Temat tygodnia: Donald Trump w Warszawie i na szczycie G20 w Hamburgu

Donald Trump i Andrzej Duda. fot. Radek Pietruszka/PAP

To była 14. wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce. Donald Trump w Warszawie pojawił się w środę o 22:15. Po 16 godzinach wyleciał do Hamburga na szczyt G20. Wielu komentatorów twierdzi, że wizyta Trumpa nad Wisłą to najważniejsze wydarzenie polskiej polityki 2017 roku. upday podsumowuje wydarzenia ostatnich dni.

Prezydentowi Stanów Zjednoczonych towarzyszyła żona Melania oraz córka Ivanka z mężem. Donalda Trumpa na lotnisku powitał m.in. minister Witold Waszczykowski.

Specjalne zabezpieczenia przed atakami, centrum dowodzenia i doradcy oraz lekarze na pokładzie — tak wygląda Jumbo JET Boeing 747, którym podróżują prezydenci USA. Oto szczegóły i ciekawostki o Air Force One, którym przyleciał do Warszawy Donald Trump.

Donald Trump noc spędził w apartamencie hotelu Marriott.

Trump: Polska to ważny partner. Chylę przed Wami czoła!

Płomienne przemówienie Trumpa na pl. Krasińskich.

W loży honorowej podczas wystąpienia Donalda Trumpa prezes PiS miał siedzieć trzy miejsca od Lecha Wałęsy. Jarosław Kaczyński wykorzystał jednak chwilę zamieszania i usiadł nieco dalej.

Dziękując za ciepłe przyjęcie na pl. Krasińskich, prezydent USA wspomniał o Lechu Wałęsie. Część zebranych przyjęła to z wyraźną dezaprobatą. Były lider “Solidarności” już przed przemówieniem Donalda Trumpa został wygwizdany.

Były prezydent został przywitany podczas przemówienia Donalda Trumpa buczeniem, gwizdami i okrzykami “Bolek, Bolek!”. “W Polsce poziom emocji na publicznych zgromadzeniach jest zbyt wysoki” — ocenia Beata Szydło. Premier zaapelowała o wygaszanie emocji w polityce.

Nie wiadomo, czy było to w zgodzie z protokołem dyplomatycznym, jednak nasza Pierwsza Dama postanowiła najpierw pożegnać się ze swoją odpowiedniczką, później z prezydentem USA. Trump wyglądał na nieco zdziwionego, ponieważ zdążył już wystawić rękę. Jak do tego doszło?

Dość zjawiskowe pożegnanie pomiędzy Donaldem Trumpem a Agatą Kornhauser-Dudą zaczęło żyć własnym życiem. “Wbrew zaskakującym doniesieniom moja żona uścisnęła rękę pani i pana Trump po świetnej wizycie. Walczmy z fake newsami” — napisał na Twitterze Andrzej Duda.

Agata Kornhauser-Duda wraz z Melanią Trump spotkały się w Belwederze na kawie, skąd wyruszyły do popularnego Centrum Nauki Kopernik. Tam obie prezydentowe spotkały się z dziećmi, które biorą udział w warsztatach związanych z programowaniem.

Córka prezydenta USA odwiedziła pomnik Bohaterów Getta przed Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Ivanka Trump oddała hołd pomordowanym w czasie II wojny światowej — złożyła kwiaty. Trump odwiedziła także muzeum.

Ważne słowa o art. 5 NATO i “odrobiona lekcja” Trumpa — tak efekty wizyty amerykańskiego prezydenta w Polsce skomentował Donald Tusk. Szef Rady Europejskiej jest sceptyczny, co do wypowiedzi Trumpa, ale liczy, że za słowami pójdą czyny.

“Dowodzi, że Polska jest państwem ważnym, z którym trzeba się liczyć” — ocenia Beata Szydło wystąpienie Donalda Trumpa. “Jako polski premier, jako Polka, jestem dumna z tego, że przeżywamy takie chwile” — dopowiedziała dziennikarzom Szydło.

Trump: Wspaniałe doświadczenie, dziękuję wszystkim

“Wall Street Journal”, BBC, “Financial Times”, “Le Monde”, “Le Figaro” o wizycie Trumpa w Warszawie.

W międzyczasie doszło do wstępnego umówienia przyszłorocznej wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu…

…Polska kupiła od USA rakiety Patriot…

…Rosjanie zorganizowali rosyjsko-chińskie manewry na Bałtyku…

…a policjanci uratowali mężczyznę.

Przed szczytem G20 w Hamburgu doszło do protestu alterglobalistów i członków lewicowych organizacji. Ulicami miasta przeszedł imponujący marsz zombies.

Spalone samochody, zdemolowane ulice i co najmniej 275 rannych policjantów — to tylko część bilansu zamieszek związanych ze szczytem G20 w Hamburgu. Zatrzymano prawie 300 osób!

Z powodu starć, Melania Trump nie mogła opuścić hotelu.

Kreml: Putin przyjął do wiadomości słowa Trumpa z Warszawy.

W Hamburgu doszło do pierwszego spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. Prezydent USA określił rozmowy mianem “rewelacyjnych”.

Szczyt G20 już za nami. Co ustalili politycy?

Historyczne przemówienie Trumpa w Warszawie i bardzo ciekawe wydarzenia w Hamburgu. Co to był za tydzień!

*****

Chcesz wiedzieć więcej? Już dziś ściągnij upday ze sklepu Google Play. Zachęcamy też do aktywnego korzystania i zabierania głosu na naszym fanpage’u na Facebooku oraz profilu na Twitterze.