranek TOK FM
7:20 Zbigniew Kuźmiuk — Poranek Radia Wnet
7:30 Katarzyna Lubnauer — Rozmowa Piaseckiego TVN24
7:40 Michał Laskowski — Poranek TOK FM
7:40 Izabela Leszczyna — Poranek Radia Wnet
7:45 Michał Dworczyk — Polityczne Graffiti Polsat News
8:00 Paweł Rabiej — Onet Rano
8:00 Waldemar Paruch — Poranek Radia Wnet
8:02 Jacek Sasin — Gość Radia Zet
8:02 Stanislaw Karczewski — Poranna rozmowa RMF FM
8:10 Artur Warzocha, Adam Andruszkiewicz, Anna Maria Żukowska, Mieczysław Kasprzak, Tomasz Rzymkowski, Izabela Leszczyna — Minęła 8 TVP Info
8:13 Michał Dworczyk — Salon polityczny Trójki
8:15 Marek Sawicki — Sygnały dnia PR1
8:15 Jan Śpiewak — Poranek Siódma9
8:30 Borys Budka — Tłit WP
8:45 Marek Sawicki — Sedno Sprawy Radia Plus
9:05 Włodzimierz Cimoszewicz — EKG TOK FM
9:10 Paweł Grabowski — Poranek Radia Wnet
9:30 Andrzej Rozenek, Jan Śpiewak — Newsweek Opinie

Źródło: 300polityka.pl

Kalendarium:

1909 — Skradziono korony z obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

1950 — Na ulice Warszawy wyjechały pierwsze miejskie taksówki.

1958 — Na łamach gazety Le Journal de Spirou, w odcinku komiksu autorstwa belgijskiego rysownika Peyo, po raz pierwszy pojawiły się Smerfy.

1967 — Debiut Marka Grechuty na festiwalu w Krakowie.

1984 — Zatrzymano sprawców uprowadzenia i zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki.

2001 — Premiera iPoda.

2005 — W II turze wyborów prezydenckich Lech Kaczyński pokonał Donalda Tuska, uzyskując 54,04% głosów.

2014 — W wyniku wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach zginęły trzy osoby (dziennikarze Dariusz Kmiecik i Brygida Frosztęga-Kmiecik oraz ich 2-letni syn), a 5 zostało rannych.

Urodzili się:

1927 — Leszek Kołakowski, filozof (zm. 2009)

1940 — Pelé, brazylijski piłkarz (kończy 77 lat)

1947 — Kazimierz Deyna, piłkarz (zm. 1989)

1957— Adam Nawałka, były trener reprezentacji Polski (kończy 61 lat)

1986 — Olga Frycz, aktorka (kończy 32 lata)

Imieniny obchodzą:

Bartłomiej, Domicjusz, German, Giedymin, Gracjan, Gracjana, Gracjanna, Honorat, Ignacy, Jan, Klotylda, Małogost, Marlena, Roman i Seweryn.

Do końca roku pozostało:

69 dni

Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś ściągnij upday ze sklepu Google Play.

--

--