Wracamy do Champions League, czyli kulisy piłkarskiego cudu

Fot: commons.wikimedia.org

Polski klub, po 20 latach przerwy, wraca do prestiżowej Ligi Mistrzów. Jak to się stało, że Legia Warszawa trafiła do piłkarskiej elity i dlaczego musieliśmy na ten moment czekać tak długo? Zebraliśmy dla Was w jednym miejscu wszystko, co powinniście wiedzieć o tym epokowym wydarzeniu.

O tym, jak wielkim świętem jest awans do Ligi Mistrzów, najlepiej świadczy fakt, że gdy ostatnim razem drużyna znad Wisły kopała piłkę w tym turnieju, świeżyzną na rynku był Windows 95, a paliwo kosztowało 1,60 zł/l.

Tym żyła Polska, gdy ostatni raz graliśmy w Lidze Mistrzów:

Awans do Ligi Mistrzów kończy wyjątkowo gorzką erę w historii naszej piłki nożnej. Przez te 20 lat wstydu sporo się wydarzyło, a jeszcze więcej się nie wydarzyło…

20 lat Ligi Mistrzów bez polskiej drużyny:

Legia nie zachwycała swoim stylem gry w eliminacjach. Mało tego! Oczy bolały od patrzenia na grę zespołu Besnika Hasiego. I choć rywale nie byli najbardziej wymagający, Legioniści namordowali się z nimi co niemiara.

Droga Legii do upragnionej fazy pucharowej Ligi Mistrzów:

To 90 minut miało zadecydować o wszystkim. Legia najpierw próbowała trzymać rywala na dystans, potem goniła wynik, by wreszcie rozpaczliwie bronić remisu 1:1. Sam mecz do historii nie przejdzie, ale jego rezultaty, już zapisały się w annałach. Przeżyjmy to jeszcze raz:

Ten gol Kucharczyka przypieczętował awans Legii do Ligi Mistrzów

Nasz wielki powrót do Ligi Mistrzów może okazać się zbawienny nie tylko dla sympatyków Legii. Piłkarska Europa, także dzięki dobrym występom naszej reprezentacji na Euro 2016, przypomniała sobie o istnieniu Polski.

Awans Legii pociągnął polską Ekstraklasę w górę. Skorzystają wszyscy:

Dwumecz z Dundalk może nie był pięknym widowiskiem, ale radość piłkarzy i działaczy Legii po awansie była iście poetycka.

Tak Legioniści świętowali awans do Ligi Mistrzów:

Radość “rozpaliła serca” nie tylko piłkarzom. Cytując klasyka: “To gdzie jest ta Legia”?

Szpakowski spełnił marzenie. Doczekał się:

Liga Mistrzów to nie tylko prestiż. To także, a może przede wszystkim, gigantyczne pieniądze. Chyba jeszcze żaden polski klub nie miał tyle pieniędzy, ile Legia zarobi dzięki kilku meczom z elitarnymi drużynami.

Ile na awansie zarobi Legia i jej zawodnicy?

Co ciekawe, przy Łazienkowskiej 3 chcą, by z historycznego awansu do Ligi Mistrzów zostało coś więcej, niż kilka głośnych, nie koniecznie udanych, transferów.

Na co Legia chce wydać pieniądze?

Entuzjazm po awansie był, a po losowaniu? No cóż, nie ma się co oszukiwać, łatwej grupy nie mamy. Ale czy w ogóle mogliśmy mieć “łatwą grupę”?

To z nimi zmierzy się Legia:

To uczucie, gdy po 20 latach wracasz “na zasłużone miejsce” (czyli do piłkarskiej elity), a tam robią wielkie oczy, bo nikt nie wiedział, że w ogóle istniejesz. Tak mniej więcej to wygląda:

“Legia? Nie znam. Pierwsze słyszę”

O tym, co nas czeka w meczach grupowych, najlepiej świadczy dotychczasowy bilans spotkań z wylosowanymi rywalami.

Rywale Legii. Statystyka nie daje nam większych szans:

Niestety, w przyszłym roku o powtórzenie sukcesu, jakim był awans do Ligi Mistrzów, może być jeszcze trudniej. Wszystko przez nowe przepisy, które dla klubów takich jak nasze, są wyjątkowo niekorzystne:

UEFA zmienia przepisy. Słabym trudniej będzie wejść do Ligi Mistrzów

Już dziś ściągnij upday ze sklepu Google Play lub zajrzyj na naszegoFacebooka i Twittera!